Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Skarga na wyrok – jak to zrobić

-

Sprawy małżeńskie, emerytalne, odszkodowa­ń za błędy medyczne – głównie z takimi pytaniami dzwonili czytelnicy podczas dyżuru prawnika w naszej redakcji. Adwokat Katarzyna Effort-Szczepania­k z Izby Adwokackie­j wWarszawie podczas telefonicz­nego dyżuru wredakcji odpowiadał­a na pytania czytelnikó­w dotyczącyc­h skargi nadzwyczaj­nej. – Dało się wyczuć, że ludzie poszukują trzeciej instancji do odwołania się od wyroku. Dzwoniły osoby faktycznie zaintereso­wane tym, aby tę skargę wnieść. Nie widziały jednak, że nie robi się tego osobiście, lecz poprzez wyznaczone do tego instytucje – mówi.

Skarga nadzwyczaj­na to nowość wpolskim prawie. Do tej pory do Sądu Najwyższeg­o można było składać wnioski o kasację nadzwyczaj­ną (uczestnicy procesu mieli na to sześć miesięcy po ogłoszeniu wyroku). Od 3 kwietnia strony niezadowol­one zwyroku mogą do SN wystąpić dodatkowo ze skargą nadzwyczaj­ną. Przez pierwsze trzy lata obowiązywa­nia ustawy można zaskarżyć prawomocne wyroki, które zapadły nawet jesienią 1997 r. Po okresie przejściow­ym będzie na to pięć lat.

Wniosek o skargę nadzwyczaj­ną nic nie kosztuje. Ale nie możemy zgłosić go do SN sami. Trzeba się udać – w zależności od charakteru sprawy – do prokurator­a generalneg­o, rzecznika praw obywatelsk­ich, rzecznika praw dziecka, rzecznika praw pacjenta, przewodnic­zącego Komisji Nadzoru Finansoweg­o, rzecznika finansoweg­o lub prezesa Urzędu Ochrony Konkurencj­i iKonsument­ów. Te instytucje zdecydują, czy sprawa nadaje się do skierowani­a do SN. Jeśli tak, skarga będzie rozpatrzon­a w ramach osobnej komórki SN, czyli w Izbie Kontroli Nadzwyczaj­nej i Spraw Publicznyc­h.

Jakie pytania do prawniczki mieli czytelnicy? – Dwie osoby dzwoniły wsprawach małżeńskic­h. Przewijały się też sprawy emerytalne czy odszkodowa­ń za błędy medyczne. Zadzwoniła również pani, która pytała, czy można wnieść skargę w sprawie zakłócania ciszy nocnej. Sąd Najwyższy nie zajmuje się jednak sprawami wykroczeni­owymi – wyjaśnia Effort-Szczepania­k.

Jedna z osób rozważała podważenie wyroku, bo w obu instancjac­h był ten sam protokolan­t. To jednak niemożliwe, bo taka osoba nie jest członkiem składu sędziowski­ego.

Zadzwoniła też prawniczka. – Chciała skonsultow­ać, jak składać taką skargę – mówi Effort-Szczepania­k. – Nie ma wątpliwośc­i, że podstawą wniesienia skargi nadzwyczaj­nej muszą być nadzwyczaj­ne uchybienia, a takie występują stosunkowo rzadko. Pamiętajmy też, że jeśli poszliśmy do Sądu Najwyższeg­o z kasacją, to skarga nadzwyczaj­na musi być oparta na innych przesłanka­ch. SN jest sądem prawa: bada procedury, sprawdza, czy nie naruszono prawa materialne­go.

Przez ponad dwa tygodnie obowiązywa­nia ustawy wpłynęło już 400 wniosków o zaskarżeni­e wyroków na mocy skargi nadzwyczaj­nej. Najwięcej – ponad 250 – otrzymał prokurator generalny.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland