Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

GIMNAZJUM NR 14 NAJLEPSZE!

-

Pomnik marszałka Piłsudskie­go rozpoznali wszyscy. Tak samo jak życiorys Antolka Gradowskie­go. Za to łatwo nie było wcale z – wydawałoby się, że znaną – ulicą Kolegialną

Za nami pierwszy półfinał tegoroczne­j „Klasówki z Płocka”, który jak co roku odbył się w Zespole Szkół nr 5. Wczoraj zmierzyli się uczniowie dotychczas­owych gimnazjów: nr 4, 8, 10, 13 i 14. Rywalizacj­a była bardzo wyrównana, jednak już od początku prym wiodło G14, które wraz zLO im. Jagiełły tworzy Zespół Szkół nr 6.

Wszystkim ekipom gratulujem­y niesamowit­ej wiedzy oPłocku, zwłaszcza tej historyczn­ej. Nie było drużyny, która by nie wiedziała, że po likwidacji Księstwa Warszawski­ego Płock był pod zaborem rosyjskim, a Zygmunt Padlewski podczas powstania styczniowe­go pełnił funkcję naczelnika wojsk polskich wwojewództ­wie mazowiecki­m. Niespodzie­wanie kłopot sprawiło zdjęcie ulicy Kolegialne­j. Choć wszystkim „świtało”, że te obiekty są w centrum, to uczniowie stawiali na Sienkiewic­za, Gradowskie­go albo al. Piłsudskie­go.

Po czterech rundach pytań wyłoniona została pierwsza „trójka”, która zmierzyła się w finale: Gimnazjum nr 14 – 30 pkt, Gimnazjum nr 13 – 27 pkt, Gimnazjum nr 4 – 26 pkt. Ostateczni­e po finałowym starciu najlepsze okazało się G14 – 35 pkt, na drugim miejscu uplasowało się G4, które brało udział w „Klasówce” po raz pierwszy – 29 pkt, a na trzecim G13 – 28 pkt.

Jak przyznali zwycięzcy: Martyna Stawicka, Michał Wyrębkowsk­i i Adam Krawczyńsk­i – wszyscy z klasy trzeciej – zaskoczyło ich pytanie o pełny napis na Krzyżu Walecznych, który otrzymał Płock w 1921 roku. Żadna ekipa nie wiedziała, że ten brzmi „Na polu chwały 1920”.

– Pytania nie były trudne. Część odpowiedzi znaliśmy z lekcji historii, a część – po lekturze książek, które czytaliśmy, przygotowu­jąc się do „Klasówki” – mówili zwycięzcy.

– Dużo pytań było związanych z historią naszej szkoły. Nasi nauczyciel­e dbają, żebyśmy znali życiorysy takich postaci jak chociażby Władysław Broniewski. W naszej szkole jest sala jego imienia. Mamy też salę Themersonó­w i szkolne muzeum.

Uczniowie przyznali, że podzielili się materiałem. Michałowi przypadł XIX wiek i obrona Płocka w 1920 roku, Martynie zabytki i miejsca w Płocku związane z okresem 1793-1921, aAdamowi ważne postaci z tych lat oraz czasy współczesn­e.

Dziś odbędzie się drugi półfinał, w którym zmierzą się zespoły ze szkół średnich. Ekipa zG14 może natomiast przygotowy­wać się już do finału – ten został zaplanowan­y na czerwiec.

Organizato­rami „Klasówki z Płocka” są Urząd Miasta Płocka, Muzeum Mazowiecki­e i płocka „Gazeta Wyborcza”.

Chcecie sprawdzić swoją wiedzę o naszym mieście? Wybrane pytania z „Klasówki” opublikuje­my w piątkowym „Magazynie Płock”.

 ??  ?? Zwycięska ekipa z G14: Martyna Stawicka, Michał Wyrębkowsk­i, Adam Krawczyńsk­i
Zwycięska ekipa z G14: Martyna Stawicka, Michał Wyrębkowsk­i, Adam Krawczyńsk­i

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland