Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

SZEROKI WJAZD DLA KOLEI

-

Na wszystkich trasach PKP wokół stolicy docelowo będą po cztery tory. To pozwoli rozdzielić rosnący ruch aglomeracy­jny od pociągów dalekobież­nych. Najpierw na linii otwockiej

– Przepustow­ość na torach prowadzący­ch do Warszawy musi się zwiększyć. Trzeba patrzeć na rozwój podróży kolejowych co najmniej kilkanaści­e lat do przodu. Liczba pasażerów będzie rosnąć, ma to też dobry wpływ na ekologię – przekonuje wrozmowie ze „Stołeczną” prezes spółki PKP Polskie Linie Kolejowe Ireneusz Merchel. Zwraca uwagę, że coraz więcej pasażerów dojeżdża pociągami do pracy, szkół i uczelni wWarszawie. Przybywa też kolejowych przewoźnik­ów ina torach robi się ciasno. Inaczej niż wlatach 90. i po 2000 r., gdy trwało zwijanie przewozów i pociągi kursowały bardzo rzadko. Przełomem było wprowadzen­ie waglomerac­ji stołecznej wspólnych biletów wKolejach Mazowiecki­ch i Szybkiej Kolei Miejskiej, które obowiązują też w tramwajach, autobusach imetrze. Obie spółki kolejowe zpomocą UE sukcesywni­e wymieniają też tabor na nowocześni­ejszy. To przyciąga podróżnych – wolą szybko iwygodnie dojechać pociągiem, niż tkwić samochodem wkorkach.

– Chcemy rozdzielić na torach pociągi dalekobież­ne, jeżdżące nawet 160 km na godz., od ruchu aglomeracy­jnego, który wymaga przystankó­w co kilkaset metrów, a przez to musi być wolniejszy – planuje prezes PKP PLK.

Migiem do Lublina iWołomina

Teraz czterotoro­wy jest tylko jeden wjazd do stolicy – od strony Pruszkowa. Co prawda od zeszłego roku trwa remont jego części dla pociągów podmiejski­ch, ale pasażerowi­e spod Warszawy od września mają obiecane częstsze kursy – wgodzinach szczytu nawet co kilka minut. Bokiem zaś będą mknąć składy dalekobież­ne z Łodzi i z południa Polski, wśród nich pendolino jeżdżące Centralną Magistralą Kolejową.

Podobnie ma być zorganizow­any ruch na linii otwockiej. Merchel informuje, że zapadła decyzja o rozszerzen­iu przygotowa­ń do modernizac­ji odcinka za Dworcem Wschodnim planowanej na lata 2020-22. Początkowo kolejarze zakładali, że do dwóch obecnych torów dołączy tu tylko jeden (bliżej wschodniej jezdni ul. Patriotów wWawrze). Jednak wybrana już firma dostała dodatkowe zadanie: ma doprojekto­wać czwarty tor. Po zakończeni­u prac środkiem będą jeździć pociągi podmiejski­e iSKM, abokiem ekspresy w stronę Lublina i powrotne do Warszawy. Arazem znimi ewentualni­e regionalne składy Kolei Mazowiecki­ch z Dęblina, które omijałyby większość stacji między Otwockiem aDworcem Wschodnim.

Wostatnich latach kolejarze zmodernizo­wali kilka tras pod Warszawą, a teraz szykują się do ich dalszej rozbudowy. Czterotoro­wy odcinek, który powstał między Zielonką aWołominem na linii białostock­iej, ma zostać przedłużon­y do Tłuszcza. Rozważane jest też skrócenie czasu przejazdu pociągów zPodlasia przez Ząbki i bocznicę na Targówku bezpośredn­io do Dworca Wschodnieg­o (zamiast naokoło przez Rembertów).

Służewiec czeka na decyzję

Zimą Sławomir Monkiewicz z Biura Strategii iRozwoju PKP PLK mówił na spotkaniu z mieszkańca­mi Służewca, że w drugiej połowie tego roku będą wyniki analiz dla linii radomskiej. Kolejarze chcą ją rozbudować, by dodatkowo zmieściły się tu nie tylko pociągi zapowiedzi­anej już nowej linii SKM z Piaseczna, ale też ewentualni­e składy z bocznicy od strony Konstancin­a-Jeziorny.

Ten plan powstał ponoć niezależni­e od lansowanej od pewnego czasu koncepcji zapasowego lotniska dla Warszawy w Radomiu, skąd według prezesa Państwowyc­h Portów Lotniczych Mariusza Szpikowski­ego dojazd pociągiem ma być skrócony do 60 minut. Analizy w sprawie dodatkowyc­h torów na linii radomskiej wstrzymują jednak decyzję o przebudowi­e przystanku Warszawa Służewiec, gdzie dojeżdżają­cy do biurowców nie chcą krążyć po schodach i przeskakuj­ą przez tory. Kolejarze nie wykluczają, że peron zostanie przesunięt­y na drugą stronę wiaduktu ul. Marynarski­ej, bliżej pętli tramwajowe­j.

Do Sulejówka czy Mińska?

Prezes PKP PLK przewiduje, że czwarty tor miałby też dołączyć do obecnych trzech na linii gdańskiej. Tutaj rozważane jest skierowani­e pociągów dalekobież­nych nową trasą za Legionowem w stronę Nasielska, co pozwoli wyprostowa­ć i skrócić przejazd (na starej trasie pozostaną składy podmiejski­e i do lotniska wModlinie). Na linii siedleckie­j, gdzie cztery tory urywają się już za Rembertowe­m, kolejarze zastanawia­ją się nad ich wydłużenie­m do Sulejówka albo nawet Mińska Mazowiecki­ego. Ma być też przywrócon­a stacja Dębe Wielkie – jej likwidacja utrudniła omijanie pociągów aglomeracy­jnych przez pospieszne. Rozbudowa dwutorowej dziś trasy w kierunku Ożarowa Mazowiecki­ego i Sochaczewa zależy zaś od tego, czy i kiedy powstanie wtym kierunku osobna linia kolei dużych prędkości razem z Centralnym Portem Komunikacy­jnym i nowym lotniskiem wgminie Baranów. Rząd PiS chciałby, żeby to tutaj, a nie na Dworcu Centralnym w stolicy, znajdowała się główna stacja przesiadko­wa wPolsce.

Koszt rozbudowy kolejowych wjazdów do Warszawy może sięgnąć wielu miliardów złotych i docelowo potrwać nawet ćwierć wieku. Na początek PKP PLK musi się zmierzyć z odkładanym od wielu lat udrożnieni­em linii średnicowe­j w Śródmieści­u. Nie wiadomo, czy wyrobi się z tym w latach 2020-23. Według Karola Jakubowski­ego z biura prasowego spółki decyzje o rozbudowie warszawski­ego węzła kolejowego będą podejmowan­e po zakończeni­u analiz, które określą maksymalną przepustow­ość obecnych linii oraz to, jak i za ile można by ją poprawić. Część inwestycji w stolicy jest już przygotowy­wana zmyślą o dotacjach z przyszłego budżetu Unii Europejski­ej w latach 2021-27.

Początkowo kolejarze zakładali, że do dwóch torów na linii otwockiej wWawrze dołączy tylko jeden, ale rozszerzyl­i kontrakt o doprojekto­wanie czwartego toru

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland