Z KIM JAKI CHCE ZDOBYĆ RATUSZ?

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Patryk Jaki od kilku dni niemal codziennie organizuje konferencje prasowe ibriefingi. Wpierwszych dniach po ogłoszeniu, że to on będzie kandydatem PiS na prezydenta Warszawy, maile zzaproszeniami na konferencje rozsyłał do dziennikarzy Oliwer Kubicki, rzecznik komisji weryfikacyjnej, formalnie zatrudniony wMinisterstwie Sprawiedliwości. Gdy dziennikarze zaczęli dopytywać, czy pracuje wsztabie wyborczym, czy wministerstwie, maile zaczęły docierać z adresów dwójki warszawskich samorządowców. Jednym z nich jest Oskar Hejka, warszawski radny PiS. Zna się zJakim, bo zajmował się reprywatyzacją, jest członkiem rady społecznej działającej przy komisji weryfikacyjnej.

– To na razie prekampania – mówi, mocno akcentując sylabę „pre”. – Na pewno sztab zostanie rozbudowany, jak już oficjalnie będzie kampania, teraz trochę to jest tak, że wszyscy robią wszystko.

I rzeczywiście: Hejka na przykład wziął na siebie zadanie przygotowania grilla na plaży Poniatówka, przy którym Jaki urządził sobie sesję zdjęciową wmajówkę. Wtrosce oto, żeby było komu rozdawać kiełbaski, tłumnie na konferencji zjawili się działacze PiS, m.in. Katarzyna Jasińska, radna zPragi-Północ, Marek Borkowski, radny z Pragi-Południe, czy Joanna Szubińska-Piszczek, radna zWilanowa.

Wkontaktach zmediami sztabowi Jakiego pomaga Cezary Wąsik, dzielnicowy radny zTargówka. 21-letni Wąsik objął mandat w2016 r. Do rady dzielnicy startował z listy PiS, ale jest działaczem Solidarnej Polski, partii Zbigniewa Ziobry iPatryka Jakiego. Wąsik systematycznie „robi tłum” na konferencjach kandydata PiS. Pilnował jego flanki m.in. na spotkaniu przed stadionem Legii czy pod znakiem drogowym przy rondzie de Gaulle’a.

Ta ostatnia konferencja została dość powszechnie uznana za nieudaną, bo dotyczyła zakazu parkowania rzekomo świadczącego o zawłaszczaniu Warszawy przez Platformę Obywatelską, ale takie znaki rutynowo stawiane są podczas imprez masowych.

Nikt nie przyznaje się do zainspirowania Jakiego, by zaalarmować wtej sprawie media. Sam Jaki mówił, że skontaktowali się z nim mieszkańcy. – Ludzie dzwonią do ministerstwa, wiem, że pan minister czasami znajduje czas na rozmowy – mówi Wojciech Zabłocki (PiS), burmistrz Pragi-Północ, który również działa wsztabie doradców Jakiego. – Pan minister przed niektórymi decyzjami zasięga rady samorządowców. Na przykład przed konferencją, na której zapowiedział budowę mostów, pytał mnie, co sądzę o moście Krasińskiego. Przekazałem mu, że z punktu widzenia Pragi-Północ ten most byłby potrzebny. Mogę się też przyznać, że zachęcałem ministra do tego, by zaangażował się wprogram budowy żłobków i przedszkoli – mówi Zabłocki.

Intensywnie Jakiego wspiera wmediach społecznościowych Sebastian Kaleta, jego prawa ręka w komisji weryfikacyjnej. Jego prywatne konto twitterowe od kilku dni niemal wcałości składa się z wpisów krytykujących Rafała Trzaskowskiego lub podających dalej przychylne dla Jakiego artykuły i materiały z prawicowych mediów.

Ekipa Jakiego często poleca wpisy Michała Pretma. To weteran walki zekipą Hanny Gronkiewicz-Waltz istołeczną Platformą Obywatelską. Zaczął działalność jeszcze w 2006 r., prowadząc bloga HGW Watch, na którym drobiazgowo śledził wpadki i niespełnione obietnice wyborcze pani prezydent. Pretm zwątpił w sens swojej działalności w 2011 r. Zawiesił swojego bloga, pisząc: „Żaden tekst, żaden news, żadne rozliczanie nie sprawi, że ta władza wWarszawie zmieni chociaż trochę swój sposób działania. Kopanie się zkoniem, który od pięciu lat zroku na rok jest silniejszy, przy obojętnej publice, przestało być zajęciem ciekawym”.

Do krytyki Gronkiewicz-Waltz wrócił w 2013 r., w okolicach referendum w sprawie odwołania pani prezydent. Niedawno zmienił opis swojego profilu twitterowego na „Poprzednio HGW Watch, teraz Poseł z Krakowa Watch” i śledzi wpadki Trzaskowskiego.

Burmistrz Pragi-Północ, warszawski radny i radny z Targówka – to niektórzy członkowie ekipy, która pomaga Patrykowi Jakiemu.

Na zdjęciu za Patrykiem Jakim od lewej: Oskar Hejka, Cezary Wąsik i mokotowski radny PiS Jacek Ozdoba

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.