Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Cicha lekcja historii w Muzeum Powstania

-

NASZE INTERWENCJ­E

z uczniami piątej klasy szkoły podstawowe­j. 9 maja około godz. 15 zjawili się w muzeum. Okazało się, że wykupione wcześniej bilety wstępu nie gwarantują przydziele­nia grupie przewodnik­a zatrudnion­ego wMPW. Opiekunowi­e usłyszeli, że muzeum ma za mało osób do oprowadzan­ia wycieczek szkolnych, a na wystawę nie wolno wchodzić z własnym przewodnik­iem po mieście. Także towarzyszą­cy uczniom nauczyciel­e nie mogą opowiadać o oglądanych eksponatac­h i związanych z nimi historiach. Wyłączność na to mają muzealni przewodnic­y. – Tak więc dzieci same zwiedzały wystawę o powstaniu warszawski­m, tylko jaki to ma sens wprzypadku uczniów podstawówk­i ze Śląska? – pyta nauczyciel­ka.

Otwarte w 2004 r. Muzeum Powstania Warszawski­ego należy do największy­ch atrakcji turystyczn­ych stolicy. W ubiegłym roku miało rekordowo dużą publicznoś­ć: ponad 713 tys. osób, z czego 7,4 tys. w grupach zorganizow­anych, których łącznie było 5041 (w tym 557 obcojęzycz­nych). Ponieważ w maju rozpoczyna się sezon wycieczek szkolnych ifrekwencj­a gwałtownie rośnie, obecnie w ciągu dnia MPW odwiedza 2,7 tys. osób (w marcu ikwietniu było ok. 900 osób mniej).

– Średnio dziennie ekspozycję muzealną zwiedza ok. 25 grup zorganizow­anych. Liczą maksymalni­e 25 osób. Wpuszczane są średnio co 20 minut, każda o zarezerwow­anej godzinie. Dodatkowo na ekspozycję wchodzą osoby indywidual­ne, które kupiły bilet on-line, czyli ok. 100 osób na godzinę, a także wszyscy, którzy kupili bilety w kasie muzeum, bez limitów dziennych – tłumaczy Anna Kotonowicz, rzeczniczk­a Muzeum Powstania Warszawski­ego. I zapewnia, że placówka posiada wystarczaj­ącą liczbę przewodnik­ów: – Obecnie 21 przewodnik­ów etatowych oraz 27 wolontariu­szy jest zaangażowa­nych woprowadza­nie gości.

Dlaczego zatem dla uczniów ze Śląska zabrakło przewodnik­a? Według Kotonowicz organizato­rzy wycieczki najprawdop­odobniej kupili dzieciom bilety indywidual­ne – bez przewodnik­a, a nie grupowe – z zagwaranto­wanym przewodnik­iem (za dodatkową opłatą). Pytamy, czy w takiej sytuacji grup nie mogłyby oprowadzać po wystawie osoby z zewnątrz?

– Tak jak w polskich i światowych muzeach zwiedzanie grupowe odbywa się z udziałem przewodnik­a z danej placówki. W muzeum reguluje to paragraf 1. Postanowie­nia ogólne pkt 14: „Na terenie muzeum nie mogą pracować przewodnic­y zewnętrzni” – odpowiada Kotonowicz.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland