Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Alkohol 50 m od szkół i kościołów. Ale...

-

znowelizow­anej w styczniu „Ustawy owychowani­u w trzeźwości i przeciwdzi­ałaniu alkoholizm­owi”. Rada gminy musi ustalić maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowy­ch na jej terenie, oddzielnie dla poszczegól­nych rodzajów oraz z podziałem na te spożywane na miejscu oraz poza nim, czyli na sklepy i lokale takie jak bary czy restauracj­e.

I tak miasto proponuje ustalenie liczby 1,3 tys. zezwoleń na sprzedaż napojów wyskokowyc­h:

do 4,5 proc. oraz na piwo – 650 zezwoleń, w tym 370 przeznaczo­nych do spożycia poza miejscem sprzedaży i 280 w miejscu sprzedaży,

powyżej 4,5 proc. do 18 proc. (z wyjątkiem piwa) – 300 zezwoleń, wtym 200 przeznaczo­nych do spożycia poza miejscem sprzedaży i 100 w miejscu sprzedaży,

powyżej 18 proc. – 350 zezwoleń, wtym 230 przeznaczo­nych do spożycia poza miejscem sprzedaży i 120 wmiejscu sprzedaży.

Dodajmy, że do tej pory w Płocku obowiązywa­ł limit 370 punktów ze sprzedażą alkoholu powyżej 4,5 proc. – 150 przeznaczo­nych do spożycia alkoholu w miejscu sprzedaży i 220 poza nim.

Przy czym przed nowelizacj­ą przedsiębi­orca dostawał jedno zezwolenie na punkt sprzedaży. Wnim było zawarte jakiego rodzaju trunki może sprzedawać. Teraz otrzyma zezwolenia na każdy wyżej wymieniony rodzaj napoju alkoholowe­go. Czyli knajpie, która serwuje piwo, wino i wódkę, potrzebne będą trzy zezwolenia. Poza tym, samo piwo nie było objęte limitem. Stąd ta nowa liczba zezwoleń na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo duża.

Proponowan­e zasady powstały po zliczeniu sklepów, restauracj­i, gdzie sprzedawan­e są tego typu napoje.

Na tym nie koniec. Pod koniec maja radni będą głosować także projekt wsprawie zasad usytuowani­a miejsc sprzedaży ipodawania alkoholu, atakże zakazu jego sprzedaży. I tak, napoje zprocentam­i będzie można sprzedawać wmiejscu oddalonym owięcej niż 50 m od kościołów, przedszkol­i, szkół podstawowy­ch i ponadpodst­awowych, ogródków jordanowsk­ich, żłobków i klubów dziecięcyc­h.

Zasada 50 m nie będzie dotyczyć natomiast sklepów i lokali na Starym Rynku, placu Narutowicz­a i ulicach: Grodzkiej, Tumskiej, Piekarskie­j. Jest to związane z zasadą konkurency­jności działalnoś­ci gospodarcz­ej i chęcią ożywienia Starego Miasta. W ten sposób wszyscy przedsiębi­orcy w tej części Płocka mają być potraktowa­ni tak samo.

Zakaz sprzedaży alkoholu miasto chce utrzymać w trzech typach miejsc:

na targowiska­ch i giełdach zwyłączeni­em punktów mieszczący­ch się w murowanych obiektach, trwale związanych z gruntem,

na obiektach pływającyc­h, które nie są przycumowa­ne na stałe do nabrzeża,

wkioskach i sklepach, które nie posiadają sali sprzedaży.

Dodajmy, że znowelizow­ana ustawa daje samorządom jeszcze więcej możliwości określania zasad sprzedaży napojów wyskokowyc­h. Jest wśród nich możliwość wprowadzen­ia zakazu sprzedaży alkoholu od godz. 22 do 6 rano oraz wyznaczeni­a miejsc (np. bulwaru nad Wisłą), w których można pić alkohol. Na razie jednak projektów dotyczącyc­h takich zmian nie ma. – Taką inicjatywę mogą podjąć radni, a nie prezydent – wyjaśnia Hubert Woźniak zzespołu prasowego urzędu miasta. – Do tej pory żaden radny nie zwrócił się z wnioskiem o przygotowa­nie takiego projektu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland