POSZERZAJĄ WĄSKIE GARDŁA ULIC

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - WYDARZENIA -

Tegoroczny budżet Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych to aż 415 mln zł. Pierwszy ważny odcinek już jest gotowy – to poszerzona ul. Lazurowa na Bemowie. Nietypowo po zakończeniu prac drogowcy czekają jeszcze na decyzję środowiskową, która rozstrzygnie, czy dostawić tu ekrany akustyczne.

Po przeciwległej stronie miasta trwa przebudowa Głębockiej, głównego wjazdu na Zieloną Białołękę. – Kiedy wprowadzili jeden kierunek ruchu, stałam w korku jak łoś ibyłam wściekła – mówi pani Maja, mieszkanka jednego z osiedli. – Już mi trochę przeszło, bo ten remont jest konieczny, ale na początku niewiele się działo. Teraz rozkopali cały odcinek Głębockiej od szkoły do ul. Berensona. Powinno być jednak więcej objazdów niż tylko wąskie ul. Skarbka z Gór iOstródzka. Czasem wolę jeździć naokoło przez Marki.

Według Małgorzaty Gajewskiej, rzeczniczki ZMID, na początku prace mogą się wydawać mało spektakularne, bo trwa przebudowa podziemnych instalacji. Na Głębockiej wkrótce zacznie się wytyczanie szerszej jezdni zdrogą rowerową i chodnikami. Inwestycja za blisko 50 mln zł ma potrwać do lutego 2019 r.

Szykują nowe wjazdy do Warszawy

Niemrawo rozkręcała się też od jesieni przebudowa pobliskiej Łodygowej. To wjazd do Warszawy od strony Ząbek. Choć niewiele na to wskazuje, w połowie czerwca firma Balzola chce tam oddać nową jezdnię między ul. Radzymińską aWyspową i zacznie kapitalny remont obecnej. Wlipcu ma powstać nowy odcinek Wyspowa – Klamrowa. Wwakacje zaś trzeba się spodziewać całkowitego zamknięcia Łodygowej na dwa-trzy tygodnie przed przejazdem kolejowym na granicy z Ząbkami.

Jednocześnie od ponad dwóch lat trwa rozbudowa pięciokilometrowego wjazdu do Warszawy przez Rembertów ul. Żołnierską i Marsa. Wnowym węźle z ul. Czwartaków firma Metrostav wybetonowała wiadukty, którymi kierowcy ominą skrzyżowanie. Skończył się podobny etap prac na 600-metrowej estakadzie wyjazdowej z Gocławka. Wykonawca zwrócił się do nadzoru budowlanego na dopuszczenie do ruchu odbudowanego wiaduktu nad linią PKP wRembertowie. Kiedy to nastąpi, zabierze się do rozbiórki i odtworzenia sąsiedniego. Raczej nie zdąży z tym w terminie – do września. Roboty w tej części miasta przeciągną się nawet do przyszłej dekady. ZMID zlecił bowiem doprojektowanie estakady dla samochodów wjeżdżających do Warszawy przez sporny kawałek terenu Instytutu Prymasa Wyszyńskiego na rogu Żołnierskiej i Marsa. Firma Mosty Gdańsk ma dostarczyć dokumentację w połowie 2019 r., potem przetarg i budowa.

Na wiosnę ożywili się miejscy drogowcy. Po roku na ul. Gagarina przywrócą trzeci pas, szykują też szerszy wjazd z Ząbek i długą jak most estakadę na Marsa.

Koniec korków na Gagarina?

Przedłuża się też znacznie mniejsza inwestycja. To ledwie 100-metrowy odcinek ul. Sokolej między Targową a Zamoyskiego, którego wytyczanie zaczęło się przed rokiem. Choć jest gotowy od grudnia, drogowcy nadal nie zaczęli starań o pozwolenie na jego użytkowanie. Najpierw zdecydowali o dostawieniu nietypowego ekranu akustycznego, który jest wypełniony ziemią, a teraz mają wątpliwości, czy został wykonany prawidłowo. – Zleciliśmy założenie reperów geodezyjnych, które pozwolą stwierdzić, czy konstrukcja się nie odchyla – informuje Gajewska.

Dobre wiadomości ma za to dla kierowców, którzy od roku męczą się wkorkach na ul. Gagarina zwężonej przed Wisłostradą. Ma to związek zwytyczaną za skrzyżowaniem tzw. ul. Czerniakowskiej-bis do Trasy Siekierkowskiej. Inwestycja długo była wymarła, awykonawca (firma Budimex) zamieszczał na płocie ogłoszenia o naborze pracowników. W najbliższy weekend przełoży wreszcie ruch na wykonanym częściowo odcinku ul. Nehru i przywróci trzy pasy na Gagarina. Całość wraz znowymi dojazdami do bloków przy ul. Melomanów i nowych osiedli na tyłach kopca Czerniakowskiego ma być gotowa w październiku.

Choć niewiele na to wskazuje, firma Balzola chce oddać nową jezdnię na Łodygowej do połowy czerwca

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.