Jubileusz Króla Maciusia

Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna) - - OGŁOSZENIA I REKLAMY -

– Założyłam tę grupę razem z synem, który zaangażował w to swoje koleżanki. Miał wtedy osiem lat. Czytał „Świat Młodych” i akurat był w nim scenariusz przedstawienia „Kabaret na jednej nodze” Wandy Chotomskiej. Dużą rolę odgrywała w nim fantazja, czyli to, co dzieci lubią najbardziej. I to na jego podstawie zrobiliśmy pierwszy spektakl – wspomina Roma Ludwicka, była dyrektorka MDK. Przypomina, że przedstawienie zostało wystawione wklubie spółdzielni mieszkaniowej.

– Myślałam, że po prostu zrealizujemy ten jeden spektakl. Tymczasem po roku miałam grupę teatralną liczącą 40 dzieci. Musieliśmy się przenieść do sali widowiskowej w Szkole Podstawowej nr 10, gdzie działaliśmy jako Teatr Lalki i Aktora. A kiedy w1987 r. zostałam dyrektorką Młodzieżowego Domu Kultury, ściągnęłam tam grupę teatralną – opowiada nasza rozmówczyni.

Grupa tak się rozwinęła, że ze swoimi przedstawieniami jeździła nie tylko po ogólnopolskich konkursach i festiwalach, ale grała także za granicą. – Oprócz pracy teatralnej pokazałam tym dzieciom kawał świata i to jest dla mnie bardzo ważne. Byliśmy wParyżu, Awinionie Nowym Orleanie. W latach 80-90. XX w. dorośli nie wyjeżdżali tak za granicę, a co dopiero najmłodsi. To wymagało wielkiego wysiłku, ale teraz mogę to dobrze wspominać – cieszy się założycielka grupy. Dodaje, że tego wszystkiego nie zrobiłaby bez pomocy i życzliwości swoich przyjaciół.

Teraz wgrupie działa 12 dzieci. Jak przyznaje Ludwicka – brak jej już trochę sił na prowadzenie spotkań zudziałem kilkudziesięciu osób. Ale zespołowi, który teraz prowadzi, wciąż stara się dać od siebie jak najwięcej. Adzieci, choć dziś mają też mnóstwo innych zadań, na próbach pracują intensywnie. Na jubileuszowe spotkanie wszyscy przygotowali spektakl „Tuzin teatrów Felka Molierka”. Opowiada on otym, jak młodzi uczą się teatru. – Pokażemy teatr z całych 35 lat. Na spektakl przyjadą moi dawni wychowankowie imam nadzieję, że wtym przedstawieniu odnajdą siebie i swoje role sprzed lat – uśmiecha się Ludwicka.

Niektórzy przyjadą z bardzo daleka – jeden zwychowanków wybiera się z Manchesteru. Była dyrektorka MDK opowiada, że z dawnymi członkami grupy udało się skontaktować głównie przez Facebook. – Z wieloma osobami też nadal utrzymuję kontakt. Im też zależało na takim spotkaniu – mówi.

Jubileuszowy spektakl odbędzie się w piątek o godz. 18 w Młodzieżowym Domu Kultury. Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich, ale liczba miejsc jest ograniczona. – W planach mamy też Noc Króla Maciusia. Obejrzymy stare spektakle nagrane na płytach, stare fotografie i arkusze, na których udokumentowaliśmy działania zkażdego roku – zapowiada Ludwicka.

Grupa Teatralna spod Znaku Króla Maciusia, założona przez Romę Ludwicką, kończy 35 lat. Wpiątek w Młodzieżowym Domu Kultury odbędzie się urodzinowa impreza, zostanie wystawio na 81. premiera teatralna. Wplanach jest też Noc Króla Maciusia z mnóstwem wspomnień.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland

© PressReader. All rights reserved.