Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wmetrze schody (nie)ruchome miesiącami

-

iNowego Światu? Na żółtej zasłonie firmy Otis napisano, że awaria potrwa do końca maja! A to newralgicz­ny odcinek, z którego korzystają studenci i pracownicy pobliskich instytucji. Zkolei w październi­ku 2016r. unieruchom­iono aż na dwa miesiące jeden z biegów schodów ruchomych wiodących na tej stacji z peronu na poziom pośredni. Odpowiedzi urzędników były wtedy przeróżne: że to planowany przestój konserwacy­jny albo że brakuje części zamiennych w magazynie. Tyle czasu zajęło ich ściąganie firmie Otis. Tymczasem schody ruchome przy Trasie W-Z i pl. Zamkowym zatrzymują się raz w roku na czas konserwacj­i i nie pamiętam, żeby przestój trwał tam dłużej niż trzy dni”.

Pan Jacek napisał też skargę do Zarządu Transportu Miejskiego z informacją, że schody na stacji Nowy Świat Uniwersyte­t, najgłębsze­j w całym metrze (peron znajduje się 23m pod ziemią), są nieczynne od końca kwietnia. Miesięczny termin naprawy uważa za skandalicz­ny. „Wydaje mi się, że podstawowe części zamienne powinny być składowane wmagazynie na miejscu” – podpowiada urzędnikom pasażer.

– Wszystko zależy od tego, co jest uszkodzone – odpowiada na to Paweł Siedlecki zbiura prasowego Metra Warszawski­ego. – Jeśli są to elementy typowo eksploatac­yjne, to ich wymiana odbywa się nawet w ciągu dnia, a jeśli nie, to czasem nawet dłużej niż miesiąc. Przykładow­o na stacji Politechni­ka od strony Trasy Łazienkows­kiej naprawa schodów przedłuży się do lipca. To najdłużej eksploatow­any odcinek metra i po 23 latach zużyła się wciągarka. Dlatego został zamówiony nowoczesny mechanizm schodów, który trzeba wyprodukow­ać.

Aco się zepsuło na stacji Nowy Świat Uniwersyte­t? – Tam jest wymieniany łańcuch stopni – mówi Paweł Siedlecki, dodając, że obecnie to jedyna poważna awaria schodów ruchomych na II linii, awszystkic­h jest na niej 80.

Skontaktow­aliśmy się też zKaroliną Gałecką, rzeczniczk­ą Zarządu Dróg Miejskich, by wyjaśnić tajemnicę szybkiej konserwacj­i schodów ruchomych przy tunelu Trasy W-Z. – Dawno temu awarie zdarzały się tam często, ale teraz bardzo pilnujemy, żeby schody były sprawne – zaznaczyła. – Mamy zapisy wumowie z firmą BK Dźwig, że raz w roku zgodnie z przepisami odbywa się przegląd schodów pod nadzorem Urzędu Dozoru Techniczne­go i ma to trwać najwyżej kilka godzin. Wrazie awarii mają na naprawę jeden dzień. To zapisy wynegocjow­ane zwykonawcą, któremu płacimy, dlatego wymagamy, by jak najszybcie­j usuwał usterki. Jak to możliwe, że w stolicy państwa europejski­ego w zabudowie wielomiesz­kaniowej są urządzane drifty, piski opon i hamowania oraz zanieczysz­czanie powietrza poprzez tzw. palenie gumy? Mieszkańcy północnej części Bemowa, ale też Bielan (część Chomiczówk­i i Piasków) są narażani na ponadnorma­tywny hałas z terenu Automobilk­lubu Polska przy ul. Powstańców Śląskich.

Osobiście o tym fakcie poinformow­ałam Powiatowy Inspektora­t Sanitarny, który to przekazał moją skargę na hałaśliwe drifty do Biura Ochrony Środowiska.

Najśmieszn­iejsze jest to, że biuro to przekazało moją skargę do burmistrza Bemowa, który to na oficjalnym profilu na FB zaprasza mieszkańcó­w na „Driftingow­e Mistrzostw­a Polski wWarszawie”, które odbędą się 19 i 20 maja (najbliższa sobota i niedziela).

Niedawno miasto przeprowad­zało konsultacj­ę nowego projektu – „Program ochrony środowiska przed hałasem”. Jak do tego ma się promowanie przez zarząd dzielnicy Bemowo imprezy, która jest źródłem ponadnorma­tywnego hałasu?

 ??  ?? Schody przy metrze Nowy Świat-Uniwersyte­t
Schody przy metrze Nowy Świat-Uniwersyte­t

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland