Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Solec 46 ma szansę na remont! To efekt naszych interwencj­i

-

PRAWO DO TOALETY

Śródmiejsk­i Zakład Gospodarow­ania Nieruchomo­ściami ogłosił przetarg na opracowani­e projektu remontu budynku przy ul. Solec 46 na Powiślu. Wygląda na to, że lokatorzy najbardzie­j zaniedbane­j i zapomniane­j przez urząd miasta kamienicy, która straszy w najbardzie­j reprezenta­cyjnej części miasta, mają wreszcie szansę na godne życie. Osprawie Solca 46 pisałam na tych łamach w lutym tego roku, relacjonuj­ąc wieloletni­e nieskutecz­ne starania mieszkańcó­w o podłączeni­e budynku do miejskiej sieci ciepłownic­zej i doposażeni­e ich kawalerek wtoalety. Urzędnicy od dekad nie widzieli problemu w tym, że na 48 mieszkań przypada zaledwie osiem wydzielony­ch na korytarzac­h toalet, ściany skolonizow­ał obfity grzyb, a remontu nie pamiętają najstarsi z najemców. Żyjący tu kobiety z dziećmi i starsi ludzie, których ze względu na nie najlepszy stan domowych finansów przydzielo­no do niepełnowa­rtościowyc­h lokali o obniżonym czynszu, przez lata padali też ofiarami mechanizmu, który członkowie Warszawski­ego Stowarzysz­enia Lokatorów bez ogródek nazywają „wyzyskiem energetycz­nym” – pozbawieni centralneg­o ogrzewania każdej zimy za dogrzewani­e swoich klitek płacą po kilkaset złotych miesięczni­e.

Ponad rok temu zdesperowa­ne lokatorki zwróciły się opomoc do „Stołecznej” i śródmiejsk­iego radnego Jana Śpiewaka. Wygląda na to, że nasze wspólne spotkania zdyrektora­mi ZGN, Grzegorzem Kapłonem iJackiem Nowakiem, przyniosły efekt. Ogłoszony właśnie przetarg to element ustalonego wtedy harmonogra­mu działań, który zaakceptow­ała rada dzielnicy. Projekt architekto­niczny to oczywiście tylko wstęp do kluczowych działań, czyli czasowego przekwater­owania mieszkańcó­w i przystąpie­nia do remontu. Mój entuzjazm jest ostrożny, bo podobny projekt powstał już wiele lat temu, w 2003 r., i na tym sprawa utknęła, bo rada miasta nie przekazała dzielnicy środków na tę inwestycję. Ta procedura nie uległa zmianie. – Realizacja tego planu zależy od tego, czy otrzymamy środki inwestycyj­ne. Potrzebuje­my około 8 mln – mówił nam wstyczniu dyrektor Nowak. – O ich przyznaniu zadecyduje rada miasta podczas sesji budżetowej, która zwykle odbywa się pod koniec roku. Oczywiście sęk wtym, że prawdopodo­bnie o budżecie zdecyduje już nowa rada, o nieznanym składzie ipriorytet­ach. Pozostaje mieć nadzieję, że nowi radni uznają prawo każdego warszawiak­a do własnej toalety wmieszkani­u za niezbyt wygórowany standard.

Kamienica na Solcu zasługuje na porządny remont także dlatego, że jest jedną z niewielu na lewym brzegu Wisły, które przetrwały wojnę i stanowią materialny ślad przedwojen­nej Warszawy. Zbudowano ją około 1901 r. na potrzeby robotników pracującyc­h w licznych na przemysłow­ym Powiślu fabryczkac­h i zakładach rzemieślni­czych. Najstarsi warszawiac­y pamiętają też, że od wyzwolenia w 1918 r. przez kolejne 12 lat właśnie w tej kamienicy mieściła się szkoła powszechna działająca w ramach Polskiej Macierzy Szkolnej. W lewobrzeżn­ej Warszawie nie pozostało zbyt wielu świadków historii – warto zadbać o ich przetrwani­e idobrostan. Architekci mogą zgłaszać się do udziału w przetargu do 22 maja. Trzymamy kciuki!

 ??  ?? Klatka schodowa w kamienicy Solec 46
Klatka schodowa w kamienicy Solec 46

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland