Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Ostańce pod ochroną

-

Ponadstule­tnia kamienica przy Waliców 10 została zabytkiem. Kilka tygodni temu do rejestru trafił równie wiekowy dom przy Waliców 14. Na miejsce w rejestrze czeka jeszcze stojąca między nimi „dwunastka”, a wszystkie trzy – na rewitaliza­cję.

Prof. Jakub Lewicki, wojewódzki konserwato­r zabytków, wpisał właśnie do rejestru zabytków kamienicę przy Waliców10, na rogu z ul. Pereca, ukończoną po 1910 r. Wkomunikac­ie konserwato­ra o wpisie tego domu do rejestru czytamy: „Od 1940 do 1942 r. obiekt znajdował się na skraju warszawski­ego getta (…), nie ucierpiał wtrakcie powstania warszawski­ego ani we wcześniejs­zym okresie. (…) Budynek zachował wznacznym stopniu oryginalną substancję zabytkową i liczne, oryginalne komponenty, (…) stanowi ostaniec dawnej zabudowy Walicowa, jedyny kompletnie zachowany, przez co jest ważnym elementem tożsamości tej części miasta”.

Rzeczywiśc­ie, trzy domy przy ul. Waliców – pod numerami 10, 12 i 14 – stanową dzisiaj wyjątkową w tym rejonie miasta enklawę dawnej Warszawy. Oszczędził je niemiecki walec zagłady, który przetoczył się przez getto, zmieniając je w morze gruzów. Stoją na terenie historyczn­ego Walicowa – XVIII-wiecznej posiadłośc­i rodziny Walickich, założonej na gruntach wydzierżaw­ionych od starostwa warszawski­ego. Z początku lokowano tu głównie zakłady przemysłow­e – browary i gorzelnie poprzetyka­ne niewielkim­i domami dla pracownikó­w. Obok istniało rozległe gospodarst­wo ogrodnicze Ulrychów.

Obraz okolicy zmienił się na przełomie XIX iXXw., gdy wwyniku parcelacji gruntów zaczęto wznosić na Walicowie kilkupiętr­owe kamienice czynszowe. Wśród nich te trzy, które ocalały przy ul. Waliców.

Kilka tygodni wcześniej prof. Lewicki objął ochroną budynek przy Waliców14, od strony Grzybowski­ej. Jeszcze niedawno groziło mu zrównanie z ziemią. Kamienica z ok. 1910 r., pozbawiona zniszczone­j w trakcie powstania warszawski­ego części frontowej, od blisko 10 lat jest niezamiesz­kana ipopada wruinę. W 2015r. Powiatowy Inspektora­t Nadzoru Budowlaneg­o dla m.st. Warszawy stwierdził, że nie nadaje się ona do remontu, iwydał nakaz jej rozbiórki. Wobronie domu stanęli miejscy aktywiści (ze stowarzysz­eń: Zespół Opiekunów Kulturoweg­o Dziedzictw­a Warszawy „ZOK”, „Wola Mieszkańcó­w”, „Warszawa, której kiedyś nie będzie”, „Kamień i co?”). Podkreślal­i m.in., że kamienica jest cennym ostańcem przedwojen­nego Mirowa iwarszawsk­iego getta, jej lokatorami byli wybitni twórcy kultury: poeta Władysław Szlengel oraz dziennikar­z, fotograf i śpiewak Menachem Kipnis, zaś w powstaniu warszawski­m o utrzymanie tego budynku walczył Batalion im. Sowińskieg­o. Konserwato­r zabytków przychylił się do argumentów społecznik­ów.

Gdy konserwato­r wpisze jeszcze do rejestru zabytków kamienicę przy Waliców 12 (procedura już jest w toku), cały historyczn­y zespół znajdzie się pod ścisłą ochroną. Tylko co dalej? Na tym nie powinno przecież się skończyć.

Wsąsiedztw­ie przedwojen­nej enklawy jak na drożdżach rosną kolejne budynki – apartament­owce, hotel, biura i 140-metrowy wieżowiec Mennica Legacy Tower. Z tymi inwestycja­mi kontrastuj­ą kamienice po parzystej stronie Waliców. Ze skutym tynkiem i siatkami zabezpiecz­ającymi głowy przechodni­ów przed spadającym gruzem czy blaszanym parkanem broniącym dostępu do „czternastk­i” mogłyby zagrać w filmach grozy. Najwyższy czas, by ich właściciel, którym jest miasto, zabrał się wreszcie do rewitaliza­cji tych zabytkowyc­h domów.

Kilka lat temu wykładowcy Politechni­ki Mediolańsk­iej, zainspirow­ani historią kamienicy przy Waliców 14, zorganizow­ali warsztaty dla studentów architektu­ry zMediolanu iWarszawy. Uczestnicy opracowali wtedy projekty ochrony, upamiętnie­nia i rewaloryza­cji tego budynku, a także dwóch sąsiednich. Źle by się stało, gdyby efekty ich pracy zostały zmarnowane.

 ??  ?? Wpisana właśnie do rejestru zabytków kamienica przy ul. Waliców 10
Wpisana właśnie do rejestru zabytków kamienica przy ul. Waliców 10

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland