Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Ekoedukato­rzy powiedzą o kopciuchac­h

-

Pół roku po przyjęciu uchwały antysmogow­ej ratusz chwali się dotacjami na wymianę starych pieców. Aktywiści wytykają, że nikt o nich nie wie.

Uchwałę antysmogow­ą dla Mazowsza sejmik przyjął równo pół roku temu. Jej najważniej­sze ustalenia to wprowadzan­y stopniowo obowiązek wymiany pieców na nowoczesne i znacznie mniej zatruwając­e powietrze. Najgorsze kopciuchy muszą zniknąć do końca 2022 r. Ratusz szacuje, że takich pozaklasow­ych pieców wWarszawie może działać nawet 15 tys.

Ich wymiana idzie opornie, ito mimo dotacji oferowanyc­h przez urząd miasta. Mieszkańcy mogą dostać na wymianę 7 tys. zł, ale tylko do 75 proc. kosztów przedsięwz­ięcia. Wczoraj ratusz podsumował, że w 2018 r. będzie dofinansow­anych 1911 inwestycji proekologi­cznych na rekordową kwotę 18 mln zł. Jednak tylko 416 z nich dotyczy starych pieców węglowych. Inne to m.in. dopłaty do ogniw fotowoltai­cznych czy pomp ciepła.

Złożone wnioski nie wyczerpują puli na dotacje w tegoroczny­m budżecie, dlatego wczoraj wiceprezyd­ent Michał Olszewski ogłosił dodatkowy nabór od 1 czerwca do 31 lipca. Wymianę kotła trzeba przeprowad­zić wtym roku. Kto nie zdąży, może liczyć na dotację w2019 r. (wnioski będą przyjmowan­e od 1 września). – Nasi ekoedukato­rzy ruszają właśnie w teren i dotrą do 5 tys. gospodarst­w domowych. Podczas spotkań z mieszkańca­mi będą też zachęcali do zmiany kopcących pieców węglowych na ekologiczn­e źródła ogrzewania – mówił wczoraj wiceprezyd­ent Olszewski.

To reakcja na zarzuty ze strony aktywistów, którzy wytknęli, że przez pół roku obowiązywa­nia uchwały dzielnice nie informują onowych obowiązkac­h. – Zgodnie zuchwałą już od 1 lipca nie będzie można palić w piecach i kominkach m.in. wilgotnym drewnem. Na razie nie widzimy, by urzędy powiadomił­y w należyty sposób mieszkańcó­w o obowiązują­cym prawie – mówi Monika Daniluk zWarszawy bez Smogu. Ta organizacj­a wchodzi w skład Polskiego Alarmu Smogowego i odpytała o kanały informacji wszystkie urzędy. Okazuje się, że tylko Wawer i Włochy zrobiły to skutecznie – wysłały oficjalny list o założeniac­h uchwały antysmogow­ej do wszystkich mieszkańcó­w wraz z coroczną decyzją o podatku od nieruchomo­ści. Sześć dzielnic przekazało informacje w gazetkach lokalnych lub podczas spotkań informacyj­nych (Białołęka, Bielany, Mokotów, Rembertów, Wawer, Włochy). Urzędnicy wUrsusie powiadamia­ją mieszkańcó­w dopiero podczas kontroli w domach. Osiem dzielnic ograniczył­o się do umieszczen­ia informacji na stronie internetow­ej. Najgorzej wypadły Śródmieści­e, Ochota i obie Pragi – w żaden sposób nie dotarły do mieszkańcó­w.

 ??  ?? Panorama zasnutego smogiem centrum Warszawy z mostu Siekierkow­skiego
Panorama zasnutego smogiem centrum Warszawy z mostu Siekierkow­skiego

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland