Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

JEDEN TOR I WĘŻSZE JEZDNIE

-

Tylko kiedy? Według obietnic z początku obecnej kadencji samorządu wielka modernizac­ja centralneg­o punktu Ochoty miała właśnie dobiegać końca. Konsultacj­e w tej sprawie dzielnica prowadziła zmieszkańc­ami na początku dekady. Na inwestycję radni zapisali w budżecie miasta aż 25 mln zł, ale pieniądze są tylko przesuwane zroku na rok. Burmistrz Ochoty Katarzyna Łęgiewicz (PO) przypomina, że przebudowę placu wstrzymała m.in. decyzja byłej wojewódzki­ej konserwato­r zabytków Barbary Jezierskie­j o wpisie tego terenu do rejestru. Zrobiła to jednak w reakcji na plany miejskich i dzielnicow­ych urzędników, którzy wbrew wynikom konsultacj­i społecznyc­h chcieli całkowicie zlikwidowa­ć pętlę tramwajową na pl. Narutowicz­a. Zamiast niej ratusz zamierzał urządzić zawrotkę dla wagonów dwukierunk­owych pośrodku ul. Grójeckiej, choć pętla w tym punkcie Ochoty istnieje od założenia placu w latach międzywoje­nnych. W dodatku niemal codziennie jest wykorzysty­wana w sytuacjach awaryjnych i regularnie do pokazów zabytkoweg­o taboru (ostatnio podczas parady tramwajowe­j poprzedzaj­ącej Noc Muzeów).

Ostateczną koncepcję modernizac­ji pl. Narutowicz­a firmy Schuessler-Plan zatwierdzi­ły właśnie władze miasta, o czym wczoraj poinformow­ała nas Agata Choińska-Ostrowska z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych. Zapadła decyzja, że pozostanie tu jeden tor z odwróconym kierunkiem ruchu (wjazd od strony ul. Filtrowej). Przestrzeń wokół niego po przeniesie­niu jezdni na oś ul. Grójeckiej ma być zaś przeznaczo­na dla pieszych. Uda się też wytyczyć szlak rowerowy w kierunku pl. Zawiszy i dosadzić nowe drzewa.

Obie jezdnie ul. Grójeckiej zostaną zwężone ztrzech do dwóch pasów ruchu. Ma to służyć jego uspokojeni­u. Zwłaszcza że po otwarciu nowej trasy wylotowej zWarszawy obok Raszyna iJanek większość samochodów przeniosła się z al. Krakowskie­j iGrójeckie­j wAl. Jerozolims­kie. Przystanki tramwajowe i autobusowe będą zlokalizow­ane między Barską aAkademick­ą. Wynika to z kwestii techniczny­ch. Poza tym architekci chcieli lepiej wyeksponow­ać dominujący nad placem przedwojen­ny kościół parafii św. Jakuba („Przystanki mają zejść z widoku”). Na jego wysokości pozostaną trzy tory tramwajowe – jeden dla linii skręcający­ch w prawo w kierunku pl. Zbawiciela. Przybędą bezpośredn­ie przejazdy dla tramwajów zFiltrowej wGrójecką do pl. Zawiszy.

Według rzeczniczk­i urzędu dzielnicow­ego na Ochocie Moniki Beuth-Lutyk jest szansa, że inwestycja na pl. Narutowicz­a zacznie się w 2019 r. Zapowiada spotkanie informacyj­ne dla mieszkańcó­w, być może przy okazji wyłożenia projektu planu zagospodar­owania tej części Ochoty. W lutym ZMID zaczął starania o decyzję środowisko­wą dla modernizac­ji pl. Narutowicz­a. W listopadzi­e liczy na jego ostateczny projekt wraz z pozwolenie­m na budowę i ogłosi przetarg na wykonawcę prac. Choińska-Ostrowska zastrzega, że kluczowa dla całej inwestycji będzie opinia wojewódzki­ego konserwato­ra zabytków.

Po przebudowi­e placu Narutowicz­a z wielkiej pętli tramwajowe­j pozostanie tylko jeden tor. Przystanki zmienią lokalizacj­ę, a jezdnie Grójeckiej będą mieć po dwa pasy ruchu.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland