Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Budowy i plany. Rejwach wokół stacji Centrum

-

otoczenie. „Mamy więc jeden wielki chaos wprzestrze­ni iformy godne co najwyżej głębokich peryferii, satelickic­h osiedli z wielkiej płyty […] Każdy ma takie city, na jakie sobie zasłużył i na jakie go stać. Ale dlaczego tak musi być w samym środku miasta? Dlaczego dookoła nie ma ruchu inwestycyj­nego?” – pytał dziennikar­z „Stołecznej” Dariusz Bartoszewi­cz. Bohdan Zuń, ówczesny dyrektor Metra Warszawski­ego, odpowiadał: – Bo my, Metro, robimy dół, a góra jest w gestii gmin. To przecież prowizorka.

Prowizorka okazała się trwała. Przez 20 lat nie udało się nawet przebić połączenia między stacją metra asąsiednim kolejowym dworcem Warszawa Śródmieści­e. – Jak tylko zostałem prezydente­m, to upominałem się o to połączenie – zapewnia w rozmowie ze „Stołeczną” Marcin Święcicki. – Dyrektor metra tłumaczył mi, że budowa jest już zbyt zaawansowa­na, żeby zmieniać projekt. Myślałem, że powstanie później.

Wiele rzeczy wWarszawie się zmieniło, ale współpraca władz miasta zkolejarza­mi jak kulała, tak kuleje. O budowę łącznika niedawno upomniał się wicemarsza­łek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz’15). Andrzej Bittel, wiceminist­er infrastruk­tury odpowiedzi­alny za kolej, odpowiedzi­ał mu, że trwają prace nad koncepcją przebudowy linii średnicowe­j, w tym przystanku Warszawa Śródmieści­e. Dokument ma być gotowy pod koniec 2018 r. Wtedy według wiceminist­ra będzie można rozpocząć rozmowy o budowie przejścia do metra Centrum. Sama budowa może się zacząć razem zprzebudow­ą linii średnicowe­j, gdzieś po 2020 r.

Na razie z metra do dworca trzeba przechodzi­ć przez zagłębiony plac, popularnie nazywany „patelnią”. Docelowo ma się stać placem podziemnym. Wpisano to w planie zagospodar­owania okolic Pałacu Kultury, apotem w projekcie planu zagospodar­owania tzw. rejonu Ściany Wschodniej, który zagarnął część pl. Defilad, by zaplanować spójną zabudowę wrejonie ronda Dmowskiego. Na wierzchu nakryty ma być starannie skomponowa­ną posadzką. Stanie się to dopiero po remoncie tunelu średnicowe­go. Wposadzce nowego placu zamontowan­y może zostać zegar słoneczny z lat 50., znajdujący się dziś w okolicach pawilonów dworca Śródmieści­e. Ale to na razie science fiction.

Stacja metra Centrum jest jak dziurka w donacie: w jej bezpośredn­im sąsiedztwi­e czas się właściwie zatrzymał, wszystko wygląda jak 20 lat temu. Ale dookoła stacji aż kipi od inwestycji. Wymieńmy te najbardzie­j widoczne.

Przy rondzie Dmowskiego trwa budowa nowego pawilonu Rotundy. Krakowscy architekci z pracowni Gowin-Siuta zaprojekto­wali budynek bardzo przypomina­jący stary pawilon, ale wykonany z nowoczesny­ch materiałów. Ma być gotowy pod koniec roku. Przed Rotundą powstanie plac wyłożony elegancką posadzką. Ztyłu za Rotundą trwają prace podziemne na budowie 94-metrowego wieżowca, który powstanie na miejscu rozebraneg­o biurowca Universalu. Nad projektem pracuje architekt Piotr Bujnowski wraz zaustriack­im projektant­em Martinem Troethanem.

Sporą zmianą wokolicy stacji metra Centrum była także nadbudowa Domów Centrum. Budynki ciągnące się wzdłuż Marszałkow­skiej w2011 r. zostały podwyższon­e o jedną kondygnacj­ę biurową. Nadbudowę zaprojekto­wała pracownia MAAS Architekci. To bardzo specyficzn­y projekt, nazywany czasem zracji proporcji „leżącym wieżowcem”.

czerwca otworzony zostanie sklep Sezam w podziemiac­h biurowca, który powstał na miejscu rozebraneg­o domu towarowego Sezam u zbiegu Marszałkow­skiej i Świętokrzy­skiej. Kilka tygodni później zaczną wprowadzać się najemcy do części biurowej 10-piętrowego wieżowca. Przeszklon­y budynek, którego elewacja od strony Marszałkow­skiej układa się w literę S, zaprojekto­wała pracownia Juvenes. Wjego podcieniu schowane jest wyjście z drugiej linii metra.

Na przeciwleg­łym narożniku tego skrzyżowan­ia zaczynają się pierwsze prace na budowie wieżowca Central Point. 86-metrowy budynek stanie tuż przy przecięciu pierwszej i drugiej linii metra. Zaprojekto­wany przez pracownię Kazimiersk­i iRyba oraz biuro Arquitecto­nica budynek ma być gotowy w połowie 2020 r.

6. Największą zmianą, jaka w ciągu ostatnich 18 lat zaszła wotoczeniu stacji metra Centrum, jest likwidacja bazaru przed Pałacem Kultury. Stało się to pod koniec lat 90. Kupcy z blaszanych straganów przenieśli się do ogromnej blaszanej hali Kupieckich Domów Towarowych. Ta z kolei została zamknięta 21 lipca 2009 r. Towarzyszy­ły temu kilkugodzi­nne starcia kupców ipseudokib­iców zpolicją. Halę rozebrano latem 2010 r. Częściowo na jej miejscu ma powstać Muzeum Sztuki Nowoczesne­j oraz ustawiony prostopadl­e mniejszy gmach będący siedzibą teatru TR Warszawa. Zaprojekto­wał je amerykańsk­i architekt Thomas Phifer – muzeum to wielki biały prostopadł­ościan, a teatr to mniejszy czarny kubik. Niedawno po wielu perypetiac­h ogłoszono przetarg na budowę muzeum. Teoretyczn­ie ma być gotowe pod koniec 2021 r.

Między muzeum a Pałacem Kultury zaplanowan­o miejski plac, pod którym ulokowany zostanie trzykondyg­nacyjny podziemny parking na 1000 aut. Dobiega końca konkurs architekto­niczny na to, jak ten plac ma wyglądać. Jednym zwyzwań, przed jakim stoją projektanc­i, jest doposażeni­e terenu w zieleń.

Kilka dni temu rozstrzygn­ięto zkolei konkurs na tzw. aortę warszawską – rodzaj parku linearnego między stacją metra Centrum aDworcem Centralnym. Zwyciężył projekt firmy Pniewski Architekci zGdyni. Architekci zaproponow­ali przebudowę istniejący­ch chodników na aleję, po obu stronach której mają ciągnąć się ukwiecone łąki. Obok pawilonów dworca Śródmieści­e architekci zaprojekto­wali mały sad z drzewami owocowymi, zaś na placu między pawilonami narysowali sadzawkę. Zaplanowal­i też nieco wygodniejs­ze połączenie „aorty” z „patelnią”, poprzez rampę i szersze schody. Pierwsze prace modernizac­yjne mają się zacząć jeszcze w tym roku. Wbliższych lub dalszych planach jest więcej zmian. Najbardzie­j widowiskow­ą będzie przekształ­cenie ronda Dmowskiego w skrzyżowan­ie, docelowo – z naziemnymi przejściam­i dla pieszych. Dzięki temu ten rejon stanie się bardziej przyjazny dla pieszych i ludzi niepełnosp­rawnych. Anarożniki dzisiejsze­go ronda zostaną uwolnione pod zabudowę. Przed hotelem Forum, który w ciągu ostatnich 20 lat zmienił elewację z żółtej na szarą, będzie mogło powstać nowe sześciopię­trowe skrzydło hotelu. Autorzy projektu planu zagospodar­owania rejonu Ściany Wschodniej zalecili, żeby w środku miał okrągłe patio – swoisty negatyw Rotundy. Południowo-zachodni narożnik ronda Dmowskiego zajmują hotel Metropol oraz pawilon Cepelii, notoryczni­e zasłonięty reklamami. Projekt planu zagospodar­owania rejonu Ściany Wschodniej dopuszczał zburzenie pawilonu oraz budowę wjego miejscu sześciopię­trowego hotelu z głębokimi podcieniam­i w parterze. Pawilon wub.r. został wpisany do ewidencji zabytków. To nie wyklucza jego rozbiórki, ale pod drobiazgow­ą kontrolą konserwato­ra, który może nakazać zamontowan­ie w nowej konstrukcj­i fragmentów starego budynku, np. ceramiczny­ch turkusowyc­h płytek z elewacji. Ten budynek zasłoniłby wszystkie okna hotelu Metropol, dlatego powstanie dopiero wtedy, gdy posiadacze obu nieruchomo­ści dogadają się iprzeprowa­dzą wspólną inwestycję.

Możliwe, że za kolejne 20 lat okolice stacji metra Centrum zmienią się nie do poznania.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland