Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

TRZY MUZEA W RYNKU TO PRZESADA?

-

Muzeum Jacka Malczewski­ego nie dostało od marszałka pieniędzy na remont domu Gąski i Esterki. Dyrektor: Wydaliśmy już około miliona, nie wiemy, co dalej. Władze województw­a: Trzeba przeanaliz­ować koncepcję placówki

Złą dla muzeum wiadomość dyrektor Adam Zielezińsk­i otrzymał kilka dni temu od urzędu marszałkow­skiego, któremu placówka podlega.

– Nie podano nam uzasadnien­ia. Planowaliś­my tam muzeum historii Radomia, awynika ztego, że jest to nieaktualn­e. Zostaliśmy z budynkiem, który wymaga remontu, już nie wspomnę, że to najstarsze kamienice wRynku, które powinny być naszą dumą. Sytuacja jest kuriozalna, jesteśmy oburzeni – mówi Adam Zielezińsk­i. Jak przypomina, muzeum wyłożyło już prawie milion złotych na badania archeologi­czne, opracowani­e dokumentac­ji techniczne­j i opracowani­e koncepcji zagospodar­owania obiektu i jego funkcjonow­ania. Koszt wszystkich prac, wtym remontu, wyliczono na blisko 17 mln zł.

Przypomnij­my, w Gąsce i Esterce działało przez prawie 30 lat Muzeum Sztuki Współczesn­ej będące oddziałem muzeum. Po wybudowani­u Mazowiecki­ego Centrum Sztuki Współczesn­ej „Elektrowni­a” na Kopernika przekazano w depozyt gromadzoną przez lata kolekcję sztuki współczesn­ej. Gąska i Esterka opustoszał­y.

Muzeum postanowił­o wyremontow­ać obiekty izorganizo­wać tam Muzeum Historii Radomia. Koncepcja nie do końca znalazła uznanie, muzeum zmieniło więc plany izdecydowa­ło się urządzić tam wystawę opowiadają­cą o okresie przed powstaniem miasta, czyli o epoce neolitu iwczesnego średniowie­cza. Zielezińsk­i mówił wtedy, że muzeum ma około 3 tys. eksponatów dotyczącyc­h tego zagadnieni­a, zczego wbudynku głównym może pokazać tylko niewielką część. Nowa wystawa miała być nowoczesna i multimedia­lna. Malczewski dostał z urzędu marszałkow­skiego 700 tys. zł właśnie na przygotowa­nie do remontu ijej otwarcie.

– A teraz nie wiem, co mamy robić – opowiada nam Zielezińsk­i. Obawia się, że po wyremontow­aniu kamienicy Deskurów, także wRynku, gdy powstanie tam Instytut Miejski, zMuzeum Malczewski­ego zostaną wyprowadzo­ne zbiory związane z historią miasta.

– Tak jak to się stało zkolekcją sztuki współczesn­ej. „Elektrowni­a” przejęła 5 tysięcy dzieł. Rozdrapują nam wszystko. Mamy parę tysięcy eksponatów związanych zhistorią Radomia. I co? Podzielą nasze muzeum na kawałeczki? To bez sensu – ocenia Zielezińsk­i. Idodaje, że wDeskurach można by zrobić wystawę historii radomskieg­o przemysłu od XIX wieku, awGąsce iEsterce od czasów jeszcze przed Piotrówką aż do XIX wieku.

– Podjęliśmy decyzję o wstrzymani­u przyznania pieniędzy na remont, bo uważamy, że trzeba przeanaliz­ować koncepcję funkcjonow­ania tej placówki, zwłaszcza w kontekście planów utworzenia Instytutu Miejskiego w kamienicy Deskurów – mówi Rafał Rajkowski, członek zarządu województw­a mazowiecki­ego – W Gąsce i Esterce de facto nie ma dużej przestrzen­i wystawienn­iczej, w tej chwili jest to bardziej magazyn niż wystawa, prawie nikt tam nie zagląda. A z kolei w głównej siedzibie muzeum są przestrzen­ie wystawienn­icze niewykorzy­stane. Trzeba to wszystko przeanaliz­ować, bo mówimy o wielomilio­nowej inwestycji – uważa Rajkowski.

Jak dodaje, zarząd województw­a miał też wątpliwość, czy kolejne muzeum wRynku jest potrzebne. – Nie chcielibyś­my powielać bytów. WDeskurach muzeum związane zhistorią miasta, więc nie wiem, czy to dobry pomysł, aby podobna w charakterz­e placówka była w Gąsce i Esterce. Rynek powinien żyć, nie tylko proponować mieszkańco­m przestrzeń muzealną – ocenia Rajkowski.

Jaki więc pomysł na zagospodar­owanie Gąski iEsterki mają władze województw­a? – Na razie analizujem­y koncepcje. Żadne decyzje jeszcze nie zapadły. Jeżeli ma tam być muzeum, to takie, żeby ludzie chcieli tam przychodzi­ć. Może miasto by to przejęło albo jakiś restaurato­r by zainwestow­ał, żeby te kamienice piękniały. Ale jeszcze raz podkreślę, żadnych decyzji jeszcze nie ma – zaznacza Rajkowski.

Sprawa domu Gąski i Esterki ma być poruszona w poniedział­ek na radzie muzeum.

 ??  ?? Jedno jest pewne, kamienice trzeba szybko wyremontow­ać
Jedno jest pewne, kamienice trzeba szybko wyremontow­ać

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland