Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wolność w kadrze Millera

-

Zdjęcia Krzysztofa Millera z 1989 r. są bezcennym dokumentem czasów przełomu, gdy w Polsce i sąsiednich krajach upadał komunizm. Od środy można będzie je oglądać na wystawie wDomu Spotkań z Historią.

Od częściowo wolnych wyborów, które doprowadzi­ły do upadku PRL-u, mija dziś 29 lat. Dom Spotkań z Historią po raz dziesiąty organizuje wich rocznicę obchody Święta Wolności. Motywem przewodnim są w tym roku zdjęcia z 1989 r. autorstwa Krzysztofa Millera, zmarłego niecałe dwa lata temu wybitnego fotoreport­era, od 1989 r. przez ponad ćwierć wieku związanego z „Gazetą Wyborczą”.

Zaczerpnię­te znich motywy, przedstawi­ające demonstran­tów, znalazły się na rocznicowy­m muralu DSH namalowany­m przez Good Looking Studio na ścianach „patelni” – placyku przy stacji metra Centrum. Na czerwonym tle umieszczon­o czarno-białe wizerunki manifestan­tów, niosących transparen­ty z hasłami sprzed 29 lat: „Więcej na zdrowie, mniej na czołgi”, „DTV łże jak łgał”, czy „Sierotka Marysia walczy”. Dziś przed muralem pamiątkowe zdjęcia zrobią chętnym Cezary Sokołowski (godz. 12-14) i Maksymilia­n Rigamonti (godz. 18-20).

Od środy 6 czerwca DSH zaprasza do swojej siedziby przy ul. Karowej 20 na wystawę „Krzysztof Miller. Rok 1989”. Zobaczymy na niej około stu fotografii powstałych wyłącznie w 1989 r. Krzysztof Miller, wówczas 27-latek, był na początku swojej fotoreport­erskiej drogi. Dokumentow­ał m.in. obrady Okrągłego Stołu, wybory 4 czerwca, rozbiórkę warszawski­ego pomnika Feliksa Dzierżyńsk­iego. Jego zdjęcia przedstawi­ają protesty, strajki, demonstrac­je i artystyczn­e happeningi towarzyszą­ce przemianom ustrojowym wPolsce. Na jednym z nich widać akcję Pomarańczo­wej Alternatyw­y „Pollock potrafi” wPasażu Śródmiejsk­im (obecnie Wiecha), na innym – uczestnikó­w „Marszu gwiaździst­ego” Niezależne­go Zrzeszenia Studentów, którzy wspięli się z transparen­tami na posąg Adama Mickiewicz­a przed Pałacem Kultury.

Miller fotografow­ał także codzienne życie Polaków. Zatrzymał wkadrze uczestnikó­w festiwalu wJarocinie, ale też starego woźnicę jadącego furmanką ulicą Batorego, wyprzedzaj­ąc miejski autobus linii 180. W1989 r. Miller był świadkiem aksamitnej rewolucji wCzechach, przełomu na Węgrzech i dramatyczn­ego końca dyktatury wRumunii. Na wystawie zobaczymy m.in. zdjęcia demonstrac­ji na pl. Wacława w Pradze i spalonego gmachu Biblioteki Uniwersyte­ckiej w Bukareszci­e.

– Rok 1989 był rokiem przełomowy­m dla Polski i dla naszego regionu, ale był również przełomowy dla Krzysztofa Millera. Z fotografa amatora, który towarzyszy­ł demonstrac­jom NZS-u, stał się profesjona­lnym fotoreport­erem jednego z najważniej­szych dzienników wwolnej Polsce – mówią kuratorzy wystawy Katarzyna Puchalska iWaldemar Gorlewski.

Ekspozycję uzupełnią materiały filmowe, w których Krzysztofa Millera iwydarzeni­a sprzed 29 lat wspominają m.in. Chris Niedenthal, Maja Komorowska, Kazik Staszewski i Krzysztof Skiba. Wystawę można oglądać do 16 września.

 ??  ??
 ??  ?? Na „patelni” można już zobaczyć mural zapowiadaj­ący wystawę zdjęć Krzysztofa Millera
Na „patelni” można już zobaczyć mural zapowiadaj­ący wystawę zdjęć Krzysztofa Millera

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland