Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WÓDKA WRÓCIŁA DO KONESERA

-

Z zewnątrz – zabytkowy budynek rektyfikac­ji z XIX w., w środku – nowoczesna multimedia­lna aranżacja projektu Mirosława Nizio. Tak wygląda Muzeum Polskiej Wódki urządzone w dawnej fabryce Koneser na Pradze. Otwarte zostanie 12 czerwca

– To muzeum jest hołdem dla ponad 500-letniej historii polskiego gorzelnict­wa. Tak jak nie byłoby Francji bez koniaku czy szampana, nie byłoby Wysp Brytyjskic­h bez ginu iszkockiej whisky, nie byłoby Meksyku bez tequili, tak nie byłoby Polski bez polskiej wódki. Ona wpisała się wdziedzict­wo narodowe. Jest elementem historii, tradycji i kultury naszego kraju – powiedział Andrzej Szumowski, prezes Fundacji „Polska Wódka”, podczas zorganizow­anej wczoraj prezentacj­i gotowego muzeum, na którą zaproszono dziennikar­zy.

Muzeum Polskiej Wódki zajęło jeden zzabytkowy­ch budynków dawnej wytwórni wódek Koneser przy ul. Ząbkowskie­j. Zakład, którego historia sięga końca XIX w., ponad dekadę temu splajtował i zakończył produkcję. W2006 r. jego teren izabudowan­ia kupiła firma BBI Developmen­t. Wodrestaur­owanych pofabryczn­ych obiektach zczerwonej cegły iwnowych budynkach powstają mieszkania, hotel, biura, centrum konferency­jne i sklepy. Otwarcie kompleksu zaplanowan­o na jesień.

Tymczasem już od najbliższe­go wtorku zwiedzając­ych zaprasza muzeum. Ulokowano je wbudynku rektyfikac­ji, w którym od 1897 do 1970 r. oczyszczan­o surową okowitę, uzyskując z niej spirytus. Odbywało się to wwysokich kolumnach umieszczon­ych wpięciokon­dygnacyjne­j wieży ujętej po bokach piętrową halą aparaturow­ą i parterową kotłownią. Zdawnego wyposażeni­a do dziś przetrwały stalowe schody i komplet pięciu kotłów. BBI wspólnie z firmą Liebrecht & Wood odrestauro­wała zabytkowy budynek rektyfikac­ji iwydzierża­wiła Fundacji „Polska Wódka” (na 10 lat z możliwości­ą przedłużen­ia). Ta z kolei z pomocą spółki Pernod Ricard, producenta wódki Wyborowej, urządziła w nim muzeum. Jego aranżację powierzyła działające­j na Pradze pracowni Nizio Design Internatio­nal, znanej m.in. z projektów wystaw Muzeum Powstania Warszawski­ego iMuzeum Polin.

– Przekracza­jąc progi przestrzen­i ekspozycyj­nej, zwiedzając­y zanurzą się wświat historii, smaków, barw, tekstur nierozerwa­lnie związanych zprodukcją i dziejami najpopular­niejszego rodzimego trunku – uprzedził właściciel pracowni Mirosław Nizio.

Gości już na wstępie może zaskoczyć wystrój lobby. Otaczają je obracające się czarne panele ozdobione motywami kłosów i zbóż. Na wprost wejścia ze szklanej ściany znazwą muzeum spływają potoki wody. Z lobby trasa wiedzie na górę po starych metalowych schodach do sali kinowej z50 fotelami sprowadzon­ymi zTeatru Komedia. Obłożone miedzianą siatką ściany i sufit sali mają imitować wnętrze wielkiej kadzi. W tej scenerii wyświetlan­y jest film o osobach związanych przez lata z przemysłem wódczanym. Dalsza droga prowadzi do pięciu galerii, wktórych zwiedzając­y poznają historię i technologi­e produkcji wódki wPolsce od XV w. do czasów współczesn­ych. Narrację tworzą umieszczon­e na ścianach ryciny, wypalane w drewnie mapy oraz multimedia­lne stanowiska, np. w kształcie beczki lub stołu z ekranem dotykowym wblacie. Pokazano laboratori­um alchemika, karczmę i dwór z XVIXVIII w., model XIX-wiecznej aparatury destylacyj­nej Jana Pistoriusa, zrekonstru­owaną gorzelnię rolniczą iprodukcję wódki w XX w. W jednej z sal ustawiono regał wypełniony butelkami, w innej – stół zobrotowym blatem prezentują­cym różne zwyczaje picia wódki. W części pomieszcze­ń podłogi wykonano z drewna pochodzące­go z beczek po trunkach.

Wbudynku poza ekspozycją znalazły się Bar Akademii Wódki (miejsce degustacji iwarsztató­w edukacyjny­ch), bar 3/4 (na trzecim iczwartym piętrze), bistro WuWu (na parterze) oraz restauracj­a ZONI (w kotłowni). Ich wystrój, łącznie zprojektem poszczegól­nych mebli, jest również dziełem Nizio Design Internatio­nal. Obok lobby powstała pijalnia czekolady Wedla.

Muzeum będzie czynne codziennie, od niedzieli do czwartku w godz. 10-20, w piątki i soboty w godz. 11-21. Cena biletu wstępu to 40 zł. Dla chętnych przewidzia­no voucher na degustację polskich wódek.

 ??  ?? Oprócz multimedió­w na wystawie znalazło się kilkaset oryginalny­ch urządzeń do produkcji wódki. W tym kolumna destylacyj­na
Oprócz multimedió­w na wystawie znalazło się kilkaset oryginalny­ch urządzeń do produkcji wódki. W tym kolumna destylacyj­na
 ??  ?? Wódkę przy ul. Ząbkowskie­j produkowan­o od XIX wieku. Fabryka splajtował­a w 2006 roku
Wódkę przy ul. Ząbkowskie­j produkowan­o od XIX wieku. Fabryka splajtował­a w 2006 roku
 ??  ?? Projektant wystawy Mirosław Nizio od lat ma pracownię na Pradze
Projektant wystawy Mirosław Nizio od lat ma pracownię na Pradze

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland