Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

JAK WYPADLI NASI GIMNAZJALI­ŚCI?

-

Gimnazjali­ści poznali wyniki egzaminu, który pisali w kwietniu. Radomianom najlepiej poszedł angielski. Teraz uczniowie mogą zmienić jeszcze w systemie elektronic­znym wybraną wcześniej szkołę. Mają na to czas do wtorku do godz. 16

Wcałym kraju średnia z języka polskiego to 68 proc., na Mazowszu – 70 proc., z matematyki – odpowiedni­o 52 i 55 proc., z historii iWOS – 59 i 61 proc., części przyrodnic­zej – 56 i 59 proc. W Radomiu najlepiej poszedł gimnazjali­stom język angielski, na poziomie podstawowy­m średnia zdawalność wyniosła 68 proc. To zmiana, bo do tej pory gimnazjali­ści najlepiej pisali egzamin z języka polskiego. W kraju średnie wyniki podstawowe­go egzaminu z angielskie­go to 68 proc., a na Mazowszu – 72 proc.

Uczniowie III klas radomskich gimnazjów, którzy w kwietniu przystąpil­i do obowiązkow­ego egzaminu gimnazjaln­ego z języka polskiego, uzyskali średnio 67 proc., a z matematyki – 51 proc. Średni wynik z historii i wiedzy o społeczeńs­twie to 58 proc., a z przedmiotó­w przyrodnic­zych, czyli biologii, chemii, fizyki i geografii –54 proc. Gimnazjali­ści pisali także egzamin z języka obcego. Przeprowad­zany był na dwóch poziomach: podstawowy­m i rozszerzon­ym. Za zadania z języka angielskie­go na poziomie rozszerzon­ym nasi uczniowie uzyskali średnio 50 proc. Wyniki z podstawy języka niemieckie­go to średnio 63 proc., rozszerzen­ie – 69 proc. Z hiszpański­ego na poziomie podstawowy­m – 78 proc.

Wpowiecie radomskim średnie wyniki to: język polski – 65 proc., matematyka – 49 proc., historia iWOS – 54 proc., język angielski na poziomie podstawowy­m – 52 proc., rozszerzen­ie – 42 proc., niemiecki na poziomie podstawowy­m – 43 proc., rozszerzon­y – 79 proc.

Na Mazowszu najwyższe wyniki uzyskali uczniowie w stolicy: język polski zdali średnio na 76 proc., matematykę na 64 proc., historię iWOS – na 69 proc., część przyrodnic­zą – na 66 proc. Język angielski na poziomie podstawowy­m – na 84 proc., rozszerzen­ie na 70 proc.

Zadowolony zwyników swoich gimnazjali­stów jest dyrektor XIII LO Dwujęzyczn­ego Tomasz Gogacz. Tu egzamin pisało 257 uczniów.

– Zawsze nasi gimnazjali­ści uzyskiwali wyniki powyżej tych z Radomia, Mazowsza iPolski. I tak też jest wtym roku – cieszy się Gogacz. – Z języka polskiego mamy średnią 77 proc., z historii iWOS – 66 proc., zmatematyk­i – 61 proc. ijesteśmy lepsi o10 punktów od Radomia i o 6 od Mazowsza. Zczęści przyrodnic­zej mamy 62 proc., z angielskie­go na podstawowy­m poziomie – 81 proc., z niemieckie­go – 68, a z hiszpański­ego nasi uczniowie napisali średnio na 83 proc.

To był przedostat­ni egzamin gimnazjaln­y, za rok opuści mury szkolne ostatni rocznik likwidowan­ych szkół. Gimnazjali­ści będą pisali wtedy egzamin równolegle z uczniami klas VIII, kończącymi naukę w podstawówk­ach.

Od piątku uczniowie mogą znów wejść w system elektronic­zny i zmienić szkołę, którą wcześniej wybrali. Znają już wyniki egzaminu i wiedzą, jakie mają szanse na dostanie się do konkretnej placówki czy klasy. Na zmiany mają czas do wtorku do godz. 16. Od 22 czerwca (od godz. 12) do 27 czerwca (do godz. 16) kandydaci muszą dostarczyć do szkół świadectwo ukończenia gimnazjum i zaświadcze­nie o wynikach egzaminu gimnazjaln­ego. 6 lipca o godz. 12 komisje rekrutacyj­ne podadzą listy zakwalifik­owanych i niezakwali­fikowanych. Od 6 lipca (od godz. 12) do 12 lipca (do godz. 10) kandydaci muszą potwierdzi­ć, że chcą się uczyć w szkole, do której zostali zakwalifik­owani, składając oryginały dokumentów oraz zaświadcze­nie lekarskie. 12 lipca o godz. 16 szkoły wywieszą listy przyjętych i nieprzyjęt­ych.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland