Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

UCHODŹCY NIE TYLKO MARCOWI

Muzeum Historii Żydów Polskich „Polin” wwyjątkowy sposób uczci przypadają­cy jutro Światowy Dzień Uchodźcy.

-

Na swojej wystawie „Obcy w domu” na kilka dni zastąpi pamiątki emigrantów marcowych przedmiota­mi mieszkając­ych wWarszawie uchodźców z Erytrei, Sudanu, Syrii i Czeczenii

„Obcy w domu. Wokół Marca ’68” to jedna z najważniej­szych wystaw historyczn­ych zorganizow­anych wWarszawie w ostatnich latach. Opowiada oprzyczyna­ch, przebiegu i skutkach antysemick­iej nagonki, która pół wieku temu wygnała z Polski 13-15 tys. osób pochodzeni­a żydowskieg­o. Narrację tworzą dokumenty, zdjęcia, filmy, nagrania audio, wycinki z prasy, wspomnieni­a, rozmaite przedmioty i dzieła artystyczn­e. Otaczają zaaranżowa­ną w środku sali wystawowej poczekalni­ę Dworca Gdańskiego, zktórego w 1968 i 1969 r. odjeżdżali emigranci.

Ekspozycja odniosła frekwencyj­ny sukces. Od otwarcia 9 marca obejrzało ją ponad 55 tys. osób. Wyodrębnio­ną częścią wystawy jest urządzone na antresoli „Archiwum Marca”. Znajdują się w nim gabloty z pamiątkami emigrantów marcowych. Są tu m.in.: fajka reżysera Aleksandra Forda, szkolny globus Aleksandra Ritza, kalendarze Stefana Ulmana, karta wstępu na proces Adama Michnika i innych liderów studenckie­go buntu 1968 r. czy sukienka kupiona po przyjeździ­e do Szwecji przez Krystynę Pajes. Wystawę można zwiedzać do 24 września.

Od jutra do 25 czerwca pamiątki zdwóch gablot ustąpią miejsca przedmioto­m należącym do współczesn­ych uchodźców z Erytrei, Sudanu, Syrii iCzeczenii, którzy znaleźli azyl wWarszawie. Ich prezentacj­a ma związek zprzypadaj­ącym na 20 czerwca Światowym Dniem Uchodźcy, ustanowion­ym w2000 r. przez ONZ.

– Opowieść o doświadcze­niu Marca ’68 to także opowieść o uchodźstwi­e – podkreśla Justyna Koszarska-Szulc z Muzeum Polin, współkurat­orka wystawy. – Pamiętajmy o tym, że Polacy pochodzeni­a żydowskieg­o emigrujący zPolski w latach 1968-69 otrzymywal­i tzw. dokument podróży, który de facto pozbawiał ich polskiego obywatelst­wa. Na mocy konwencji ONZ z 1951 r., która terminem „uchodźca” obejmowała także osoby bez obywatelst­wa, pozbawione możliwości powrotu do kraju, trafili oni pod opiekę Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczon­ych ds. Uchodźców wWiedniu i Rzymie.

Pamiątki od mieszkając­ych wWarszawie uchodźców zebrała wspierając­a migrantów Fundacja „Ocalenie”. – Zgromadzil­iśmy kilkanaści­e przedmiotó­w: fotografii, instrument­ów muzycznych, ubrań, książek. Należą do osób pracującyc­h u nas lub korzystają­cych z naszej pomocy. Oddając je, wykazały się dużym zaufaniem, ponieważ te rzeczy mają dla nich ogromną wartość. Po wystawie wrócą do właściciel­i – mówi Kalina Czwarnóg z Fundacji „Ocalenie”.

Selam zErytrei udostępnił­a Biblię wjęzyku tigrinia, prezent od nieżyjąceg­o już dziś ojca, oraz szatę Tilfi. „To tradycyjne ubranie, które dostałam od mojej mamy. Jest dla mnie ważne, bo kiedy je wkładam, czuję się, jakbym znów była w domu” – wyjaśniła w dołączonym do przedmiotu podpisie. Idris z Sudanu wypożyczył zdjęcie swoich rodziców – Jusufa iHalimy. „Zabrałem je ze sobą, bo nie wiedziałem, czy jeszcze kiedykolwi­ek ich zobaczę. Niestety moja mama umarła rok temu – nie mogłem pojechać na jej pogrzeb”.

Dalal zSyrii dała chustę – narodowy symbol swojego kraju. „Mój mąż zawsze zakładał ją, kiedy wychodził pracować wpolu. Zabrałam ją, bo przypomina mi orodzinie, domu i ojczyźnie”. Jej rodak Feras przekazał instrument buzuki i książkę Carla Sagana „Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie”. „To jest moja święta księga! Kiedy patrzymy na Ziemię zkosmosu, z miliardów kilometrów, iwidzimy, że jest tylko małą niebieską kropeczką, możemy zrozumieć, że przemoc iwojny są bez sensu”. Zargan zCzeczenii użyczyła album ze zdjęciami. Jest w nim fotografia brata zabitego podczas wojny. Czeczenka Leyla – dywanik modlitewny ipierwszy identyfika­tor zośrodka dla uchodźców wPolsce.

Feras z Syrii przekazał książkę Carla Sagana „Błękitna kropka. Człowiek i jego przyszłość w kosmosie”. „To moja święta księga! Kiedy patrzymy na Ziemię z kosmosu, możemy zrozumieć, że przemoc i wojny są bez sensu”

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland