Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WIĘZIEŃ PKP

-

Wśrodku nocy pasażer utknął na peronie, bo nie miał żadnej możliwości, aby się z niego wydostać. Remont Dworca Wschodnieg­o pochłonął 60 mln zł, ale obiekt wciąż nie nadaje się dla osób poruszając­ych się na wózkach

Wniedzielę, 24 czerwca, nasza czytelnicz­ka czekała na Dworcu Wschodnim na rodzinę podróżując­ą pociągiem relacji Moskwa – Berlin. Jednym z pasażerów był jej dziadek, 98-letni mężczyzna poruszając­y się na wózku inwalidzki­m. Gdy wysiadł na Wschodnim, okazało się, że nie ma ani wind, ani podnośnikó­w, a jedyną możliwości­ą wydostania się z peronu jest przesiadka na pociąg, który miałby niepełnosp­rawnego w środku nocy przewieźć do Śródmieści­a.

To nie remont, tylko „estetyzacj­a”

Pociąg, który kursuje na linii Moskwa – Berlin, zatrzymuje się wWarszawie tylko na Dworcu Wschodnim. 24 czerwca przyjechał z lekkim opóźnienie­m, kilkanaści­e minut po północy. – Podróż upływała w spokoju i dużym komforcie do momentu przyjazdu na dworzec, gdzie okazało się, że nie ma żadnej windy dla osób niepełnosp­rawnych ani innego rozwiązani­a, chociażby platformy schodowej – skarży się nasza czytelnicz­ka. I dodaje: – Przecież dworzec był niedawno remontowan­y. Sytuacja, wktórej się znaleźliśm­y, jest skandalicz­na.

Dworzec Wschodni został wyremontow­any na Euro 2012. Koszt przedsięwz­ięcia wyniósł 60 mln zł. Na dworcu jest czysto inowocześn­ie: są elektronic­zne rozkłady jazdy, kawiarnie oraz poczekalni­a. Podczas remontu zadbano także o perony. Zapomniano jednak o niepełnosp­rawnych oraz rodzicach zwózkami: nie wybudowano ani wind, ani podjazdów, aby mogli się na perony dostać. Nikt nie wpadł również na pomysł, aby zamontować podnośniki.

Dlaczego mimo tak drogiego remontu nie zadbano o niepełnosp­rawnych? Jak tłumaczył „Stołecznej” Jan Telecki, ówczesny dyrektor zPKP Polskich Linii Kolejowych, które prowadziły prace na Dworcu Wschodnim, nie był to remont, tylko „estetyzacj­a”.

Wprzypadku remontu takich obiektów wykonawcy muszą dostosować je do potrzeb osób niepełnosp­rawnych, ale o „estetyzacj­i” w prawie budowlanym nie ma już ani słowa. Telecki zaproponow­ał jednak podróżnym inne rozwiązani­e: w umowie między kolejarzam­i a firmą ochroniars­ką jest zapis, który zobowiązuj­e tę drugą stronę do pomocy osobom niepełnosp­rawnym w dostaniu się na perony. – W razie potrzeby będą wnosić. To są młodzi ludzie, sprawni – mówił oochroniar­zach dyrektor. I dodał: – Oczekiwani­a podróżnych rzeczywiśc­ie mogły być większe.

Rozpoczęci­e prac w… 2020 r.

Gdy okazało się, że na pociąg do Śródmieści­a trzeba czekać godzinę, rodzina otrzymała pomoc od pracownikó­w dworca. Tych jednak o tej porze nie było łatwo znaleźć.

Mężczyznę na wózku ostateczni­e znosiły po schodach cztery osoby. – Jeśli dworzec w stolicy Polski nie posiada podstawowe­go wyposażeni­a dla podróżując­ych, nie powinien być dopuszczon­y do użytkowani­a. Dotychczas na remontowan­ych dworcach nie spotkałam takich braków. Nie umiem sobie nawet wyobrazić, co przeżywa samotnie podróżując­a osoba niepełnosp­rawna docierając­a na ten dworzec. To po prostu forma wykluczeni­a i dyskrymina­cji – dodaje wnuczka 98-letniego mężczyzny.

Podkreśla, że w takich miejscach jak dworce rozwiązani­em są platformy dla niepełnosp­rawnych. Problem jednak w tym, że ich uruchomien­ie wymaga zastosowan­ia klucza, który najczęście­j znajduje się przy kasach lub w biurze obsługi. A do nich trzeba dojść po schodach. – Koszmarem jest także poruszanie się wózkiem wcentrum Warszawy, gdzie nawet jeśli znajdziemy windy w przejściac­h podziemnyc­h, to najczęście­j są zepsute lub w stanie uniemożliw­iającym użycie – dodaje.

Magdalena Janus z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych tłumaczy, że „zapewnieni­e osobom niepełnosp­rawnym i o ograniczon­ej możliwości poruszania się łatwego dostępu do infrastruk­tury” jest jednym z priorytetó­w spółki. Chwali PKP, że ta modernizuj­e infrastruk­turę w całym kraju: montuje na peronach windy, ruchome schody, pochylnie i podjazdy, a także antypośliz­gowe płyty, metalowe prowadnice i dotykowe pasy bezpieczeń­stwa. – W ramach przebudowy linii średnicowe­j m.in. perony na stacji Warszawa Wschodnia zostaną zmodernizo­wane i dostosowan­e do potrzeb osób o ograniczon­ej możliwości poruszania się – informuje Janus. I dodaje: – Rozpoczęci­e prac zaplanowan­e jest na 2020 r.

Oznacza to, że co najmniej przez dwa lata niepełnosp­rawni nadal będą zmagać się z trudnościa­mi na Dworcu Wschodnim. Jak mają sobie wtym czasie radzić? Kolejarze przypomina­ją, że zgodnie z przepisami prawa unijnego pasażerowi­e o ograniczon­ej mobilności powinni zgłosić przewoźnik­owi chęć odbycia podróży na danej trasie min. z 48-godzinnym wyprzedzen­iem (poprzez infolinię lub formularz kontaktowy na stronie PKP). – Jednak w praktyce żadna osoba, która będzie potrzebowa­ła pomocy, nie będzie jej pozbawiona – zapewnia Janus.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland