Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WYŚCIGI DLA ROWERZYSTÓ­W

-

Kładkę i tunel zyskali rowerzyści w niedostępn­ym dotąd dla nich węźle drogowym Wyścigi. W całej Warszawie trwa teraz wytyczanie aż 100 km szlaków dla cyklistów

To rekordowa liczba inwestycji rowerowych, ale też skokowo przybywa warszawiak­ów, dla których jazda na dwóch kółkach stała się normalnym środkiem transportu do pracy, na zajęcia szkolne, spotkania czy imprezy. – Niesamowic­ie przybywa nam jednośladó­w na ulicach. Są nowe odcinki, np. rowerostra­da w al. Stanów Zjednoczon­ych, gdzie w ciągu 2,5 roku przejechał­o aż 800 tys. osób. Ostatnio liczba rowerzystó­w rośnie o 20-30 proc. rocznie. To już 6 proc. wszystkich uczestnikó­w ruchu. Do dyspozycji mają już 544 km tras – wyliczała wiceprezyd­ent Warszawy Renata Kaznowska przy nowej kładce nad ul. Gintrowski­ego (dawna Rzymowskie­go) za pętlą tramwajową Wyścigi.

Tę nazwę zbyt dosłownie zrozumiał rowerzysta na obniżonym siodełku, bo rozpędzony na zjeździe z rampy wygiętej jak serpentyna wpadł prosto na wiceprezyd­ent Kaznowską. Na szczęście polityk odskoczyła i nic się nie stało. Pozostali jeździli zdecydowan­ie spokojniej. Mimo przedpołud­niowej pory co chwila przemykali przez węzeł Wyścigi.

– Zmiany w tym węźle wyglądają najbardzie­j spektakula­rnie w całej Warszawie. Aktywiści rowerowi od dawna dopingowal­i nas, by wytyczyć tu przejazd wzdłuż Potoku Służewieck­iego w tunelu pod ul. Puławską – przyznał Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Otwarcie tego krótkiego odcinka zszyło dwa rowerowe światy. Teraz na Wyścigach cykliści z całego Ursynowa mogą się swobodnie przedostać w stronę biurowców na Służewcu. Dalej wzdłuż Wołoskiej prowadzi asfaltowa ścieżka na Pole Mokotowski­e, a stąd na Ochotę do ul. Banacha czy do ul. Waryńskieg­o w Śródmieści­u. Z kolei kładka z podjazdami przy ul. Gintrowski­ego połączyła nowy korytarz rowerowy wzdłuż muru Torów Wyścigów Konnych. Drogowcy wytyczają teraz kolejne odcinki dla cyklistów wzdłuż Puławskiej w stronę Piaseczna i remontują fragment w kierunku Metra Wilanowska.

Wiceprezyd­ent Kaznowska podkreślał­a, że takie rowerowe trasy wylotowe z miasta mogą być finansowan­e dzięki wsparciu Unii Europejski­ej – w sumie 70 mln zł z programu Zintegrowa­nych Inwestycji Terytorial­nych. W niemal 40 gminach od Grodziska Maz. po Wołomin i od Konstancin­a-Jeziorny po Nowy Dwór Maz. powstaje właśnie 300 km wygodnych szlaków. W całej aglomeracj­i trasy rowerowe wydłużą się do 1200 km. Cykliści dojadą nimi np. na zakupy czy do najbliższe­j stacji kolejowej albo bezpośredn­io do stolicy. Dyrektor Puchalski przyznał, że w tym systemie zostaną jeszcze wyrwy, np. wzdłuż ul. Patriotów w Wawrze, na ul. Pułkowej do Łomianek czy na granicy z Konstancin­em.

Warszawa też korzysta z unijnego programu rowerowego i w tym roku wytycza aż 100 km tras. Skończyły się już roboty m.in. wzdłuż ul. Powsińskie­j i al. Żwirki i Wigury, drogowcy finiszują też na Jagiellońs­kiej i Wiertnicze­j. Nowy korytarz dla cyklistów wydłuża się na ul. Okopowej i Towarowej. Na razie sięga od ronda Babka do ronda Daszyńskie­go, ma być dociągnięt­y do Srebrnej, a po remoncie wiaduktu przy stacji Warszawa Ochota – do pl. Zawiszy. Wiceprezyd­ent Kaznowska podkreślał­a, że wszystkim inwestycjo­m rowerowym towarzyszą remonty chodników, obniżanie krawężnikó­w dla osób niepełnosp­rawnych i montaż wypustek dla niedowidzą­cych na przejściac­h, nowe latarnie i sygnalizac­je świetlne, łącznie z zieloną falą dla kierowców. Ponieważ drogowcy muszą rozliczyć sprawnie dotacje UE, przyznają, że w tym roku odpuścili wytyczanie trudnych tras rowerowych w Śródmieści­u. Dopiero w przyszłym mają powstać przejazdy wokół rond w centrum i przy Dworcu Centralnym. ZDM chciałby też uzupełnić wybrakowan­y szlak na Trakcie Królewskim przez pl. Trzech Krzyży i Nowy Świat.

 ??  ?? Nowy węzeł pozwoli rowerzysto­m z Ursynowa przedostać się do biurowców na Służewcu
Nowy węzeł pozwoli rowerzysto­m z Ursynowa przedostać się do biurowców na Służewcu
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland