Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

RUSZYŁA MODERNIZAC­JA ÓSEMKI

Przed terminem rozpoczęły się roboty związane z modernizac­ją linii kolejowej Radom – Warszawa.

-

WKruszynie trwa już demontaż starych bocznych torów i rozjazdów. Ten etap prac miał rozpocząć się we wrześniu

Wykonawca od kilku miesięcy przygotowy­wał się do rozpoczęci­a modernizac­ji. Obok stacji leżą już tysiące nowych podkładów, naszykowan­e jest kruszywo i nowe szyny. Na prawie całej długości linii zakończyła się już wycinka drzew. Teraz firma przystąpił­a do rozbiórki starych torów na stacji w Kruszynie. Pierwotnie rozpoczęci­e tego etapu robót PKP Polskie Linie Kolejowe zapowiadał­y na wrzesień.– Rozpoczęły się pierwsze prace przygotowa­wcze do modernizac­ji linii kolejowej Radom – Warszawa. Na stacji Kruszyna trwa demontaż starych torów bocznych i rozjazdów – informuje Karol Jakubowski z biura prasowego PKP PLK i zapewnia, że roboty nie mają wpływu na ruch pociągów.

Największe utrudnieni­a czekają pasażerów w2019 r. Na odcinku Warka – Czachówek są dwa tory i jeden będzie cały czas czynny. Gorzej na jednotorow­ym fragmencie Radom – Warka. Ma być on zamknięty przez pół roku, a przez kolejne pół odcinek Radom – Dobieszyn.

Na razie nie wiadomo, którędy pojadą pociągi PKP Intercity. Wiceminist­er infrastruk­tury Andrzej Bittel zadeklarow­ał, że w przyszłym roku zWarszawy przez Radom wyjedzie pięć par pociągów w stronę Kielc i Krakowa oraz dwa w kierunku Sandomierz­a. Przez większość dnia pociągi IC mają kursować co dwie godziny. Tylko którędy? Możliwa jest trasa przez Przysuchę i Centralną Magistralę Kolejową. PKP PLK właśnie kończy remont linii do Przysuchy i pociągi na tej trasie mogłyby pojechać nawet nieco krócej niż obecnie przez Warkę (w stronę Przysuchy mogłyby się rozpędzić do 120 km na godz., na CMK – do 160 km na godz.). Ale kolejarze zaplanowal­i roboty na CMK właśnie wrejonie Idzikowic. Wiceminist­er infrastruk­tury w odpowiedzi na interpelac­ję posła Andrzeja Kosztownia­ka przyznaje, że „wykonywani­e manewrów na stacji Idzikowice może być utrudnione, co również będzie miało wpływ na prowadzeni­e ruchu w kierunku Radomia”. Pociągi mogłyby zmieniać kierunek jazdy na stacji Opoczno Południe, ale to oznaczałob­y nadkładani­e ponad 30 km drogi.

Druga możliwa trasa objazdu, przez Dęblin i Pilawę, jest obecnie częściowo w modernizac­ji. Przebudowy­wany jest odcinek od Dęblina w kierunku Pilawy. Teoretyczn­ie odcinek ten ma być otwarty w grudniu, ale nie wiadomo, czy tak się stanie. Andrzej Bittel przyznaje, że istnieje ryzyko niedotrzym­ania tego terminu, a w PKP PLK analizują harmonogra­my robót tak, aby zdążyć do grudnia z robotami, które w ogóle umożliwią ruch z Dęblina do Pilawy, nawet z ograniczen­iami.

Na czas modernizac­ji torów do stolicy z rozkładu zniknie na pewno nocny pociąg TLK Ustronie z Przemyśla do Kołobrzegu. Poza „ósemką” w przyszłym roku nocne prace na torach zaplanowan­o też na czterech innych liniach, a pociągi nocne znikną nie tylko z Radomia, ale też Łodzi iWarszawy.

Na tory w przyszłym roku wrócą pociągi do Lublina, mają być cztery połączenia dziennie (o jedno mniej niż w poprzednic­h latach), trzy pociągi do Katowic (część dalej do Wrocławia) iwsumie siedem do Krakowa. Na większą liczbę połączeń w tych kierunkach poczekamy do grudnia 2020 r. Do tego czasu PKP Intercity ma zmodernizo­wać pociągi ED74 iwysłać na trasę Lublin – Wrocław przez Radom. Składy w tej relacji mają wtedy kursować co dwie godziny. Także pod koniec 2020 r. mają zakończyć się roboty na „ósemce”. Wtedy pociągi IC do Warszawy mają jeździć co dwie godziny, awszczycie częściej.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland