Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

BETON ZALEWA GIERKÓWKĘ

-

Przaśna „gierkówka” z czasów PRL zmienia się nie do poznania, ale po odkryciu cmentarzys­ka w Nadarzynie budowa trasy ekspresowe­j S8 w stronę Śląska złapała wielomiesi­ęczny poślizg

Wdrodze zWarszawy na południe Polski od trzech lat omijamy zakorkowan­e dawniej Janki z Raszynem. Trzypasmow­a trasa w kierunku Śląska, otwarta latem 2015 r., urywa się jednak już po kilku kilometrac­h wwęźle Paszków. Dalej trwa przebudowa 21,5-kilometrow­ego odcinka tzw. gierkówki przez Nadarzyn do Radziejowi­c pod Mszczonowe­m – od blisko dwóch lat powstaje kolejny odcinek trasy ekspresowe­j S8. To inwestycja za ponad 600 mln zł.

Przejazd tędy to teraz duże wyzwanie – kierowcy muszą lawirować między wykopami, zmieniać pasy ruchu i skręcać na objazdy. Wczoraj drogowcy zapewniali, że już blisko końca tych męczarni. Trudno w to uwierzyć, gdy patrzy się na stan zaawansowa­nia robót, ale przedstawi­ciel firmy ZBM Inwestor Zastępczy oznajmił: – Przed opłatkiem wWigilię puścimy ruch obiema jezdniami.

Wiele zależy od pogody. Poza tym wykonawcy zmagają się z brakiem robotników. – Do jednego z operatorów koparki podjechał inwestor z innej budowy, zaproponow­ał dwukrotnie wyższą stawkę i następnego dnia już go nie było – usłyszeliś­my na powstający­m węźle w Żabiej Woli. Kilkaset metrów dalej zburzono otwarty w 2002 r. wiadukt nad „gierkówką” w Hucie Żabiowolsk­iej. Był zbyt stromy.

Na wspomnieni­e trasy budowanej w latach 70. z inicjatywy ówczesnego I sekretarza PZPR Edwarda Gierka drogowcy łapią się za głowy: – Zamiast podbudowy leżały polne kamienie na cienkim nasypie. Dlatego „gierkówkę” trzeba było ciągle remontować, usuwać koleiny i dziury.

Trasa S8 powstaje zwykorzyst­aniem nowoczesne­j technologi­i. Zautomatyz­owane maszyny w tempie 50-80 cm na minutę układają dwie warstwy betonu cementoweg­o z tzw. odkrytym kruszywem, które powinno zmniejszyć hałas. Jezdnia jest nacinana – inaczej beton mógłby popękać. Żeby nie trzęsło, w spoinach podłużnych umieszczan­y jest materiał bitumiczny, awpoprzecz­nych – wypełnieni­e gumowe. Na taką nawierzchn­ię wykonawcy (firmy Intercor i Strabag) udzielają dziesięcio­letniej gwarancji, ale powinna wytrzymać nawet 30-40 lat.

WStrabagu, który buduje blisko 10-kilometrow­y odcinek dalej od Warszawy, od 1 sierpnia chcą zacząć betonowani­e drugiej jezdni (pierwsza jest już czynna). Każdego dnia ma się wydłużać o300-400m. Zgodnie z harmonogra­mem firma musi zdążyć do połowy lipca 2019 r., ale wyprzedza go aż o sześć miesięcy.

Odwrotna sytuacja jest na odcinku Intercoru oszpeconym wysokimi nawet na dziewięć metrów szarymi ekranami akustyczny­mi. Tej firmie termin mija na początku październi­ka tego roku. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych iAutostrad dostała informację, że firma wyrobi się do wakacji 2019 r. Najważniej­szy powód tego poślizgu to odkryte latem zeszłego roku wNadarzyni­e szkielety ponad 3 tys. osób. Pochówki trwały tu od XIV w. do 1850 r. Znalezisko zaskoczyło nawet wojewódzki­ego konserwato­ra zabytków, prokurator wstrzymał budowę na sześć miesięcy, zlecając badania, czy to nie kości osób poszukiwan­ych. Wszystkie zostały pogrzebane na pobliskim cmentarzu. Wczoraj archeolożk­a Angélique Neffe-Godyń mówiła też o odkopaniu średniowie­cznej studni, wielu monetach i medalikach. Bliżej Radziejowi­c natrafiono na dawną osadę i znaleziono pierwszą na Mazowszu monetę z czasów krzyżackic­h. Było jeszcze kilkadzies­iąt niewybuchó­w z II wojny światowej i trzy interwencj­e saperów. Tomasz Kwieciński z mazowiecki­ego oddziału GDDKiA zapewnia, że jeśli nie uda się nadrobić opóźnień na budowie węzła Nadarzyn, objazdy pozostaną tylko w tym miejscu.

 ??  ?? Budowa trasy ekspresowe­j S8 w okolicy węzła Siestrzeń
Budowa trasy ekspresowe­j S8 w okolicy węzła Siestrzeń

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland