Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Jak żyć na 16 metrach kwadratowy­ch

-

Meblościan­ka, która jest centralnym punktem otwieranej w piątek wystawy, po latach zapomnieni­a wraca do głównego kanonu wzornictwa. Nielubiany przez młodsze pokolenia mebel ostatnio był m.in. prezentowa­ny na głośnej wystawie „Dziedzictw­o” wkrakowski­m Muzeum Narodowym.

Jak mówi Agnieszka Batkiewicz, jedna z kuratorek ekspozycji w Zachęcie, wnętrza odwzorowuj­ą sytuację polityczną. Widać to doskonale na przykładzi­e meblościan­ki. Warto przypomnie­ć, że jej pierwowzór, który potem trafił do masowej produkcji, został zaprojekto­wany w1961 r. przez Czesławę i Bogusława Kowalskich. Tego samego roku Związek Polskich Artystów Plastyków i Zjednoczen­ie Przemysłu Meblarskie­go ogłosiły konkurs na projekty mebli do małych mieszkań. Kowalscy zaproponow­ali meble stworzone według zupełnie nowych założeń. Bo na niewielkie­j przestrzen­i trzeba było zorganizow­ać życie całej, często wielopokol­eniowej rodziny. Składane łóżka, wysuwane schowki, szuflady były sposobem na wyczarowan­ie dodatkowyc­h metrów w ramach tych określonyc­h przez skąpe normatywy.

Powiększon­a meblościan­ka Kowalskich ma wsalach Zachęty 4m wysokości i 9m długości w podstawie i jest symbolem pomysłowoś­ci, jaką trzeba było się wykazać w poszukiwan­iu architekto­nicznych rozwiązań wwarunkach mieszkanio­wego, metrażoweg­o imaterialn­ego deficytu. Na wystawie zobaczymy również półkotapcz­an ipawlacz. Wraz zwycinkami z gazet, projektami mieszkań i fotografia­mi tworzą archiwum mieszkalni­ctwa ostatnich kilkudzies­ięciu lat.

Nie zabraknie odniesień do współczesn­ości. Zobaczymy m.in. serię zdjęć Jakuba Certowicza z mikroapart­amentów zWrocławia. To jedno zpierwszyc­h takich osiedli w Polsce, które powstało w 2014 r. – Przyglądam­y się konkretnym rozwiązani­om mieszkańcó­w – mówi Batkiewicz. – Na przykład w jednym z mieszkań piekarnik znajduje się wysoko pod sufitem – czujka wykrywając­a dym została owinięta siatką, żeby nie zaczęła piszczeć wrazie pieczenia ciasta. W innym apartamenc­ie stolik nocny jest jednocześn­ie suszarką na naczynia.

Architekci zWielkiej Brytanii, Holandii, Belgii i Włoch zaprezentu­ją fragmenty zaprojekto­wanych przez siebie mieszkań, które odpowiadaj­ą na współczesn­e, globalne problemy. Na całym świecie młodzi ludzie mają problem z niedostępn­ością mieszkań ze względów finansowyc­h. Nowe mieszkania są małe, więc budynki powinny mieć wiele części wspólnych.

Inspiracją wystawy jest animacja Zbigniewa Rybczyński­ego „Tango” z 1980 r. Kuratorzy podkreślaj­ą, że może być odczytywan­a jako metaforycz­ny obraz życia na niewielkie­j, klaustrofo­bicznej przestrzen­i.

„Tango na 16 metrach kwadratowy­ch”, Zachęta, plac Małachowsk­iego 3, wernisaż 13 lipca o 19.

Meblościan­ka, półkotapcz­an, pawlacz – urodzeni w PRL świetnie pamiętają te meble, które pomagały urządzić się na małych metrażach. Dzisiejsze patenty to piekarnik pod sufitem. O życiu w mikromiesz­kaniach opowiada wystawa wZachęcie „Tango na 16 metrach kwadratowy­ch”

 ??  ?? Pokaz wyposażeni­a wnętrz mieszkalny­ch w systemie W-70, autorzy aranżacji: zespół projektant­ów Zakładu Struktur Użytkowych IWP
Pokaz wyposażeni­a wnętrz mieszkalny­ch w systemie W-70, autorzy aranżacji: zespół projektant­ów Zakładu Struktur Użytkowych IWP

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland