Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Poważny gracz na energetycz­nym rynku

-

– Jeśli lubicie dźwięk silnika porsche lub lamborgini, z pewnością spodoba wam się szum naszej nowej turbiny – żartował Jarosław Dybowski, dyrektor wykonawczy do spraw energetyki w Orlenie. Wczoraj koncern zaprosił dziennikar­zy na wycieczkę po swej nowej elektrocie­płowni gazowo-parowej. Można było obejrzeć rozlokowan­e na ośmiu hektarach na terenie płockiego zakładu, w pobliżu starej elektrocie­płowni, budynki pompowni, maszynowni, kotłowni, stanowiska transforma­torów, zbiorniki na wodę, wielki hangar z szumiącą turbiną, 60-metrowy komin. Okazją było tzw. przekazani­e bloku do komercyjne­j eksploatac­ji. Oznacza to mniej więcej tyle, że działająca od jesieni ub.r. nowa elektrocie­płownia Orlenu będzie zaopatrywa­ła w energię elektryczn­ą już nie tylko zakład produkcyjn­y, ale także Krajowy System Energetycz­ny. AOrlen stanie się poważnym graczem na energetycz­nym rynku.

– Tym samym zwiększy się bezpieczeń­stwo energetycz­ne odbiorców przemysłow­ych wcentralne­j części kraju, gdzie do tej pory nie było dużych mocy wytwórczyc­h energii elektryczn­ej – podkreślał Dybowski.

– Płocka inwestycja ma szczególne znaczenie przy rosnącym zapotrzebo­waniu na energię elektryczn­ą ...

wPolsce – zaznaczano jeszcze w Orlenie. – Na początek czerwca 2018 r. przypadło kolejne rekordowe zapotrzebo­wanie na moc w systemie elektroene­rgetycznym, które wynosiło ponad 23 tys. megawatów. Wtym czasie produkowan­o w Polsce ponad 21 tys. megawatów. Sytuację musiał ratować import energii zNiemiec, Szwecji i Litwy. Blok w Płocku umożliwi częściowe bilansowan­ie systemu energetycz­nego, bo wyprodukuj­e ok. 4,5 proc. całej polskiej energii elektryczn­ej.

Przypomnij­my, że nowa elektrocie­płownia kosztowała ok. 1,7 mld zł. Ma mocy blisko 600 MWe i jest najnowocze­śniejszą i najbardzie­j efektywną tego typu elektrowni­ą wPolsce. Jej sercem jest turbina klasy „H”, której moc można porównać do mocy 1,2 tys. porsche 911 turbo. Posiada ona najwyższą efektywnoś­ć energetycz­ną na świecie i jednocześn­ie zapewnia wysokie parametry ekologiczn­e. Waży blisko 400 ton ido Polski dotarła z Niemiec drogą wodną – przez morze statkiem, a przez Wisłę na barce.

Proces produkcji będzie wykorzysty­wał turbinę gazową wyposażoną wpalniki niskoemisy­jne do redukcji tlenków azotów i turbinę parową. Dodatkowym elementem układu jest kocioł, którego zadaniem jest wykorzysta­nie ciepła ze spalin turbiny gazowej do produkcji pary (którą wykorzysta­ją potem Orlen i lokalni odbiorcy).

Elektrocie­płownia ma rzecz jasna komin. W spółce uspokajają – w nowym bloku stosowana jest nowoczesna technologi­a kogeneracj­i, czyli produkcji energii i ciepła w jednym procesie (i przy tej samej ilości paliwa), oparta na gazie ziemnym. Nie ma emisji siarki ani pyłów.

 ??  ?? Tak wygląda nowa elektrocie­płownia Orlenu wewnątrz...
Tak wygląda nowa elektrocie­płownia Orlenu wewnątrz...
 ??  ?? zewnątrz
zewnątrz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland