Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Profesor Geremek niezastąpi­ony

-

– Tak bardzo go brakuje. Swoim głosem, radą, spojrzenie­m na Polskę, historię ipolitykę bardzo by nam pomógł – mówiła wpiątek przy jego grobie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach Elżbieta Bińczycka, przewodnic­ząca Unii Europejski­ch Demokratów.

– Na trzy miesiące przed śmiercią prof. Geremek gościł u nas wdomu iżegnając się, powiedział: „Ateraz Polskę zostawiamy wam”. Nie wiedzieliś­my, o co chodzi. Tak naprawdę przesłanie do nas dotarło 2,5 roku temu, gdy zaczęła się destrukcja państwa prawa, trójpodzia­łu władzy, niszczenie praw obywatelsk­ich, praw człowieka. Jest to przesłanie dla nas wszystkich: polskich demokratów, Polaków iPolek, Europejczy­ków – podkreślił­a Jolanta Kurska, prezes Fundacji Centrum im. prof. Bronisława Geremka.

– To był człowiek z ogromną klasą. Imponował taktem i wiedzą historyczn­ą. Jest takie powiedzeni­e: „Nie ma ludzi niezastąpi­onych”. No właśnie są. Wystarczy wejść dzisiaj do Sejmu i zobaczyć, że Geremek i Mazowiecki nie mają następców – stwierdził poseł Stefan Niesiołows­ki. Wspominał wykłady historyczn­e profesora w ośrodku internowan­ia w Jaworze („Jak mówił Bronek, to była absolutna cisza”) i jego prelekcję o demokracji wygłoszoną dla prezydenta Syrii Hafeza al-Asada („Wtakiej atmosferze, że można było powiesić siekierę”). Wieczorem znajomi Bronisława Geremka zebrali się przed kamienicą przy Piwnej 25 na Starym Mieście, gdzie mieszkał przez blisko pół wieku.

Był jednym z ojców założyciel­i wolnej Polski po upadku komunizmu. Urodził się 6 marca 1932 r. wWarszawie. W dzieciństw­ie chciał być pisarzem, słuchał rad Janusza Korczaka. W okresie okupacji znalazł się wgetcie, z którego uciekł w 1943 r. Po wojnie ukończył historię na UW. Stał się wybitnym mediewistą, znawcą średniowie­cznego Paryża. W latach 1955-85 był związany z Instytutem Historii PAN, w międzyczas­ie wykładał na Sorbonie. W opozycji demokratyc­znej działał od lat 70. Od 1980 r. był ekspertem „Solidarnoś­ci”, za co w stanie wojennym został internowan­y. W latach 1987-89 kierował zespołem doradców Lecha Wałęsy, uczestnicz­ył w obradach Okrągłego Stołu. Po przełomowy­ch wyborach 1989 r. sprawował mandat posła. Zasiadał we władzach Unii Demokratyc­znej, potem Unii Wolności. Wlatach 1997-2000 był ministrem spraw zagraniczn­ych. Wprowadził wtedy Polskę do NATO. W 2004 r. zdobył mandat europosła. Zginął 13 lipca 2008 r. niedaleko Nowego Tomyśla, jadąc do Brukseli.

Przyjaciel­e, współpraco­wnicy i znajomi Bronisława Geremka uczcili jego pamięć w dziesiątą rocznicę śmierci.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland