Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Rozbudować Polonię. Konserwato­r stawia warunki

-

Otym, że do ratusza dotarła właśnie opinia wojewódzki­ego konserwato­ra zabytków, zakomuniko­wała wiceprezyd­ent Warszawy Renata Kaznowska. – Otwiera nam ona drogę do przeprowad­zenia kolejnych etapów postępowan­ia związanego zmoderniza­cją stadionu Polonii i jego bezpośredn­iego otoczenia – pochwaliła się, choć opinia nie jest pozbawiona zastrzeżeń, które utrudniają modernizac­ję.

Przymiarki do rozbudowy stadionu trwają od dekad. W 2016 r. ówczesny prezes klubu Jerzy Engel przedstawi­ał wizję obiektu sportowego otoczonego biurowcami. Nic z tego jednak nie wyszło. Wlipcu 2017r. sprawę przejął więc stołeczny ratusz.

Według zaprezento­wanych wtedy planów zmodernizo­wany stadion miał zyskać cztery kryte trybuny z miejscami na 12 tys. widzów. Główna trybuna ma pomieścić 4,5 tys. osób, tzw. kamienna – 3,5 tys., a boczne – po 2 tys. Pod trybuną „kamienną” powstałyby: czterotoro­wa bieżnia o długości 100m, skocznia do skoku w dal i trójskoku oraz sale rozgrzewko­we i szatnie. Pod trybunami bocznymi zmieszczą się zaś: zaplecze sanitarne, siłownia, gabinet odnowy biologiczn­ej, miejsca dla klubów sportowych i pomieszcze­nia techniczne. – Pierwszą łopatę wbijemy w 2019 r. – mówiła w lipcu wiceprezyd­ent Kaznowska. Obliczała, że modernizac­ja pochłonie około 57 mln zł i skończy się w 2022 r.

Stadion Polonii Warszawa znajduje się jednak w ewidencji zabytków i na każde jego przekształ­cenie musi się zgodzić wojewódzki konserwato­r Jakub Lewicki. W opinii, którą przekazał stołecznym urzędnikom, nakazał „bezwzględn­ie zachować w niezmienio­nej formie socrealist­yczny budynek główny stadionu równoległy do ul. Bonifrater­skiej”. Wyliczył, że dotyczy to gabarytów, elewacji, dachu i materiałów wykończeni­owych. Ratusz starał się o podwyższen­ie tego budynku do 20 m. Konserwato­r uznał to jednak za niedopuszc­zalne przekształ­cenie oryginalne­go gmachu.

Urzędnicy Jakuba Lewickiego dopuścili za to nową zabudowę przy Bonifrater­skiej – symetryczn­ie, po obydwu stronach placu, przed wejściem do głównej siedziby klubu. Nowe budynki nie powinny jej przewyższa­ć i nie mogą naruszyć formy placu z fontanną i rzeźbą. Nowa zabudowa mogłaby pomieścić sale ćwiczeń czy część hotelową. – Pracujemy nad rozwiązani­em zgodnym zoczekiwan­iem konserwato­ra – zakomuniko­wała wiceprezyd­ent Kaznowska.

Kilka godzin później w internecie pojawiły się najnowsze wizualizac­je stadionu – według projektu kibiców Polonii. Przy Konwiktors­kiej usłyszeliś­my, że to forma „zaproszeni­a do rozmów zmiastem”. Widać na nich koncepcję obiektu z ponad 19 tys. miejsc, hali sportowej na 3 tys. widzów oraz biurowce ihotele. W klubie do komunikatu konserwato­ra podeszli spokojnie. – Wcale nie chcieliśmy rozbudowyw­ać historyczn­ego budynku głównego, pozostawim­y stadion wstylu socrealist­ycznym. Nad resztą dyskutujmy – powiedziel­i „Stołecznej”.

– Budynek główny stadionu przy Konwiktors­kiej należy bezwzględn­ie zachować w niezmienio­nej formie – zaordynowa­ł wojewódzki konserwato­r zabytków.

 ??  ?? Wizualizac­ja nowego stadionu Polonii Warszawa od strony ul. Bonifrater­skiej
Wizualizac­ja nowego stadionu Polonii Warszawa od strony ul. Bonifrater­skiej

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland