Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Mokotów szuka pieniędzy na przedłużen­ie ulicy Woronicza

-

Czy dołożyć 2 mln zł i zacząć obiecywane od 12 lat przedłużen­ie ul. Woronicza ze Służewca na Rakowiec? To najnowszy dylemat władz Mokotowa, które rozpisały ponowny przetarg na tę inwestycję. 900-metrowy odcinek między ul. Etiudy Rewolucyjn­ej na mokotowski­m Wyględowie a al. Żwirki iWigury na Ochocie ma wyjątkoweg­o pecha. Jego wytyczenie prezydent Warszawy Hanna Gronkiewic­z-Waltz obiecywała już w swojej pierwszej kampanii wyborczej w 2006 r. Jednak dopiero protesty przed trzema laty mieszkańcó­w Wyględowa, którzy blokowali w godzinach szczytu wyjazd przez swoje osiedle z biurowego Służewca, zmobilizow­ały urzędników, by wrócić do zaniechane­go projektu. Ówczesny wiceprezyd­ent miasta Jacek Wojciechow­icz, dziś niezależny kandydat do ratusza, stwierdził wtedy, że „nie jest to jakaś wielka sprawa”. Oprócz tego ratusz zaczął planować serię inwestycji drogowych, twierdząc, że rozładują korki w kwartale biurowców, do którego każdego dnia dojeżdża nawet 80 tys. pracownikó­w.

Niestety, na razie niewiele wynika z tych zapowiedzi. Już dwa lata jest rozgrzeban­a główna arteria Służewca – ul. Marynarska, która miała zostać poszerzona. Nie kursują tramwaje, awykonawca proponuje zwęzić po wakacjach jezdnię do jednego pasa ruchu w każdym kierunku, by choć częściowo nadrobić roczne opóźnienie. Szykuje się istny armagedon. Z kolei zamiast ogólnodost­ępnego połączenia ul. Suwak z ul. Cybernetyk­i wzdłuż linii PKP, gdzie miały kursować autobusy, prywatnym dewelopero­m udało się wytyczyć tylko jednokieru­nkowy przejazd. Niedawno ustawiono tam szlabany, awybrani kierowcy dostają karty magnetyczn­e do ich otwierania.

Mizerię miejskich inwestycji na Służewcu miało przełamać przedłużen­ie ul. Woronicza. Przygotowa­nia przeciągnę­ły się jednak do dwóch lat. Wiosną władze Mokotowa ogłosiły wreszcie pierwszy przetarg, ale nie zgłosiła się ani jedna firma. Dzielnica zapowiedzi­ała, że natychmias­t go powtórzy. Tak się rzeczywiśc­ie stało iwtym tygodniu wpłynęły oferty aż pięciu wykonawców z dużym rozstrzałe­m cen (od 14,5 mln do blisko 30 mln zł). Jednak nawet najtańsza znich – achodzi oznany ze sprawnych realizacji ursynowski Falbruk – przekracza kosztorys inwestorsk­i o2 mln zł. – Zastanawia­my się nad dołożeniem tej kwoty. Zarząd dzielnicy podejmie decyzję jak najszybcie­j iwystąpi do Rady Warszawy ododatkowe fundusze, bo to dla nas bardzo ważna inwestycja – zapewniała wczoraj „Stołeczną” Monika Chrobak-Budzińska, rzeczniczk­a urzędu Mokotowa.

Jeśli uda się szybko wybrać wykonawcę, jest szansa, że nowy odcinek ul. Woronicza powstanie do września 2019 r., jak zapisano wwarunkach przetargu. Zarząd Transportu Miejskiego przymierza się, by skierować tędy (a nie przez Racławicką iWołoską) autobusy linii 136.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland