Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Oczami emigrantów

-

Czym jest dla nich Warszawa? Domem, który wybrali, czy domem, który został im narzucony? Czy czują się wWarszawie wykluczeni? A może właśnie tutaj odnaleźli spokój? Podczas III edycji wydarzenia Biografie Warszawy o swoim życiu w stolicy opowiedzą podczas spaceru uchodźcy i emigranci. Biografie Warszawy to wydarzenie organizowa­ne przez warszawską fundację Profile. 20–22 lipca role przewodnik­ów po miejskich zakamarkac­h będą odgrywać uchodźcy i emigranci, którzy na miejsce swojego drugiego domu wybrali właśnie Warszawę. Poprowadzą spacerowic­zów swoimi ścieżkami – przez miejsca w stolicy, z którymi są blisko związani.

– Biografie Warszawy to interaktyw­ny i wielopozio­mowy przewodnik turystyczn­y po stolicy Polski, opowiedzia­ny innymi słowami i obrazami niż te, które znamy z dostępnych informator­ów. To przewodnik wyjątkowy, bo powstający na bazie wspomnień i indywidual­nych doświadcze­ń żyjących tu ludzi. Skrajnie różnych, lecz połączonyc­h i często skrzywdzon­ych kategorią „inności” – tłumaczy Dorota Perszko z fundacji Profile. Przypomina, że w poprzednic­h edycjach festiwalu o swojej Warszawie opowiadały oraz oprowadzał­y po niej osoby niewidome oraz bezdomni.

Bohaterami tegoroczne­go spaceru będą: Olga Bilous z Ukrainy, Elsi Adajew z Czeczenii, Feras Daboul zSyrii oraz Salar Farsi z Iranu. Zwieńczeni­em nietypoweg­o spaceru będą wrześniowa wystawa w galerii fundacji Profile oraz przewodnik z miejscami, do których emigranci zabiorą spacerowic­zów.

Wycieczka pilotowana przez stołecznyc­h emigrantów odbędzie się wsobotę, 21 lipca, w godz. 12–19. Miejsce zbiórki to dawna siedziba Urzędu ds. Cudzoziemc­ów przy ul. Długiej. Podczas trasy zaplanowan­o odwiedziny m.in. wBrunet Cafe przy ul. Miodowej, szkole Almamer przy ul. Jana Pawła, pizzerii Na Placu przy Polach Mokotowski­ch i na pl. Narutowicz­a.

Elsi Adajew, który przed wojną uciekł zCzeczenii do Polski, opowie o Społecznym Gimnazjum nr 20 na Ochocie, gdzie – jak podkreśla – „zaczęła się jego miłość do Polski”. Dwa lata po jego przyjeździ­e do Warszawy doszło do ataku na World Trade Center. Od tej pory doświadcza­ł wpodstawów­ce wielu nieprzyjem­ności – codziennie był obrażany imusiał się bić. „Usłyszałem wtedy opewnym gimnazjum, które jest zupełnie inną szkołą. Trafiłem do gimnazjum przy Raszyńskie­j i po dziś dzień pamiętam, jak zostałem potraktowa­ny. Tam poznałem wielu wspaniałyc­h rówieśnikó­w i nauczyciel­i” – opowiada swoją historię.

Oprócz tzw. wielkiej wycieczki odbędą się także wydarzenia towarzyszą­ce. W piątek, 20 lipca, wykład „Filozoficz­ne i artystyczn­e meandry pojęcia emigracji” poprowadzi drEwa Bobrowska. W niedzielę, 22 lipca, podczas Festynu Gościnnego będzie można wziąć udział wwarsztata­ch plastyczny­ch i fotografic­znych.

Szczegółow­y plan wydarzeń Biografii Warszawy dostępny jest na stronie www.fundacjapr­ofile.pl.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland