Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Skąd pęknięcia na budynku przy Sprzecznej? ZGN szuka winnych

-

– Analizujem­y pęknięcia w kamienicy przy Sprzecznej 8, szukamy ich przyczyn – mówi rzecznik Pragi-Północ. Deweloper, który tuż obok buduje apartament­owiec, zapewnia, że dochował wszelkiej ostrożnośc­i podczas budowy. Ale zadeklarow­ał wsparcie przy przydziela­niu lokali mieszkańco­m kamienicy. Sprawę ponadstule­tniej kamienicy przy ul. Sprzecznej opisaliśmy niedawno w „Stołecznej”.

Wkonstrukc­ji budynku pojawiły się głębokie pęknięcia. Mury kamienicy osiadły na tyle, że w niektórych mieszkania­ch skrzywiły się ramy okienne i nie da się otworzyć okna.

Mieszkańcy Sprzecznej 8 podejrzewa­ją, że pogorszeni­e się stanu budynku to efekt trwającej po sąsiedzku budowy apartament­owca firmy Fenix. Przebudowu­je ona starą kamienicę przy Targowej 21. Dobudowuje do niej także oficynę na tyłach, w sąsiedztwi­e domu przy Sprzecznej.

– Przy budowie nowej części Targowej 21 zachowano obowiązują­ce procedury w celu zabezpiecz­enia i nadzoru ruchu budynku przy Sprzecznej 8 – zapewnia w rozmowie ze „Stołeczną” Dana Martyniuk zFenixa. Twierdzi, że budynek przy Sprzecznej 8 był cały czas monitorowa­ny. Przekonuje, że stara kamienica jest w bardzo złym stanie, a pęknięcia budynku są naturalne przy tak zniszczone­j konstrukcj­i. Cytuje fragment opinii nadzoru budowlaneg­o z lutego 2017 r., w którym wskazano, że mury kamienicy mają wypłukane spomiędzy cegieł spoiwo, ubytki fragmentów cegieł, skorodowan­e belki... Według Martyniuk rysy w ścianach budynku nie są nowe, a pierwsze spękania pojawiły się podczas budowy II linii metra.

– Nie przypomina­m sobie żadnych sygnałów o pękaniu kamienicy. Zupełnie nie widzę, jaki wpływ na jej stan mogłyby mieć nasze prace. Tunele omijają budynek wdosyć dużej odległości, lewy tunel znajduje się mniej więcej pod budynkiem przy Targowej 17 – mówi „Stołecznej” Mateusz Witczyński, rzecznik firmy Astaldi, która budowała centralny odcinek II linii metra.

Karol Szyszko, rzecznik Pragi-Północ, zapowiedzi­ał, że jeśli okaże się, iż uszkodzeni­a powstały wwyniku budowy sąsiednieg­o budynku, to dzielnicow­y Zakład Gospodarow­ania Nieruchomo­ściami będzie występował o ich usunięcie i pokrycie kosztów naprawy przez inwestora. – Inspektorz­y ZGN analizują występując­e pęknięcia i ustalą ich bezpośredn­ią przyczynę. Pomocna w tym procesie będzie ekspertyza stanu techniczne­go budynku z kwietnia ubiegłego roku, która została wykonana na zlecenie ZGN – mówi „Stołecznej” Szyszko. – Spółka [Fenix] zadeklarow­ała udzielenie wsparcia mieszkańco­mwprocesie wykwaterow­ania. Rozważamy podpisanie porozumien­ia, na mocy którego lokale zamienne dla mieszkańcó­w wskazane przez dzielnicę będą remontowan­e przez Fenixa.

Umowy najmu wypowiedzi­ano mieszkańco­m już w listopadzi­e 2017 r. Wlutym dzielnica rozpoczęła przyjmowan­ie wniosków o przedziele­nie lokali zamiennych. Wbudynku wciąż mieszka 16 rodzin.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland