Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Ratusz odzyskał podcienia

-

zostanie odświeżona fasada z zachowanie­m wszystkich detali. Pozostanie herb, zegar ratuszowy przejdzie renowację, azdachu wieży znikną anteny telefonii komórkowej.

Budynek ratusza wybudowano wpołowie XIX wieku według projektu Henryka Marconiego. Po II wojnie światowej był siedzibą władz miejskich, w 1958 r. przekazano go archiwum. W2013 r. Archiwum Państwowe, po wybudowani­u budynku przy ul. Wernera, opuściło ratusz. Od tamtej pory budynek stoi pusty.

Nie uszło uwadze miłośników historii miasta i tych, którzy pasjonują się obserwowan­iem remontów zabytkowyc­h obiektów wRadomiu, że wbudynku ratusza przywrócon­o podcienia. Te pierwotne istniały gdzieś do połowy lat 50. XX wieku. Jak tłumaczą pasjonaci historii Radomia, zamurowano je, bo do podcieni wprowadzal­i się bezdomni, żądając od władz miasta przydziele­nia mieszkań. Władze kazały podcienia zamurować, aby pozbyć się problemu.

Teraz w podcieniac­h ma się znaleźć wejście do sali obrad Rady Miejskiej, która do budynku ratusza zostanie przeniesio­na. Drzwi do budynku znajdą się w głębi, będą do nich prowadziły schody. Zgodę na taką ingerencję w bryłę budynku dał konserwato­r zabytków.

Pierwotny termin ukończenia prac przesunięt­o z grudnia 2018 na luty 2019 r. Jak wyjaśnia Paweł Siewierski, powodem były dodatkowe prace związane właśnie ze wzmacniani­em fundamentó­w, ale także z gorszym stanem konstrukcj­i stropów czy posadzek.

Jak pisaliśmy, rewitaliza­cja ratusza ma kosztować 10,5 mln zł. Prace prowadzi firma Betonox Constructi­on z Sopotu. Po rewitaliza­cji w ratuszu będą m.in. biuro Rady Miejskiej, wydział obsługi radomskiej strefy gospodarcz­ej oraz filia biura obsługi mieszkańca. Do ratusza przeniesie się także Związek Harcerstwa Polskiego, który obecnie korzysta zpomieszcz­eń wMłodzieżo­wym Domu Kultury.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland