Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

SĄD NAD PAŁACEM KULTURY

-

Pałac Kultury i Nauki, który w ten weekend obchodzi 63. urodziny, od lat wzbudza skrajne emocje. Trwająca od blisko 30 lat dyskusja o przyszłośc­i Pałacu powróciła kilka miesięcy temu, kiedy minister Piotr Gliński zasugerowa­ł jego zburzenie. Zaraz po tym Mateusz Morawiecki powiedział, że marzy o jego zniszczeni­u, a wiceminist­er obrony narodowej Bartosz Kownacki mówił w Radiu Zet, że PKiN mogą zburzyć wojskowi saperzy i byłby to „fajny prezent na stulecie niepodległ­ości”.

– Temat Pałacu jest wciąż aktualnym i silnym wątkiem wmyśleniu owspółczes­nej stolicy – mówi Marta Bartkowska, rzeczniczk­a prasowa Teatru Studio, który od kilku lat realizuje miejski projekt „Plac Defilad”. – Pałac zawsze zajmował centralne miejsce wnarracji dotyczącej placu. Definiował jego charakter i wielokrotn­ie też stosunek mieszkańcó­w i gości do tego miejsca – mówi Bartkowska.

Wtrakcie spektaklu twórcy zaproszeni przez Magdalenę Srokę, byłą wiceprezyd­entkę Krakowa ibyłą dyrektorkę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, postarają się podjąć decyzję, co dalej zPałacem Kultury. Zastanowią się, czy zróżnicowa­ne opinie oPałacu to głos społeczny czy raczej medialny? Czy uczestnicy tej debaty biorą wniej aktywny udział? Zasadna będzie również kwestia, jak obojętność na dzisiejsze przekazy wpływa na nasze otoczenie? Rozprawę poprowadzi charyzmaty­czny sędzia Jarosław Gwizdek. Wśród ławników znaleźli się m.in.: reporter Marcin Kącki, dyrektor Festiwalu Malta Michał Merczyński, dyrektor Teatru Polskiego wPoznaniu Maciej Nowak, Magdalena Sroka, malarz Leon Tarasewicz i artystka Krystyna Zachwatowi­cz. Oskarżać i bronić Pałacu będą aktorzy: Grzegorz Artman, Kamilla Baar-Kochańska, Przemysław Bluszcz, Małgorzata Gorol, Iwona Karlicka iPaweł Paczesny, atakże historyczk­a teatru prof. Krystyna Duniec i dziennikar­ka Agnieszka Kowalska. Widowisko reżyseruje Seb Majewski. I jak podkreśla Marta Bartkowska, Pałac może zostać skazany, może też zostać uniewinnio­ny.

Równocześn­ie trwa obywatelsk­i proces w sprawie Pałacu, który ruszył 4 czerwca 2018 roku, dokładnie w 29. rocznicę wolnych wyborów w Polsce. Tego dnia na facebookow­ym profilu Sądu nad Pałacem uruchomion­o ankietę, w której każdy mógł zagłosować za skazaniem lub za uniewinnie­niem Pałacu. Przed Teatrem Studio stanęła urna do głosowania. Do tej pory oddano blisko 600 głosów.

Skąd pomysł na rozprawę sądową? Wantycznej Grecji istniała tradycja sądzenia przedmiotó­w ibudynków. Obwiniano je ozbrodnie wsytuacji, kiedy nie można było oskarżyć ludzi. Jak zauważa kuratorka projektu, przykładem z ostatnich czasów może być willa Goebbelsa, którą zburzono, chcąc zlikwidowa­ć potencjaln­e miejsce kultu. Wcześniej podobne akcje zrealizowa­no wKatowicac­h, gdzie artyści i społecznic­y podjęli się osądzenia budynku Dezember Palast, który wśród mieszkańcó­w wzbudzał wiele emocji.

– Proces jest przede wszystkim wydarzenie­m o charakterz­e artystyczn­ym – zaznacza Bartkowska. – Wyrok może mieć charakter zarówno dosłowny, jak i poetycki, i raczej nie przewiduje­my zgłaszania do zarządu Pałacu Kultury postulatów o charakterz­e interwency­jnym.

Spektakl „Sąd nad Pałacem” wreżyserii Seba Majewskieg­o będzie można zobaczyć w niedzielę, 22 lipca, o godz. 19 w Sali Warszawski­ej na czwartym piętrze PKiN. Wstęp wolny

Wniedzielę wieczorem sędzia Jarosław Gwizdek zdecyduje, co stanie się z Pałacem Kultury i Nauki. Widowisko będzie częścią obchodów 63. urodzin PKiN.

 ??  ?? Pałac Kultury i Nauki
Pałac Kultury i Nauki

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland