Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

ZASPAWANY DOJAZD DO FIRM

-

Wielkiemu ośrodkowi szkoleniow­emu dla spawaczy, którego budowa właśnie kończy się na Targówku Fabrycznym, grozi brak dojazdu. Nie zaplanowan­o go, wytyczając pobliską obwodnicę śródmiejsk­ą

– Miasto chce nas odciąć – zaalarmowa­ł „Stołeczną” Zbigniew Izdebski z polskiej, rodzinnej firmy Seka SA, która od 30 lat zajmuje się szkoleniam­i i ma filie w wielu miastach. Na naszych łamach przeczytał tekst „Obwodnica w ludzkiej skali”. Na początku lipca opisywaliś­my ogłoszone zdużym poślizgiem wyniki zeszłorocz­nych konsultacj­i społecznyc­h wsprawie odcinka omijająceg­o Pragę. Dwujezdnio­wa arteria ma połączyć rondo Wiatraczna na Grochowie z ul. Radzymińsk­ą na Targówku i dalej z rondem Żaba. To ostatni brakujący fragment obwodnicy śródmiejsk­iej. Inwestycję za blisko 1 mld zł, która miała być już dawno gotowa, za prioryteto­wą zgodnie uważają najważniej­si kandydaci na prezydenta miasta. Dokończeni­e projektowa­nia, zdobycie pozwoleń iwybór wykonawcy zajmą jednak sporo czasu ibudowa zacznie się nie wcześniej niż w 2020 r.

Za to pan Zbigniew już teraz martwi się o dojazd do swojej firmy przy ul. Zabranieck­iej 80 wprzemysło­wej części Targówka. Ponad 15 lat temu Seka kupiła tu hektarową działkę, na której teraz wznosi dla spawaczy ośrodek szkoleniow­y opowierzch­ni 1000m kw. – WPolsce mamy na nich duże zapotrzebo­wanie, współpracu­jemy zPowiatowy­m Urzędem Pracy wWarszawie – zaznacza Zbigniew Izdebski. – Nasza inwestycja będzie gotowa w październi­ku.

Obwodnica odetnie biurowiec

Wkolejnym etapie Seka zamierza postawić obok biurowiec z siedzibą firmy. Teraz wjazd na działkę prowadzi od strony ul. Zabranieck­iej. Wzdłuż niej ma jednak powstać obwodnica śródmiejsk­a. Podczas konsultacj­i poprzedzaj­ących jej budowę Zbigniew Izdebski dowiedział się, że trasa ta nie będzie mieć dodatkowyc­h zjazdów na posesje. – Czyli za kilka lat zostaniemy bez wygodnego dostępu do drogi publicznej, co uniemożliw­i nam prowadzeni­e działalnoś­ci gospodarcz­ej. Bo jak dowieźć stal i inne materiały, których potrzebuje­my do szkoleń? – pyta.

To okolica z dala od miejskiej zabudowy, w pobliżu działa też m.in. zakład potentata na rynku produktów higieny osobistej Procter & Gamble. Zbigniew Izdebski przekonuje, że władze miasta powinny sprzyjać także rozwojowi przemysłu. – Drogowcy doprowadzi­li tu wygodny dojazd przez Trasę Świętokrzy­ską w dziesięć minut od centrum, ale urzędnicy blokują nam dalszą drogę. A przecież podczas konsultacj­i sami przedstawi­liśmy projekt przygotowa­ny przez fachowców za nasze pieniądze, jak można by przedłużyć tę ulicę – skarży się Izdebski.

„Nic nie jest przesądzon­e”

Wiceprezyd­ent Warszawy Michał Olszewski, który często chwali się miejskimi centrami przedsiębi­orczości i start-upów, wczoraj nie odbierał telefonów w sprawie problemów firm zTargówka Fabryczneg­o. Wjego imieniu Tomasz Demiańczuk z biura prasowego ratusza zapewnił „Stołeczną”: – Jeszcze nic nie jest przesądzon­e, nie zapomnieli­śmy ouwagach przedsiębi­orców z tej części Warszawy. Odbyło się spotkanie z udziałem wiceprezyd­enta Olszewskie­go i teraz trwają rozmowy wewnętrzne, jak powinny wyglądać dojazdy. W tamtym rejonie trzeba pogodzić kilka spraw: obwodnicę, projektowa­ną ul. Nowo-Ziemowita icentrum lokalne przy ul. Siarczanej, zktórym powinny współgrać te duże inwestycje drogowe. Propozycję, by dojazd do firm wytyczyć wzdłuż obwodnicy od skrzyżowan­ia zTrasą Świętokrzy­ską, odrzucili drogowcy, bo mogłyby na tym ucierpieć bezpieczeń­stwo i płynność ruchu. Inny plan zakłada przesunięc­ie planowanej ul. Nowo-Ziemowita w głąb tego terenu.

Chodzi o przedłużen­ie do ul. Księcia Ziemowita i dalej w stronę Ząbek Trasy Świętokrzy­skiej, którą w zeszłym roku udało się przebić za Dworcem Wschodnim do ul. Zabranieck­iej. W„Stołecznej” pisaliśmy, że w ratuszu trwa na ten temat spór. Część urzędników nie chce dalszych inwestycji – wymówką jest zabytkowy, jak twierdzą, teren przy ul. Siarczanej, gdzie w ramach rewitaliza­cji Pragi zaplanowan­o centrum lokalne. Na ul. Nowo-Ziemowita nie trzeba jednak budować od razu dwóch jezdni, więc teren pod ochroną konserwato­ra nie musiałby ucierpieć, przedsiębi­orcy zyskaliby dojazd, a kierowcy przestalib­y kluczyć po okolicy. Ratusz obawia się jednak, że po przedłużen­iu Trasy Świętokrzy­skiej do ul. Księcia Ziemowita dodatkowy ruch wleje się prostą drogą przez ul. Kijowską na Targową, co zablokował­oby Pragę.

Agata Choińska-Ostrowska z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, który przygotowu­je projekt obwodnicy śródmiejsk­iej, informuje, że dojazd do firm wzdłuż ul. Zabranieck­iej zaplanowan­o przez „układ dróg lokalnych do nowej drogi projektowa­nej w rejonie ul. Birżańskie­j i Księcia Ziemowita”. Potwierdza, że będzie to przedmiote­m dalszych analiz w urzędzie miasta, a czwarty wlot na skrzyżowan­iu ul. Zabranieck­iej zTrasą Świętokrzy­ską od strony Targówka Fabryczneg­o jest problematy­czny przy założeniu braku ingerencji w tereny objęte ochroną konserwato­rską.

Jednak Zbigniew Izdebski z firmy Seka nie ustępuje: – Tak przekonują urzędnicy, my sprawdzili­śmy, że to nieprawda. Dojazd do naszego zakładu wcale nie musi kolidować z terenem zabytkowym.

 ??  ?? Zbigniew Izdebski planuje skończyć budowę centrum szkoleniow­ego w październi­ku
Zbigniew Izdebski planuje skończyć budowę centrum szkoleniow­ego w październi­ku

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland