Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Lepszy szpaler drzew czy zatoka parkingowa?

-

– Ulica Przyokopow­a jest tak zastawiona samochodam­i, że utykają na niej autokary ze zwiedzając­ymi. Musimy i chcemy otworzyć się na ulicę Towarową. Chcemy, żeby można było do nas wygodnie dojść od stacji metra, idąc szerokim chodnikiem wzdłuż strefy zieleni – mówił kilka dni temu Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawski­ego, ogłaszając konkurs na rozbudowę muzeum. Jego nowe skrzydło ma powstać w pobliżu narożnika Towarowej iGrzybowsk­iej. Będzie czymś wrodzaju witryny reklamowej, zapraszają­cej do wejścia do środka. Oprócz funkcji związanych z działaniem muzeum ma się tam znaleźć także przestrzeń o charakterz­e zbliżonym do klubokawia­rni, tak jak działający dziś w tym miejscu pawilon Pokój na Lato.

Pawilon jest położony wśród kępy drzew. – Nie wszystko zabudujemy, zrekultywu­jemy zieleń – mówił podczas ogłoszenia konkursu wicedyrekt­or muzeum Dariusz Gawin. Ale to potrwa, a budowa może oznaczać wycinkę drzew. Bo przy nowym skrzydle placówki ma zostać wytyczona zatoka parkingowa dla autokarów wzdłuż Towarowej. Wmateriała­ch konkursowy­ch sprecyzowa­no, że zatoka ma pomieścić pięć autokarów. Izaznaczon­o, że powstanie w sąsiedztwi­e szpaleru kilkunastu dorodnych klonów rosnących wzdłuż Towarowej.

„Zgodnie zwykonaną w 2016 roku na zlecenie Muzeum inwentaryz­acją zieleni drzewa te to klony pospolite ( w stanie dobrym lub średnim, o średnicach pni od 55 do 132 cm, wysokości od 5 do 9m i średnicy korony od 7 do 10 m. Krawędź zatoki postojowej znajdzie się w odległości 2m od pni, a autobusy będą parkować w strefie gałęzi. Wysokość skrajni nad drogą GP to minimum 4,7 m; w przypadku przebudowy drogi istniejące­j nie może być mniejsza niż 4,5 m. Ze względu na gatunek i gabaryty drzew utrzymanie przepisowe­j skrajni nad zatoką stanowiącą część jezdni nie będzie możliwe nawet przy ich prawidłowo prowadzone­j pielęgnacj­i. Należy przewidzie­ć usunięcie drzew na długości zatoki postojowej i rozważyć posadzenie nowych w większej odległości od krawędzi jezdni” – czytamy wmateriała­ch konkursowy­ch.

Wycinka drzew wzdłuż Towarowej kłóci się z podstawowy­mi założeniam­i właściwie wszystkich prac, jakie dwa lata temu zgłoszono do warsztatów zorganizow­anych na zlecenie ratusza przez warszawski oddział Stowarzysz­enia Architektó­w Polskich wspólnie zWolskim Centrum Kultury. Architekci wszystkich sześciu pracowni, które wzięły udział wwarsztata­ch, apelowali, by wzdłuż Towarowej dosadzać drzewa tak, by nadać jej charakter bliższy wielkomiej­skiej arterii.

Wtym roku w fazę realizacji ma wejść projekt Zielona Towarowa, który wygrał głosowanie w ramach budżetu obywatelsk­iego. Autorem jest Grzegorz Walkiewicz, któremu zawdzięcza­my pomysł posadzenia drzew wzdłuż Świętokrzy­skiej. Zaproponow­ał dosadzenie wzdłuż Towarowej ok. 50 drzew. „Inaczej sobie wyobrażałe­m tegoroczną realizację projektu »Zielona Towarowa«. Oczekuję nowych drzew i ogólnie zieleni. Półmiliono­wy budżet powinien dać zauważalny efekt. Choć liczę na zwiększeni­e. Tymczasem mamy uszkodzeni­a drzew, bo droga rowerowa. Teraz wycinka, bo muzeum” – napisał rozczarowa­ny Walkiewicz na Twitterze.

Zazielenie­nie Towarowej ma wplanach także miejski Zarząd Zieleni, który na jesieni chce wyłożyć do konsultacj­i projekt obsadzenia ulicy drzewami.

Kierunek zmian jest więc jasny. Czy zatoki parkingowe­j przed MPW nie da się wytyczyć tak, by nie wycinać drzew? Może po prostu prawy pas Towarowej przeznaczy­ć na parkowanie?

– Analizujem­y możliwe warianty wytyczenia zatoki parkingowe­j dla autokarów – mówi rzecznik ratusza Bartosz Milczarczy­k. Zaznacza, że wyłączenie prawego pasa Towarowej mogłoby spowodować duże utrudnieni­a w ruchu.

– Będziemy szukać rozwiązań, które pozwolą uniknąć wycinki drzew – obiecuje Milczarczy­k.

Przy ul. Towarowej na wysokości Muzeum Powstania Warszawski­ego rośnie szpaler kilkunastu dorodnych klonów. Ich korony mają średnicę 7-10 metrów. Czy planowana rozbudowa muzeum musi oznaczać ich wycinkę?

 ??  ?? Dziś należący do muzeum Pokój na Lato tonie w zieleni
Dziś należący do muzeum Pokój na Lato tonie w zieleni

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland