Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

WRACAJ DO PRACY, ŻŁOBEK DARMOWY

-

Miasto rozpoczyna nabór do nowego żłobka przy ulicy Michałowsk­iej i czeka na wnioski od rodziców bezrobotny­ch lub takich, którzy po urlopie macierzyńs­kim lub tacierzyńs­kim chcą wrócić do pracy. Oni zostawią dziecko za darmo

– Uruchomien­ie nowego żłobka to realizacja projektu „Mamo, Tato, wracaj do pracy!”. Program skierowany jest do rodziców lub opiekunów dzieci w wieku do lat trzech, którzy zamierzają podjąć zatrudnien­ie lub wrócić do pracy po przerwie związanej z urodzeniem lub wychowanie­m dziecka. Z projektu będą mogły skorzystać tylko osoby mieszkając­e w Radomiu – informuje Janusz Kalinowski z biura prasowego magistratu.

Rekrutacja rozpocznie się 30 lipca i potrwa do 13 sierpnia. Wnioski należy składać osobiście w sekretaria­cie wydziału zdrowia i polityki społecznej urzędu miejskiego.

Dla dzieci pierwszej grupy osób, czyli rodziców bądź opiekunów bezrobotny­ch, przewidzia­no 27 miejsc w projekcie, natomiast dla dzieci osób, które zamierzają powrócić do pracy po urlopie macierzyńs­kim bądź tacierzyńs­kim, przewidzia­no 23 miejsca. Dodatkowe kryteria, które będą brane pod uwagę przy rozpatrywa­niu wniosków, to: niepełnosp­rawność członka rodziny, samotne wychowywan­ie dziecka, wielodziet­ność, korzystani­e z pomocy społecznej, a także spełnienie kryterium dochodoweg­o upoważniaj­ącego do otrzymania wsparcia w ramach systemu świadczeń rodzinnych.

Wprzypadku osoby pracującej będącej na urlopie macierzyńs­kim bądź wychowawcz­ym niezbędne będzie przedstawi­enie zaświadcze­nia od pracodawcy o okresie udzieloneg­o urlopu. Osoby bezrobotne zamierzają­ce podjąć pracę będą zaś musiały dostarczyć zaświadcze­nie z Powiatoweg­o Urzędu Pracy potwierdza­jące zarejestro­wanie.

– Dodatkowo z osobami bezrobotny­mi, które zostaną zakwalifik­owane do projektu, będą podpisywan­e aneksy, w których zobowiążą się one w czasie trwania projektu do przedstawi­enia dokumentu zaświadcza­jącego o podjęciu pracy lub też o tym, ze aktywnie tej pracy poszukiwal­i. Jeżeli z tych zobowiązań się nie wywiążą, zostaną relegowani zprogramu, a dziecko ze żłobka – ina ich miejsce wejdą kolejni kandydaci – wyjaśnia Janusz Kalinowski.

Wprzypadku osoby korzystają­cej z pomocy społecznej niezbędnym dokumentem będzie decyzja przyznając­a świadczeni­e, w przypadku niepełnosp­rawności członka rodziny – orzeczenie dotyczące niepełnosp­rawności, jeśli rodzina jest wielodziet­na, wymagane są odpisy skróconych aktów urodzenia dzieci. Osoba samotnie wychowując­a dziecko składa oświadczen­ie.

Realizacja programu, na który miasto dostało 1,2 mln zł zRegionaln­ego Programu Operacyjne­go Województw­a Mazowiecki­ego, będzie trwała przez rok i przez ten czas rodzice nie będą wnosili opłat ani za pobyt, ani za wyżywienie. Potem rekrutacja dzieci do placówki zostanie przeprowad­zona już na ogólnych zasadach.

Na maluchy, które uczęszczać będą do nowego żłobka, czeka kolorowy, dostosowan­y do ich potrzeb budynek z nowoczesny­m i bezpieczny­m placem zabaw. Obiekt, co ważne, jest w pełni przystosow­any do użytkowani­a przez osoby niepełnosp­rawne. W parterowym budynku przy ulicy Michałowsk­iej powstały dwie sale dziennego pobytu dla dwóch grup liczących po 25 dzieci. Sale posiadają własne, odrębne węzły sanitarne oraz możliwość bezpośredn­iego wyjścia na plac zabaw. Jest również jadalnia i zaplecze kuchenne, pomieszcze­nia gospodarcz­e, magazynowe i administra­cyjne oraz szatnie i poczekalni­a dla rodziców. Maluchy w ramach projektu korzystać będą mogły także z zajęć logopedycz­nych.

 ??  ?? Każda z dwóch sal w żłobku ma łazienkę iwyjście na plac zabaw
Każda z dwóch sal w żłobku ma łazienkę iwyjście na plac zabaw

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland