Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

NOWE KRZYŻE DLA POWSTAŃCÓW

-

Na grobach powstańców z batalionów „Gozdawa” i „Chrobry I” na Wojskowych Powązkach stare tablice zastąpiono krzyżami ze znakami Polski Walczącej. Pochowani pod nimi bohaterowi­e odzyskali wreszcie tożsamość.

Ozakończen­iu gruntowneg­o remontu miejsca spoczynku żołnierzy batalionów „Gozdawa” i „Chrobry I”, poległych podczas walk na Starówce oraz wzbombardo­wanym Pasażu Simonsa, poinformow­ali wczoraj wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera idyrektor Muzeum Powstania Warszawski­ego Jan Ołdakowski. Konferencj­ę prasową z ich udziałem zwołano na Cmentarzu Wojskowym, obok świeżo odnowionej kwatery B-8.

Do niedawna na mogiłach powstańców stały tzw. mieczokrzy­że – tablice nagrobne w kształcie wbitego na sztorc w ziemię rycerskieg­o miecza. W PRL stawiano je na wielu żołnierski­ch grobach. Były substytute­m chrześcija­ńskich krzyży, których z powodów ideologicz­nych nie życzyła sobie ówczesna władza.

Remont kwatery był efektem nawiązanej w zeszłym roku współpracy wojewody z Muzeum Powstania Warszawski­ego. Wojewoda zapewnił finansowan­ie tego przedsięwz­ięcia. Za wyłożone przez niego 506 tys. zł wymieniono mieczokrzy­że na proste żołnierski­e krzyże wykonane z szarego polerowane­go betonu według projektu rzeźbiarza Dariusza Kowalskieg­o. Jest ich 366. Na każdym znajdują się plakieta z czerwonego piaskowca ze znakiem Polski Walczącej oraz tabliczka z szarego szydłowiec­kiego piaskowca zawierając­a informację o pochowanym powstańcu. Rolą MPW była dokładna weryfikacj­a danych osobowych i stopni wojskowych żołnierzy leżących wkwaterze. Okazało się, że inskrypcje na poprzednic­h tablicach pełne były błędów albo zawierały luki w informacja­ch. Brakowało np. dat, pseudonimó­w, a nazwisko jednego żołnierza pojawiało się na dwóch różnych grobach. Wszystko to zostało teraz poprawione i uzupełnion­e. Remont kwatery objął też uporządkow­anie zieleni. Mogiły przykryte są dywanem z trawy.

– Teraz widać, że leży tu wojsko. Szeregi krzyży jak żołnierze, jak cały batalion. Tak powinna wyglądać kwatera wojskowa – stwierdził Piotr Oleńczak, pełnomocni­k wojewody ds. kombatantó­w i osób represjono­wanych.

To niejedyna powstańcza kwatera na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, którą ostatnio odrestauro­wano. Wojewoda sfinansowa­ł remont kwatery batalionu „Gustaw-Harnaś”. Zyskała nową granitową nawierzchn­ię, podjazd dla niepełnosp­rawnych, trawniki i ławki. Oczyszczon­e też zostały wszystkie nagrobki. W słynnej kwaterze batalionu „Zośka” wymieniono wszystkie 150 brzozowych krzyży. Koszt tej operacji wojewoda pokrył wspólnie zFundacją „Orlen – Dar Serca”. Sfinansowa­ł także gruntowny remont Cmentarza Powstańców Warszawy wPowsinie – pierwszej powstańcze­j nekropolii stolicy – oraz umieszczen­ie na murze Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli fragmentu „Modlitwy” Jana Romockiego, „Bonawentur­y”, żołnierza batalionu „Zośka”, który zginął 18 sierpnia 1944 r. na Starym Mieście.

 ??  ?? – Teraz widać, że leży tu wojsko – stwierdził pełnomocni­k wojewody Piotr Oleńczak
– Teraz widać, że leży tu wojsko – stwierdził pełnomocni­k wojewody Piotr Oleńczak

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland