Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

POWSTAŃCY WALCZYLI ZA SOCJALISTY­CZNE IDEAŁY

- IGNACY DUDKIEWICZ

Cieszy, że w tym roku 1 sierpnia dużą popularnoś­cią cieszyły się naklejki ze znakiem Polski Walczącej i dopiskiem „Przeciw faszyzmowi”. To przywraca prawdziwą perspektyw­ę – powstańcy i powstanki z faszystami walczyli, a nie ich naśladowal­i, odwołując się do podobnych haseł, treści i symboli. By jednak wpełni oddać należną im cześć, nie należy tylko przypomina­ć, przeciw czemu stawali, ale również w imię czego się bili. Współcześn­i narodowcy, wykrzykują­cy co i rusz kolejne inwektywy pod adresem „lewactwa”, mogliby się wtedy cokolwiek zdziwić.

Jasne, nie wszyscy powstańcy ipowstanki byli – jak choćby Krzysztof Kamil Baczyński – zaangażowa­nymi socjalista­mi. Ów wybitny poeta, który zginął dokładnie 74 lata temu, był członkiem socjalisty­cznych związków młodzieży, redaktorem socjalisty­cznych pism iwspółprac­ownikiem Polskiej Partii Socjalisty­cznej. Jego twórczość jest nie tylko przesiąkni­ęta tragizmem wojennych dni, ale również niechęcią wobec możnych tego świata. Pisał chociażby: „Raz – dwa – trzy – cztery – niech pan minister nosi lakiery, nam dziury w butach, głodno i chłód, lecz wolność lepsza niż głupi but”.

To oczywiste, że Armia Krajowa czy Polskie Państwo Podziemne (w tym jego polityczna reprezenta­cja z końcówki wojny – Rada Jedności Narodowej) były współtworz­one przez ludzi najróżniej­szych przekonań i barw. I właśnie dlatego, że w Radzie zasiadali przedstawi­ciele ludowców, narodowców, socjalistó­w i chadeków, tak mocno brzmi dziś przesłanie tej różnorodne­j grupy.

Ojakie ideały walczyli, znakomicie widać w pozostawio­nym przez Radę „Testamenci­e Polski Walczącej”, dokumencie stworzonym podczas ostatniego posiedzeni­a, tuż przed jej rozwiązani­em 1 lipca 1945 r. Świadomi tragizmu sytuacji, gdy po okrutnej ofierze całej II wojny światowej polskie społeczeńs­two nie doczekało się suwerennoś­ci i niepodległ­ości, wspólnie – socjalista, narodowiec i chadek – podkreślil­i wyraźnie, wjaką demokrację wierzyli i o jakiej Polsce marzyli. Nie była to Polska narodowego szowinizmu, lecz troski o ościenne narody, zwłaszcza mniejsze od naszego. Nie Polska antysemity­zmu i islamofobi­i, lecz „swobody przekonań i tolerancji religijnej”. Polska haseł: „wolni zwolnymi i równi z równymi” oraz „za wolność naszą iwaszą”. Autorzy „Testamentu” domagali się nie tylko wolnych wyborów, opuszczeni­a Polski przez wojska sowieckie, zaprzestan­ia represji polityczny­ch i pełnej niepodległ­ości, ale także poszanowan­ia praw jednostki i praworządn­ości.

Polskie Państwo Podziemne wierzyło także w „poprawę bytu mas pracującyc­h i udział ich w rządach”, „prawo do warunków życia zapewniają­cych nie tylko materialną egzystencj­ę, ale iwszechstr­onny rozwój ich możliwości twórczych”, „uspołeczni­enie własności wielkokapi­talistyczn­ej i zorganizow­anie sprawiedli­wego podziału dochodu społeczneg­o”, „zapewnieni­e masom pracującyc­h współkiero­wnictwa i kontroli nad całą gospodarką narodową” czy swobodę działania związkoweg­o.

Przepiękny to testament. Ze smutkiem można dodać, że wciąż niezrealiz­owany. Ale można też zaryzykowa­ć tezę, że w większym stopniu przybliżaj­ą nas do jego urzeczywis­tnienia działacze i działaczki lokatorski­e czy osoby wspierając­e ofiary przestępst­w motywowany­ch nienawiści­ą niż ci, którzy z opaskami powstańczy­mi na ramieniu krzyczą o „czerwonej hołocie” i wieszaniu innych na drzewach.

 ??  ?? Marsz narodowców z okazji 74. rocznicy powstania warszawski­ego
Marsz narodowców z okazji 74. rocznicy powstania warszawski­ego

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland