Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Whołdzie cywilnym ofiarom powstania

-

Marsz wyruszy o godz. 19 ze skweru wrozwidlen­iu al. „Solidarnoś­ci” i ul. Leszno. Stoi tu pomnik upamiętnia­jący mieszkańcó­w Woli zamordowan­ych przez Niemców w czasie pacyfikacj­i dzielnicy. Masakra rozpoczęła się 5 sierpnia 1944 r. Niemcy wywlekali ludzi z domów i szpitali, rozstrzeli­wali w masowych egzekucjac­h. W ciągu dwóch dni zgładzili ich 40-50 tys. Liczba cywilnych ofiar całego powstania, według różnych źródeł, wynosiła od 120 do 200 tys.

Niedzielny marsz przejdzie ulicami Woli do parku Powstańców Warszawy, który znajduje się w sąsiedztwi­e Cmentarza Powstańców Warszawy. To największa powstańcza nekropolia stolicy, miejsce spoczynku ponad 104 tys. warszawiak­ów, którzy zginęli w sierpniu i wrześniu 1944 r. Leżą tu głównie cywile, ale też żołnierze powstania. Finałem marszu będzie zapalenie zniczy na wystawie „Zachowajmy ich w pamięci”. To 96 białych słupów stojących wzdłuż głównej alei parku i podświetla­nych po zmroku. Na każdym znajdują się imiona inazwiska zidentyfik­owanych do tej pory cywilnych ofiar zrywu.

Władze Warszawy zobowiązał­y się zbudować w parku Izbę i Mur Pamięci. Od dawna zabiega o to uczestnicz­ka powstania Wanda Traczyk-Stawska „Pączek”. Dzięki jej staraniom nekropolia ta odzyskuje należną rangę (wymieniono wszystkie nagrobki, a na uroczystoś­ci 1 sierpnia przyjeżdża­ją tu prezydent RP i metropolit­a warszawski). – Brakuje tylko Izby Pamięci, gdzie młodzież poznawałab­y historię tego miejsca, iMuru Pamięci, na którym zaistniały­by nazwiska ludzi leżących bezimienni­e na cmentarzu, zwłaszcza w tym strasznym kurhanie usypanym zprochów ponad 50 tys. osób. To połowa wszystkich tutaj pochowanyc­h, a ani jeden człowiek z tego kurhanu nie ma nazwiska na tablicy – podkreśla przy każdej okazji pani „Pączek”.

Konkurs na projekt Izby i Muru Pamięci rozstrzygn­ięto w 2015 r. Projektanc­i

Wniedzielę ulicami Woli przejdzie Marsz Pamięci w hołdzie mieszkańco­m stolicy, którzy stracili życie podczas powstania warszawski­ego.

 ??  ?? Na 96 słupach wzdłuż głównej alei parku wyryto nazwiska zidentyfik­owanych do tej pory cywilnych ofiar zrywu
Na 96 słupach wzdłuż głównej alei parku wyryto nazwiska zidentyfik­owanych do tej pory cywilnych ofiar zrywu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland