Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Pociąg to ja miałem do śpiewania

-

Kiedy tuż po wojnie Mieczysław Fogg śpiewał „Piosenkę o mojej Warszawie”, ludzie płakali. Był najpopular­niejszym piosenkarz­em stolicy tamtych czasów, stał się częścią jej tożsamości.

Kilka dni temu, z okazji 74. rocznicy powstania warszawski­ego, ukazała się płyta „Fogg – pieśniarz Warszawy” (wyd. Agora i Muzeum Powstania Warszawski­ego). Jej aranżerem jest Marcin Masecki, aproducent­em muzycznym Jan Młynarski. Gościnnie zaśpiewali: Agata Kulesza, Joanna Kulig, Barbara Kinga Majewska, Szymon Komasa. Płyta jest hołdem dla Mieczysław­a Fogga, a za sprawą podróży przez kolejne dekady jego życia opowieścią o Polsce iWarszawie. Fogg przeżył prawie cały XX w., ze wszystkimi tragicznym­i zwrotami historii, stał się dla odbiorców uosobienie­m utraconego, zniszczone­go świata. Oto warszawski­e adresy pieśniarza stolicy: na popołudnió­wki. Nic dziwnego, że już jako nastolatek znałem sporo arii operetkowy­ch i potrafiłem je na swój sposób zaśpiewać” – wspominał w książce „Od palanta do belcanta”. W tytułowego palanta grywał z kolegami na Długiej. Wolał jednak spędzać czas przed Teatrem Nowości z królem koników i klakierów Rudym Bronkiem. Wkrótce rozpoczął współpracę z Chórem Dana założonym przez Władysława Daniłowski­ego.

Z Chórem Dana w 1929 r. nagrał pierwsze płyty, a kilka miesięcy później – solowe. Miało to miejsce w Towarzystw­ie Syrena Rekord, największe­j wPolsce wytwórni płyt gramofonow­ych, która mieściła się przy Chmielnej, dokładnie tam, gdzie dziś wPałacu Kultury iNauki znajduje się Muzeum Techniki. drapacza przedwojen­nej Polski, dokonano próbnej transmisji telewizyjn­ej. Fogg zaśpiewał przed kamerą, będąc pierwszym polskim artystą estradowym, którego występ transmitow­ała telewizja.

Od kwietnia 1939 r. w dawnej Rotundzie Golgota przy Karowej działała rewia Ali Baba. Powstała z inicjatywy Miry Zimińskiej, Andrzeja Własta i Kazimierza Krukowskie­go „Lopka”. Zanim minister spraw zagraniczn­ych Józef Beck oświadczył z trybuny sejmowej, że Polska od morza odsunąć się nie da, na scenę weszła rewia polityczna „Orzeł czy reszka”. Fogg zagrał w niej rolę premiera Wielkiej Brytanii Neville’a Chamberlai­na. przy mikrofonie”. „W dniu otwarcia tłum zgromadzon­y na ulicy przed kawiarnią słuchał Fogga śpiewające­go »Piosenkę o mojej Warszawie«, do której tekst i muzykę ułożył Albert Harris” – pisał po latach Wojciech Herbaczyńs­ki. „Dla każdego z nas te z serca płynące słowa: »Warszawo – ty moja Warszawo, jam gotów ci życie poświęcić« były prawdą spod własnego serca wydobytą i przeżytą najgłębiej”.

Fogg wspominał: „Śpiewałem – co tu ukrywać – przez łzy. Płakali także moi goście stłoczeni w niewielkim, dusznym pomieszcze­niu wypełniony­m zapachem karbidu i dymem z papierosów (...). Chciałem dać nieco odprężenia i radości powracając­ym do miasta warszawiak­om. Piosenki słuchał każdy, kto znalazł się wstolicy, kto wrócił do niej”. Cafe Fogg przetrwała rok. Nieco dłużej istniała kamienica pod nr. 119. Rozebrano ją, aby poszerzyć Marszałkow­ską.

 ??  ?? Chór Dana, w którym śpiewał Mieczysław Fogg (stoi pośrodku), zanim rozpoczął karierę solową
Chór Dana, w którym śpiewał Mieczysław Fogg (stoi pośrodku), zanim rozpoczął karierę solową

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland