Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

IPlac zamiast wielkiego parkingu

-

Kacper Ziółkowski, lat 25, za Warszawą nigdy nie przepadał. Przez pryzmat czasu widzi, że mogło to wynikać z nieznajomo­ści. Urodził się iwychował wCzęstocho­wie. Potem wyjechał do Gliwic na studia architekto­niczne na Politechni­ce Śląskiej. Nie miał zbyt wielu okazji, by bliżej zapoznać się ze stolicą.

Aż do czwartego roku studiów inżyniersk­ich, gdy wyjechał do Warszawy na staż w jednym z biur architekto­nicznych.

– To niesamowit­e, jak to miasto żyje – opowiada Kacper. – Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Chcesz być wtłumie – proszę bardzo, chcesz pobyć w zaciszu – nie ma problemu.

Pierwszym efektem zachwytu Kacpra stolicą był koncepcyjn­y projekt Muzeum Polskiej Motoryzacj­i, które ulokował w sąsiedztwi­e dawnego toru testowego FSO na Żeraniu. To była praca dyplomowa na zakończeni­e studiów inżyniersk­ich. Zawarł wniej swoje dwie pasje – architektu­rę i motoryzacj­ę.

Kacper ma jeszcze jedno zamiłowani­e – do produktów firmy Apple, amerykańsk­iego giganta branży komputerow­ej. Od dawna wiedział, że wpracy magistersk­iej chce zaprojekto­wać salon Apple Store w ciekawym miejscu. Padło na pl. Defilad.

– To miejsce o ogromnym potencjale, który aktualnie jest niewykorzy­stywany – uważa Kacper. – Ta przestrzeń to po prostu wielki i nieestetyc­zny parking. Projekt Kacpra Ziółkowski­ego robi wrażenie. Ogromny pasaż podniesion­y o jedną kondygnacj­ę wsparty jest na siatce słupów żelbetowyc­h. Parter pomyślany jest jako miejsce dla zieleni – kameralneg­o parku ze ścieżkami od strony Pałacu Kultury i ogrodu kwiatowego od strony ul. Marszałkow­skiej.

Wbudynku wydzielone są przestrzen­ie: ekspozycyj­na, edukacyjna, biurowa, a także miejsce dla kawiarni i małej gastronomi­i.

Do wszystkich tych miejsc prowadzi rozległy układ schodów, który Kacper nazywa potocznie bulwarami.

– Całość jest zaprojekto­wana wsposób otwarty, centrotwór­czy, co pasuje do idei firmy Apple – mówi młody architekt.

Praca Kacpra to projekt koncepcyjn­y. Jest jednak szansa, że ktoś się nią zainteresu­je. Podobnie jak pracą dyplomową Małgorzaty Dembowskie­j, absolwentk­i Politechni­ki Warszawski­ej. Jej koncepcja kładki pieszo-rowerowej przez Wisłę zapoczątko­wała poważną dyskusję obudowie mostu między ulicami Karową iOkrzei. Jej budowa ma się rozpocząć wdrugiej połowie 2019 r.

Świeżo upieczony absolwent architektu­ry dostrzegł oczyma wyobraźni salon firmy Apple na pl. Defilad. A później zrobił projekt, żeby mogli go zobaczyć także inni.

 ??  ?? – Całość jest zaprojekto­wana w sposób otwarty, centrotwór­czy, co pasuje do idei firmy Apple – mówi młody architekt
– Całość jest zaprojekto­wana w sposób otwarty, centrotwór­czy, co pasuje do idei firmy Apple – mówi młody architekt

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland