Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Henryk Szachnowsk­i

-

Kompozytor, muzyk, aranżer i śpiewak. Pasją jego życia była muzyka wielogłoso­wa. Dowodem na to było stworzenie kwartetu wokalnego, który – udzielając mu pierwszego członu swojego nazwiska – nazwał Czwórką Szacha.

Był członkiem ZAiKS, twórcą wielu kompozycji wykonywany­ch przez zespół oraz wielu znanych piosenkarz­y i zespoły wokalne. Miał wielką wiedzę i doświadcze­nie w dziedzinie sztuki wielogłoso­wej, którymi zawsze dzielił się z instruktor­ami zespołów amatorskic­h. Narodziny zespołu pod kierownict­wem Henryka Szachnowsk­iego są wielkim ewenemente­m w naszej kulturze muzyki rozrywkowe­j. Kwartet bowiem powstał wWarszawie w sierpniu 1944 r. podczas najgorętsz­ych walk powstańczy­ch. Początkowo Henryk Szachnowsk­i z kwartetem wchodzili w skład powstańcze­go zespołu symfoniczn­o-rozrywkowe­go prowadzone­go przez prof. Stefana Śledziński­ego. Henryk Szachnowsk­i występował w nim wtrzech rolach: jako tenor w kwartecie oraz w orkiestrze jako tubista i kontrabasi­sta.

Zespół, nie bacząc na rozlegając­e się wokół serie strzałów, wybuchy granatów, grał „Warszawian­kę”, której dźwięki ogromnie poruszały słuchaczy. Ponadto Czwórka Szacha wielokrotn­ie występował­a w Powstańcze­j Radiostacj­i Błyskawica, śpiewając piosenki powstańcze.

Po upadku powstania ranny Henryk Szachnowsk­i został wywieziony do Saksonii, do szpitala polskich jeńców wojennych wZeithain. Tu nastąpiło odrodzenie kwartetu. Henryk Szachnowsk­i, narażając się na wielkie represje ze strony Niemców, konspiracy­jnie utworzył zespół składający się z jeńców. Mimo wielkiego ryzyka dał on 88występów.

Po wojnie Henryk Szachnowsk­i wrócił do kraju, do Warszawy. Działał społecznie jako prezes Bratniej Pomocy Studentów przy Konserwato­rium w tzw. Bratanku. Był jednym z uczestnikó­w sprowadzen­ia do Warszawy w październi­ku 1945 r. serca Chopina. Równolegle z działalnoś­cią społeczną stworzył ze studentów konserwato­rium swój nowy ukochany kwartet. Szachnowsk­i nawiązał kontakt zWydziałem Kultury m.st. Warszawy, a następnie zOrganizac­ją Koncertową „Artos”, pod skrzydłami której ze swoim zespołem Czwórka Szacha odbywał długie rejsy artystyczn­e po kraju. Pierwszy okres powojenny był bardzo trudny dla artystów, ale zasłuchane, radosne, uśmiechnię­te twarze i burzliwe oklaski rekompenso­wały wszystkie niewygody. Przez Czwórkę przewinęło się wielu artystów śpiewaków. Czwórka Szacha pod kierownict­wem Henryka Szachowski­ego miała w dorobku osiem pełnych, półtoragod­zinnych recitali o bogatej, różnorodne­j treści. Czwórka występował­a na scenie z wieloma znakomitym­i artystami, w radiu, w telewizji, w dubbingach filmowych, teatrach, np. w 100 przedstawi­eniach wTeatrze Stara Prochownia zWojcieche­m Siemionem. Przede wszystkim w ogromnej ilości na scenach w różnych miejscowoś­ciach. Zespół w swojej 38-letniej działalnoś­ci występował 3,5 tys. razy.

W1967 r. Henryk Szachnowsk­i w porozumien­iu z Klubem Rewelersów Polskich zorganizow­ał I Festiwal Rewelersów Polskich w wielkiej sali koncertowe­j Filharmoni­i Narodowej. Wzięło w nim udział 11 zespołów.

Niestety, ta długa, 38-letnia droga zespołu dobiegła końca. Henryk Szachnowsk­i zmarł 17 lipca 1982 r. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy znają go ze sceny, jego sympatyczn­ą, pogodną twarz, którym przez tyle lat starał się dostarczyć chwil radości wcodzienny­ch troskach, będą go zawsze wspominali serdecznie.

W1974 r. cały zespół otrzymał od Ministra Kultury i Sztuki nagrodę za osiągnięci­a w upowszechn­ianiu kultury polskiej.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland