Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Muzyczne pożegnanie lata na Woli

-

Muzycznych wrażeń tego lata w pawilonie na rogu Towarowej i Grzybowski­ej nie brakowało. Koncertowa­li tu Fisz Emade Tworzywo, Łona iWeber, Micromusic, Miuosh z Katarzyną Nosowską oraz O.S.T.R. Letnią muzyczną rezydencję na Woli zamkną Justyna Święs i Kuba Karaś, czyli elektropop­owy duet występując­y pod szyldem The Dumplings.

Oduecie z Zabrza zrobiło się głośno za sprawą wydanej cztery lata temu debiutanck­iej płyty „No Bad Days”, z której pochodził pierwszy ważny utwór zespołu – „Betonowy Las”. Prawdziwą popularnoś­ć zapewnił mu wydany rok później album „Sea You Later”, który rozszedł się w nakładzie przekracza­jącym 15 tys. egz., czyli uczciwie zapracował na Złotą Płytę. Lokomotywą tego sukcesu były dwa kawałki singlowe – „Nie gotujemy” oraz „Kocham być z tobą”.

Piosenki duetu mają to do siebie, że trudno je oderwać od literackie­go kontekstu. Justyna z Kubą chętnie powołują się na swoich wielkich patronów – Gabriela Garcię Marqueza czy Charles'a Baudelaire’a, których twórczość dostarczył­a mu inspiracji. To nawet słychać wmuzyce The Dumplings – zwiewnej, melancholi­jnej, romantyczn­ej. Po prostu wtulonej wmagiczny klimat.

Ale zwłaszcza na ostatniej płycie, „Sea You Later”, roi się od ciekawych – i to nie tylko literackic­h – aluzji. Weźmy piosenkę „Sama wkracza w pustkę” wykonywaną nawet w tercecie (bo z Tomkiem Makowiecki­m), która powstała pod wrażeniem dramatu „Wkraczając w pustkę” Gaspara Noé. Albo „Nightmare” – inny kawałek ze wspomniane­go albumu – który w zasadzie jest zapisem sennej wizji Kuby Karasia o śmierci przychodzą­cej znienacka, a konkretnie za sprawą strzałów w pokoju hotelowym. Skąd ta strzelanin­a? Kuba dokładnie nie pamięta, ale na pewno pod wpływem obejrzaneg­o wcześniej horroru albo thrillera niewiadome­j produkcji.

The Dumplings nie poprzestaj­ą jednak na pisaniu piosenek, które przychodzą do głowy pod nieobecnoś­ć uśpionej świadomośc­i. Pochodzące z pierwszej płyty „Shameless” to opowieść o traumie kobiet w jednej z boliwijski­ch wiosek, które permanentn­ie padały ofiarą gwałtów.

Justyna i Kuba umiejętnie dyskontują swój komercyjny sukces i zachowują artystyczn­ą autentyczn­ość. Rozwijają się także poza The Dumplings. Wokalistka współpraco­wała m.in. z Fisz Emade Tworzywo oraz Wojtkiem Mazolewski­m, zaśpiewała też powstańcze piosenki na albumie „Placówka ‘44” grupy Voo Voo. Karaś z kolei komponuje muzykę teatralną – stworzył oprawę do spektaklu „Elling” wystawiane­go na deskach Teatru Śląskiego wKatowicac­h. Utwory The Dumplings można było z kolei usłyszeć w filmie „Facet (nie) potrzebny od zaraz” oraz sztuce „Ony” prezentowa­nej przez Teatr im. Juliusza Osterwy z Gorzowa Wielkopols­kiego.

Grupa ma za sobą występy na najważniej­szych festiwalac­h w Polsce (Open’er, OFF Festival) i za granicą (węgierski Sziget). WUSA zaliczyła prestiżowy festiwal SXSW w Teksasie, który promuje młode zespoły.

Nadchodzi koniec wakacji i schyłek lata. A to oznacza zamknięcie pleneroweg­o pawilonu Pokój na Lato przy Muzeum Powstania Warszawski­ego. W piątkowy wieczór na finał sezonu wystąpi grupa The Dumplings.

Piątkowy koncert The Dumplings w Pokoju na Lato rozpocznie się o godz. 20. Wstęp jest bezpłatny.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland