Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Warszawa znów wśród wegańskich rajów

-

Redaktorzy amerykańsk­iego portalu HappyCow podróżują po świecie i odwiedzają miejsca, które podają jedzenie bez mięsa i produktów pochodzeni­a zwierzęceg­o. Od 1999 r. tworzą największą i najbardzie­j znaną internetow­ą bazę wegańskich lokali na wszystkich kontynenta­ch. Do Warszawy zaczęli przyjeżdża­ć kilka lat temu.

Warszawa na siódmym miejscu, lepsza od Paryża

Wich najnowszym rankingu Warszawa zajęła miejsce siódme – to nieco gorzej niż w zeszłym roku, gdy pod kątem wegańskośc­i wyprzedził­y nas tylko: Berlin i Los Angeles. Niemniej jest się czym chwalić.

Amerykanie policzyli, że wWarszawie jest 47 całkowicie wegańskich knajp iwsumie 112 miejsc, w których weganie znajdą produkty dla siebie. Amowa tu nie tylko o jedzeniu, ale też np. owegańskim sklepie z butami. Tymi liczbami wygraliśmy z Paryżem, Toronto i Pragą, a przegraliś­my m.in. z Londynem, który zdeklasowa­ł inne miasta liczbą 110 restauracj­i bez produktów zwierzęceg­o pochodzeni­a.

– Warszawa kontynuuje olbrzymi wzrost kuchni wege – piszą Amerykanie i drugi rok z rzędu wychwalają Krowarzywa. Przede wszystkim za to, że w konkursie na najlepszy warszawski burger lokale Krowarzywa dwukrotnie pokonały burgery mięsne. A poza tym legendarna już knajpa otworzyła w tym roku kolejną, czwartą lokalizacj­ę, co jest dowodem na to, że ich burgery rozwijają się i nie schodzą na psy.

Wśród wyróżniony­ch miejsc pojawiły się wegańskie restauracj­e sushi (Edamame i Youmiko Vegan Sushi); włoska restauracj­a wege Leonardo Verde; Vege Ramen Shop (zdaniem portalu jest to miejsce światowej klasy); oraz knajpy serwujące wegańskie wersje polskich dań tradycyjny­ch jak pierogi czy schabowy (do naszego schabowego Amerykanie mają szczególny szacunek, piszą o nim wielką literą).

Wegańskie buty i paznokcie

To nie koniec pochwał. – WWarszawie jest coraz więcej znakomityc­h restauracj­i z kuchnią bliskowsch­odnią, jak Falafelove, Vegan na Moliera, Tel Aviv i Falafel Bejrut – wymieniają redaktorzy HappyCow. – Akwarium iVegestacj­a oferują wyborne lody, Lokal Dela Krem wspaniałe wypieki, a desery z najzdrowsz­ymi składnikam­i wmieście ma Słodki Bez.

Jest iwegański kebab Keboom, tegoroczny finalista konkursu Warszawska Pyza.

Dalej na liście wegańskie sklepy spożywcze, sklep z wegańskimi winami, a nawet nowy wegański sklep obuwniczy Ananas. I wisienka na torcie – dwa wegańskie salony do paznokci (Salon Wisła iNailed It). We wszystkich tych miejscach nie stosuje się żadnych komponentó­w odzwierzęc­ych.

– Kupić w sklepie pod domem pasztet wegański to już żaden wyczyn. Wege przestaje być wWarszawie rynkiem niszowym, widać to również w Krakowie, Wrocławiu czy Poznaniu – mówi Hanna Stolińska-Fiedorowic­z, weganka i dietetyczk­a z Instytutu Żywności i Żywienia. – Dieta roślinna jest modna, bo coraz bardziej interesuje­my się tym, co jemy, jak obrabiane jest mięso, poza tym ważne są względy etyczne. Niestety wegańskie knajpy wWarszawie to głównie fast foody roślinne: burgery, frytki, falafel. Wszystko tłuste. Nad tym warto jeszcze popracować.

Amerykańsk­i portal HappyCow znów uznał Warszawę za jedno z najbardzie­j wegańskich miast na świecie. Wyprzedzam­y nawet Toronto i Paryż.

 ??  ?? Tel Aviv to jedna z restauracj­i wymieniany­ch w raporcie HappyCow
Tel Aviv to jedna z restauracj­i wymieniany­ch w raporcie HappyCow

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland