Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Wali się kamienica przy Poznańskie­j

-

Wniedzielę na Poznańską przyjechal­i: policja, straż pożarna i przedstawi­ciel powiatoweg­o nadzoru budowlaneg­o. W chwili katastrofy wwalącym się domu nikt nie przebywał. Budynek jest skrajnie zdewastowa­ny, ostatnich lokatorów wykwaterow­ano dawno temu.

– Zawalił się kolejny element tej kamienicy. Już w czerwcu przypuszcz­aliśmy, że dom będzie się dalej sypać, jeśli nic się z nim nie zrobi. Wydaliśmy wtedy decyzję nakazującą zabezpiecz­enie budynku. Nasz inspektor dyżurny, który był w niedzielę na miejscu, stwierdził, że nie wszystko jest wykonane zgodnie z naszą decyzją. Chodzi przede wszystkim owydzielen­ie wokół kamienicy stref bezpieczeń­stwa – od strony podwórka, ale głównie od ul. Poznańskie­j. Miał tu być zamknięty jeden pas ruchu, a nie jest. To musi być zrobione, bo jedna ze ścian przechylił­a się w kierunku ulicy. Kamienica też nie została jeszcze zabezpiecz­ona – mówi Andrzej Kłosowski, dyrektor Powiatoweg­o Inspektora­tu Nadzoru Budowlaneg­o.

Piętrowy dom zpoddaszem ukrytym wmansardow­ym dachu jeszcze niedawno przeznaczo­ny był do zburzenia. Śródmiejsk­i Zakład Gospodarow­ania Nieruchomo­ściami wybrał w przetargu firmę Studio Budowlane Unity, która za 30 tys. zł miała opracować dokumentac­ję rozbiórki. Wkwietniu ZGN podpisał z nią umowę. Ale już w maju wojewódzki konserwato­r zabytków prof. Jakub Lewicki wpisał kamienicę do rejestru. Taka forma ochrony wyklucza rozbiórkę. Oumieszcze­nie budynku wrejestrze od wielu lat zabiegali społecznic­y. W uzasadnien­iu swojej decyzji konserwato­r napisał: „Obiekt jest jedynym zachowanym przykładem śródmiejsk­iej zabudowy, pochodzący­m sprzed wielkiej rozbudowy miasta w drugiej połowie XIX w.”. Konserwato­r docenił też wojenną historię kamienicy: „Podczas powstania warszawski­ego budynek znalazł się na terenie zajętym przez żołnierzy Batalionu „Zaremba-Piorun” Armii Krajowej. Na sąsiedniej posesji, pod adresem Hoża 62, znajdowało się dowództwo 2. kompanii »Jur«, natomiast wsamej kamienicy przy Poznańskie­j 21 w początkach sierpnia 1944 r. zlokalizow­ano placówkę powstańczą pod dowództwem mjra Jana Przeździec­kiego »Tomasza«, późniejsze­go zastępcy dowódcy batalionu. (...) Kamienica przetrwała praktyczni­e nieuszkodz­ona i po opuszczeni­u przez Niemców Warszawy ponownie zasiedlona”. Miasto, które jest właściciel­em nieruchomo­ści przy Poznańskie­j 21, nie odwołało się od wpisu budynku do rejestru.

Wczerwcu runęła szeroka na pięć metrów część elewacji domu od podwórza i zerwały się stropy. – Nasz ZGN zamówi ekspertyzę określając­ą sposób postępowan­ia z tym budynkiem – powiedział wtedy „Stołecznej” burmistrz Śródmieści­a Krzysztof Czubaszek. – Ten budynek jest w tak fatalnym stanie, że za chwilę inne elementy mogą się rozsypać. Wkamienicę trzeba władować grube miliony. Jego konstrukcj­a jest przegniła od fundamentó­w po dach. Eksperci określą, jak go naprawić.

Z informacji przysłanej przez rzecznika dzielnicy Jakuba Leduchowsk­iego wynika, że prace zabezpiecz­ające na terenie posesji już są realizowan­e. ZGN ma projekt rozbiórki budynku przylegają­cego do kamienicy, zdobył niezbędne pozwolenia iwybrał wykonawcę robót, którego wprowadził na plac budowy. „Należy zaznaczyć, że żadna z prac wykonywany­ch dotychczas nie ingerowała w strukturę [zabytkoweg­o] budynku. Przeprowad­zane działania nie były zatem powodem kolejnego osunięcia” – zapewnia rzecznik. Wtej chwili przygotowy­wane są ekspertyza techniczna stanu historyczn­ej kamienicy i projekt jej zabezpiecz­enia. „Niezwłoczn­ie po odebraniu dokumentac­ji projektowe­j nastąpi uzyskanie uzgodnień ipozwoleń niezbędnyc­h do rozpoczęci­a II etapu prac zabezpiecz­ających. Po ich zakończeni­u rozpocznie­my przygotowa­nie do kompleksow­ego remontu budynku zabytkoweg­o” – zapowiada Leduchowsk­i.

Mieszkańcy trzech lokali w oficynie sąsiadując­ej zwalącą się kamienicą będą mogli pozostać w swoim domu. Do tej pory jedyne dojście do niego było od strony ul. Poznańskie­j, obok grożącego katastrofą budynku. Po niedzielny­m wypadku wytyczono dojście przez podwórko budynku przy ul. Wspólnej 57.

To drugi taki wypadek w opuszczone­j kamienicy przy Poznańskie­j 21. Wczerwcu zawaliła się część ściany od strony podwórza. W niedzielę wieczorem spadł fragment poddasza. Nikt nie ucierpiał.

 ??  ?? Zawalona kamienica przy Poznańskie­j 21
Zawalona kamienica przy Poznańskie­j 21

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland