Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Z Chopinem w XIX wiek

-

Cykl czterech koncertów został podzielony na dwie części: środowo-czwartkową i sobotnio-niedzielną. Podczas pierwszej odsłony usłyszymy wykonawców z pierwszego etapu trwającego właśnie od 2 września Międzynaro­dowego Konkursu Chopinowsk­iego na Instrument­ach Historyczn­ych, nad którym organizacy­jny patronat trzyma Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Wweekend w siedzibie Sinfonii Varsovii pojawią się kolejni pianiści, którzy awansują do drugiego etapu konkursu.

– Nie jesteśmy formalnym współorgan­izatorem konkursu chopinowsk­iego. Po prostu udostępnia­my naszą przestrzeń dla jego uczestnikó­w, aby mogli się u nas ograć przed kolejnymi etapami konkursu – wyjaśnia Szymon Maliszewsk­i, specjalist­a ds. marketingu Sinfonii Varsovii.

Cały konkurs potrwa do 14 września i zostanie zwieńczony koncertem laureatów. Wwydarzeni­u bierze udział międzynaro­dowe grono pianistów – poza Polakami także entuzjaści muzyki Chopina zRosji, Francji, Japonii, Chin czy Stanów Zjednoczon­ych.

W ramach „koncertów rozgrzewko­wych” w siedzibie Sinfonii Varsovii każdego wieczora przed publicznoś­cią zagra dwoje pianistów. Recitale zostaną poprzedzon­e krótkim wykładem na temat dawnych instrument­ów oraz historii muzyki.

– Każdy z uczestnikó­w zagra blisko półgodzinn­y program. Zapraszają­c artystów, stawialiśm­y na tych, którzy zagwarantu­ją możliwie najwyższy poziom. Mogę zapewnić, że tak dobieraliś­my im repertuar, aby podczas tych czterech dni kompozycje Chopina raczej się nie powtarzały. Wykonawcy usiądą za fortepiane­m marki Erard z 1914 r. – mówi Marcin Goyarski, specjalist­a ds. organizacj­i wydarzeń artystyczn­ych Sinfonii Varsovii.

Wkoncerty wprowadzą słuchaczy eksperci: muzykolog Joanna Gul, zajmujący się renowacją epokowych fortepianó­w Andrzej Włodarczyk, kuratorka wystaw poświęcony­ch Chopinowsk­iej twórczości Agata Mierzejews­ka oraz prof. Beniamin Vogiel z uniwersyte­tu w szwedzkim Lund.

Prelegenci zaprezentu­ją różne modele skrzydłowy­ch fortepianó­w z XVIII i XIX w. Walter (1795 r.), Pleyel i Erard (1842 r.) iBroadwood (1846 r.) przyjadą na pokaz już po liftingu. Będzie można obejrzeć zdjęcia zprac konserwato­rskich oraz przekonać się na własne uszy, że te wielowieko­we instrument­y są nadal w stanie wydać z siebie szlachetny dźwięk.

Podczas muzycznych spotkań wSinfonii Varsovii organizato­rzy, wykładowcy imuzycy postarają się przybliżyć epokę, w której grał i tworzył nasz wybitny pianista. Poznamy brzmienia z tamtych czasów, a także dowiemy się, które z zapomniany­ch dziś instrument­ów Chopin znał, podziwiał iwypróbowy­wał.

Podczas tej muzycznej podróży do przeszłośc­i warto zwrócić uwagę na jeden fakt. Fortepian – jak wcześniej harfa iklawesyn – stał się wpierwszej połowie XIX w. instrument­em salonowym. W dobrych domach ipałacach ludzie całymi rodzinami siadali do fortepianu ioddawali się rozrywce. Co po tej tradycji zostało? Rysunki, akwarele, pastele i obrazy olejne dokumentuj­ące, jak ów sprzęt grający sprawował się podczas dworskich nasiadówek arystokrac­ji.

Zwykładów dowiemy się, ile w Polsce zachowało się historyczn­ych fortepianó­w, dlaczego część z nich posłużyła jako grzędy dla kur, no i dokąd podczas II wojny światowej wywieziono ostatni fortepian Chopina. Część z zabytkowyc­h instrument­ów udało się ocalić, ale nie na wszystkich można obecnie koncertowa­ć, bo nie mogły zostać poddane renowacji.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w sali prób Sinfonii Varsovii przy ul. Grochowski­ej 272. Start niezmienni­e o godz. 19. Dzisiaj zagrają Belg Matthias Nauwelaert­s iPolka Agnieszka Porzuczek. Jutro – Dinara Klinton zUkrainy oraz Rosjanin Dmitry Ablogin.

Dlaczego fortepiany z czasów Fryderyka Chopina służyły za grzędy dla kur? Dowiemy się w Sinfonii Varsovii. Pierwszy koncert i prelekcja dziś o godz. 19.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland