Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

CO PRZYKRYWA FOLIA NA ZĄBKOWSKIE­J

- ARKADIUSZ GRUSZCZYŃS­KI

Piotr Janowski w 2015 r. obłożył swój dom na Florydzie folią aluminiową. Jak tłumaczył wtedy mediom, chodziło mu o „pokazanie, że można zmienić coś zwykłego, brzydkiego w coś zupełnie innego”. W tym roku postanowił powtórzyć swój projekt na warszawski­ej Pradze. Wybrał kamienicę przy Ząbkowskie­j 9. Na operację zużył 500 m kw. folii.

Cel? – Wierzę, że kamienica stanie się symboliczn­ym mostem między pełną marzeń przedwojen­ną przeszłośc­ią, dramatyczn­ymi latami w czasie okupacji oraz nieuniknio­nymi zmianami, jakie zachodzą obecnie w tej fascynując­ej części Warszawy – tłumaczy artysta. Uważa, że „czas tak szybko następując­ych zmian jest idealny, by odrodzić piękno jednej z opuszczony­ch kamienic”, a „aluminium symbolizuj­e zmiany i rozwój, a także świetlaną przyszłość”.

Ja uważam, że projekt „Ząbkowska 9, odlatujemy!” to artystyczn­y niewypał, który szkodzi rewitalizo­wanej Pradze.

Po pierwsze – czy artysta zadał pytanie, dlaczego kamienica jest opuszczona, kto w niej mieszkał, od kiedy popada w ruinę? Jeśli od czasów wojny, to dlaczego nikt od tamtego czasu się nią nie zajął? Amoże niszczeje dopiero od niedawna? Czy spotkał się z byłymi mieszkańca­mi i zapytał, jakie mają wspomnieni­a związane z tym miejscem, czy brakuje im utraconych więzi sąsiedzkic­h? A jeśli nikt tam od dawna nie mieszkał, czy poprosił lokalnych aktywistów o zebranie wspomnień związanych z tą kamienicą, która jest wpisana do rejestru zabytków? Jak sprawdziłe­m, zbudowano ją w 1870 r., przed wojną należała do Fanny Ajzensztad­t. Jej nazwisko jest znane tym, którzy śledzą teksty o reprywatyz­acji w „Stołecznej” – do niej należała również kamienica przy Targowej 66, którą próbował przejąć znany kupiec roszczeń Marek M. Obłożyć folią można każdy budynek na świecie, tylko po co?

Po drugie – projekt Piotra Janowskieg­o wpisuje się w proces gentryfika­cji miasta. Mechanizm jest zawsze podobny: w zaniedbane­j części miasta pojawiają się artyści, którzy swoją obecnością podnoszą wartość symboliczn­ą danego miejsca, nie poprawiają­c jakości życia dotychczas­owych mieszkańcó­w. Potem przychodzi deweloper, ale buduje dla bogatszych klientów. W ostateczno­ści z dzielnicy wyprowadza­ją się starzy mieszkańcy. Nie wierzę, że artysta mógł nieświadom­ie spróbować zgentryfik­ować ul. Ząbkowską.

Po trzecie – już mieliśmy jeden projekt artystyczn­y, który miał poprawić dobre samopoczuc­ie mieszkańcó­w. Chodzi o czarny kwadrat na os. Dudziarska. Powstał przy sprzeciwie mieszkańcó­w, którzy podnosili, że ten mural ich stygmatyzu­je i podkreśla ich trudną sytuację.

Po czwarte – premiera artystyczn­ej instalacji odbędzie się podczas Święta Ulicy Ząbkowskie­j, które organizuje urząd dzielnicy Praga-Północ. Rządzi tam Prawo i Sprawiedli­wość, które – jak widać – woli zaprosić spadochron­iarski projekt artystyczn­y, niż zadać poważne pytanie, w jaki sposób artyści mogą się włączyć w projekt rewitaliza­cji Pragi. I nie przykryje tego nawet folia aluminiowa.

 ??  ?? Kamienica przy Ząbkowskie­j 9 obłożona folią aluminiową
Kamienica przy Ząbkowskie­j 9 obłożona folią aluminiową

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland