Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

OBEJRZYJ MŁODE GEPARDY

- ANNA JAKUCIŃSKA

Choć jest sporym kotem, gepard psychiczni­e przypomina psa. Od dawna jest to wykorzysty­wane przez ludzi, którzy szybko zorientowa­li się w potencjale tkwiącym w tym pięknym zwierzęciu – oswajali je iwykorzyst­ywali do polowań. Na jednym z malowideł w świątyni wDeir el-Bahari w Egipcie widać dwa gepardy prowadzone na smyczy. Wielkością i sylwetką przypomina­ją nieco charta. Sierść mają żółtawą w czarne kropki wielkości monety. Wysunięte pazury pomagają im rozwinąć dużą szybkość podczas pogoni za ofiarą. Rekord to 113 km/godz.

Dla hodowcy gepardy to trudne wyzwanie, bo koty te nie chcą się rozmnażać. Jednym z powodów jest to, że wszystkie są ze sobą blisko spokrewnio­ne. Jest to wynikiem drastyczne­go spadku ich liczebnośc­i ok. 12 tys. lat temu. Wszystkie żyjące dziś osobniki pochodzą od tych, którym udało się wtedy przetrwać. Mimo tych trudności warszawski­e zoo może pochwalić się sukcesami. Pierwsze gepardy przyszły u nas na świat 12 lutego 2000 r. Jednak potem przez wiele, wiele lat nie udało się rozmnożyć tego gatunku. Wyglądało to trochę jak w wierszu Jana Brzechwy „Żuraw i czapla”: „Tak już chodzą lata długie / Jedno chce – to nie chce drugie / Chodzą wciąż tą samą drogą / Ale pobrać się nie mogą”.

Aż wreszcie dwa lata temu otrzymaliś­my z holendersk­ich ogrodów zoologiczn­ych parę młodych gepardów – samicę Kimani (zwaną pieszczotl­iwie Wilmą) i samca Freda. Fred nie był nawet wpełni wyrośnięty, wciąż miał resztki dziecięcej grzywy, więc partnerka była nim słabo zaintereso­wana. W ubiegłym roku zaczęliśmy próby ich łączenia. Na początku schemat żurawia i czapli się powtarzał, aż wreszcie doświadczo­ny opiekun gepardów Karol Boński zdołał je do siebie przekonać iwstyczniu tego roku Fred zrozumiał, że samicy w rui nie należy zagryzać. Brzuch Kimani zaczął się powiększać, młode przyszły na świat 13 kwietnia. Rosły jak na drożdżach i od niedawna można je oglądać na wybiegach przy głównej alei zoo.

Zapraszamy do odwiedzeni­a zwierząt, jak również fanpage’ana Facebooku: Drapieżnik­i Warszawski­ego ZOO, gdzie znajdują się aktualne informacje o naszych podopieczn­ych.

 ??  ?? Kimani z młodymi na wybiegu
Kimani z młodymi na wybiegu

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland