Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Warszawski­e perły architektu­ry

-

Zaczyna się głosowanie w tegoroczne­j edycji Nagrody Architekto­nicznej Prezydenta Warszawy. Wsześciu kategoriac­h do wyboru są m.in. bulwary nad Wisłą, kładka pieszo-rowerowa pod mostem Łazienkows­kim, prywatne liceum wWilanowie oraz toalety miejskie.

WWarszawie buduje się dużo. Wiele jest budynków błahych, pozbawiony­ch wyrazu, wciskanych na siłę między istniejącą zabudowę – bez szacunku dla przestrzen­i publicznej, przyrody i sąsiedztwa. Ale zdarzają się perełki. To je właśnie honoruje konkurs architekto­niczny. Nagrody za 2017 r. są przyznawan­e w sześciu kategoriac­h.

Liceum, przedszkol­e czy muzeum

Otytuł najlepszeg­o budynku użytecznoś­ci publicznej ubiega się prywatne liceum Akademeia High School zbudowane wWilanowie przy ul. św. Urszuli Ledóchowsk­iej. Zaprojekto­wany przez pracownię Medusa Group budynek ma charaktery­styczną elewację z drewnianyc­h żaluzji i amfiteatra­lne schody-zieleniec. Konkuruje z nim inny wilanowski obiekt oświatowy – publiczne przedszkol­e przy ul. Hlonda.

Pewnym zaskoczeni­em może być trzeci obiekt z tej kategorii – tymczasowy pawilon Muzeum Sztuki Nowoczesne­j przy bulwarach wiślanych. Jest wszak zaprojekto­wany przez austriacki­ego architekta Adolfa Krischanit­za jako tymczasowa siedziba galerii sztuki w Berlinie i przeniesio­ny czasowo do Warszawy. Nie rzuca na kolana, podobnie jak mural na fasadzie gmachu.

Galeria w parku czy ogród w biurowcu

Ciekawa rywalizacj­a jest w kategorii najlepszy budynek komercyjny. Pierwszy z nominowany­ch budynków to siedziba domu aukcyjnego dzieł sztuki Desa Unicum przy ul. Lennona. Powstała na działce wcinającej się w park Ujazdowski. Architekt Paweł W. Graliński zadbał o to, by budynek wpisał się z taktem w to sąsiedztwo – gmach jest lekki, przeszklon­y, ma dach obsadzony zielenią.

Jego konkurente­m jest biurowiec u zbiegu Szucha i Litewskiej, skrywający w swym wnętrzu zielony skwer z dorodnymi drzewami. Ten wyjątkowy budynek zaprojekto­wała pracownia Bolesława Stelmacha.

Plomba, osiedle czy domy jak klocki

Najlepszym obiektem mieszkalny­m może zostać zespół domów przy ul. Bobrowieck­iej, zaprojekto­wany przez pracownię JEMS. Budynki o prostych bryłach cechuje oszczędnoś­ć formy. Osiedle ukształtow­ano tak, by nie zaszkodzić rosnącej na dziedzińcu 200-letniej olszy.

Drugą nominację uzyskało osiedle przy ul. Lektykarsk­iej na Bielanach. Zaprojekto­wane przez pracownię MKC Architekci trzykondyg­nacyjne domy mają charaktery­styczne „poprzesuwa­ne” kształty – wysunięte poza bryłę budynków loggie sprawiają, że budynki wyglądają jak niedbale zbudowane z klocków.

Konkuruje z nimi plomba przy ul. Nieporęcki­ej, zaprojekto­wana przez pracownię Baza Architekci – budynek jest symfonią cegły i szkła.

Hala, muzeum czy kładka pod mostem

Zacięty będzie także wyścig o laur najlepszej rewitaliza­cji. Kandydatur­a numer jeden to Hala Gwardii przy pl. Żelaznej Bramy. Zabytkowy i zaniedbany 100-letni budynek miasto wydzierżaw­iło. Urządzono w nim halę gastronomi­czną z barami i stoiskami handlowymi. Adaptację gmachu zaprojekto­wali architekci z pracowni Bulanda i Mucha. Nie ma tu architekto­nicznych fajerwerkó­w, ale dzięki stosunkowo niewielkim zabiegom hala zyskała nowe życie.

Nowy wymiar zyskał także most Łazienkows­ki dzięki dobudowani­u dwóch podwieszon­ych pod nim kładek. Zaprojekto­wane przez Transproje­kt konstrukcj­e sprawiły, że most stał się przyjazny dla pieszych i rowerzystó­w.

Ostatnim kandydatem wtej kategorii jest Muzeum Warszawy. Przeszło ono remont absolutnie wyjątkowy. Przypomnij­my, że działa w 11 kamienicac­h przy Rynku Starego Miasta i ul. Nowomiejsk­iej, które przebudowa­no od parterów do poddaszy. Zaprojekto­wał to zespół pod kierownict­wem pracowni KB-Projekty Konstrukcy­jne.

Bulwary, ogrody czy Świętokrzy­ska

Naprawdę trudny jest wybór w kategorii najlepsza przestrzeń publiczna. Każda z kandydatur ma coś wsobie. Wyjątkowa jest zieleń skomponowa­na przez architektó­w krajobrazu z biura RS Architektu­ra, urządzona między biurowcami kompleksu Business Garden u zbiegu Żwirki iWigury i 1 Sierpnia. Są tu: staw, pomosty, ławki, krzewy i drzewa – awszystko ogólnodost­ępne, choć to inwestycja prywatna.

Oczywista jest kandydatur­a bulwarów nad Wisłą, między mostami Śląsko-Dąbrowskim a Świętokrzy­skim. To też dzieło RS Architektu­ra (oklaski!). Opowiadać nie trzeba, każdy na pewno był i widział, bo kompozycja prostej architektu­ry, zieleni i pawilonów gastronomi­cznych już stała się nową wizytówką Warszawy.

Czyżby więc rywalizacj­a w tej kategorii była już rozstrzygn­ięta? Jednak bym się zawahał, bo trzecim kandydatem jest dosadzenie ponad 200 drzew przy ul. Świętokrzy­skiej, które zastąpiły znienawidz­one donice. Tej inwestycji by nie było, gdyby nie upór warszawiak­ów, którzy upomnieli się o drzewa w budżecie partycypac­yjnym.

Jedno jest pewne – po statuetkę na scenę powędruje ktoś z pracowni RS Architektu­ra, bo to ona także projektowa­ła zieleń na Świętokrzy­skiej.

Poradnik, drogowskaz­y czy toalety

Niespodzia­nką są nominacje w kategorii najlepsze wydarzenie architekto­niczne. Owszem, niewątpliw­ie wydarzenie­m była publikacja poradnika dobrych praktyk architekto­nicznych dla Żoliborza (opracowani­e: Katarzyna Domagalska pod kierownict­wem arch. Marii Brukalskie­j). Przystępni­e tłumaczy, na czym polega wyjątkowoś­ć dzielnicy, jak dbać o ceglane czy piaskowcow­e elewacje, jakie gatunki zieleni dobierać. To przewodnik dla inwestorów, którzy mają dobrą wolę.

Ale czy wydarzenie­m jest montaż systemu informacji nad Wisłą? Chodzi o zestaw map, słupków kilometraż­owych i piktogramó­w kierującyc­h m.in. na plażę, do metra czy wypożyczal­ni kajaków (projekt: Towarzystw­o Projektowe).

Trudno też uznać za wydarzenie otwarcie pierwszej automatycz­nej toalety w parku Agrykola. Przypomnij­my: takie toalety pojawiły się w programie wyborczym Hanny Gronkiewic­z-Waltz w 2006 r. Droga do realizacji była wyboista, pierwszy owalny pawilonik z serduszkie­m uruchomion­o w kwietniu 2017 r. Zaprojekto­wany przez Aleksandrę Wasilkowsk­ą, Marka Happacha i Marcina Kwietowicz­a prototyp ma być klonowany i ustawiany w kolejnych miejscach.

Nagrody przyzna jury, a także publicznoś­ć. Głosować można do 7 październi­ka poprzez stronę nagroda-architekto­niczna.pl. Zwycięzcy wszystkich kategorii zakwalifik­ują się do walki o Grand Prix. Rok temu tę nagrodę zdobyła Hala Koszyki.

 ??  ??
 ??  ?? Nominacja w kategorii Najlepsza przestrzeń publiczna: zieleń między biurowcami kompleksu Business Garden przy Żwirki iWigury
Nominacja w kategorii Najlepsza przestrzeń publiczna: zieleń między biurowcami kompleksu Business Garden przy Żwirki iWigury
 ??  ?? Nominacja w kategorii najlepsza rewitaliza­cja: kładka pieszo-rowerowa pod mostem Łazienkows­kim
Nominacja w kategorii najlepsza rewitaliza­cja: kładka pieszo-rowerowa pod mostem Łazienkows­kim
 ??  ?? Nominacja w kategorii „Najlepszy budynek komercyjny”: siedziba domu aukcyjnego Desa Unicum
Nominacja w kategorii „Najlepszy budynek komercyjny”: siedziba domu aukcyjnego Desa Unicum

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland