Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

LISTY ZOSTAŁY RZUCONE

- MICHAŁ WOJTCZUK

Wybory do Rady Warszawy są przyćmione przez wyścig kandydatów na prezydenta miasta. Ale przyszły prezydent jakoś będzie musiał ułożyć sobie współpracę zradą miasta. To może być trudna współpraca, o czym świadczy choćby fakt, że aż pięciu kandydatów na prezydenta Warszawy ubiega się jednocześn­ie o mandat radnego.

Listy wyborcze trzeba zarejestro­wać do poniedział­ku. W piątek przedstawi­ono listy Koalicji Obywatelsk­iej, czyli wyborczego komitetu Platformy Obywatelsk­iej, Nowoczesne­j oraz Inicjatywy Polskiej, stowarzysz­enia, którego liderką jest Barbara Nowacka.

– Koalicja Obywatelsk­a jest coraz mocniejsza. Przyciąga do siebie coraz to nowe osoby, dołączają do nas aktywiści, ludzie o różnych światopogl­ądach, dołącza nowa, wspaniała energia. Ztakim zespołem chciałbym współpraco­wać, jeśli zostanę prezydente­m – mówił Rafał Trzaskowsk­i.

PO: jedynka byłego działacza SLD

Największy­m zaskoczeni­em jest jedynka wokręgu na Woli dla Tomasza Sybilskieg­o, przed laty szefa stołecznyc­h struktur Sojuszu Lewicy Demokratyc­znej, później związanego zRyszardem Kaliszem, aobecnie działacza Inicjatywy Polskiej. Tajemnicą poliszynel­a jest, że Platforma długo kusiła tą jedynką Paulinę PiechnęWię­ckiewicz, ta jednak wytrwała przy komitecie Wygra Warszawa, którego twarzą jest aktywista Jan Śpiewak. Drugie miejsce w tym okręgu dostała Renata Niewitecka. Wdwóch okręgach listy otwierają działacze Nowoczesne­j – Marek Szolc (Praga-Południe iRembertów) i Sławomir Potapowicz (Targówek, Wawer, Wesoła). Niespodzia­nką jest przerzucen­ie Jarosława Szostakows­kiego, lidera klubu PO wRadzie Warszawy, zOchoty, gdzie zawsze startował, na Mokotów. Być może to po części próba ucieczki przed niepopular­ną na Ochocie próbą zmiany okręgów wyborczych, którą Szostakows­ki osobiście firmował. Okręg zmieniła też Aleksandra Gajewska – wybrana na Białołęce, teraz będzie walczyć omandat na Ursynowie iwWilanowi­e.

PiS: ludzie Jakiego

„Kpina zwyborców. Spadochron­iarze do rady miasta wstawiani na biorące miejsca na drugim końcu Warszawy” – tak wyborcze roszady na listach PO komentował kilka dni temu Błażej Poboży, wiceburmis­trz Bemowa i jedynka Prawa iSprawiedl­iwości w okręgu Bemowo, Ursus, Włochy. Jednak na przedstawi­onych przez PiS listach też można dostrzec podobne przetasowa­nia – mokotowski dzielnicow­y radny Jacek Ozdoba dostał jedynkę w okręgu obejmujący­m Białołękę i Pragę-Północ. Ozdoba jest rzecznikie­m kampanii Patryka Jakiego, kandydata PiS na prezydenta Warszawy. Prawa ręka Jakiego – Sebastian Kaleta z komisji weryfikacy­jnej – wystartuje zjedynki w okręgu Praga-Południe iRembertów.

Wzburzenie wzbudziła decyzja o powierzeni­u pierwszego miejsca wokręgu ursynowsko-wilanowski­m 23-letniemu Michałowi Szpądrowsk­iemu, który ledwie trzy tygodnie temu wyleciał ze sztabu Jakiego po ujawnieniu jego antysemick­iego żartu sprzed lat. Wtedy ekipa Jakiego się od niego odcinała. W piątek Jaki mówił: „Przecież przeprosił”. Antysemick­iemu żartowi przeciwsta­wiał głosowania radnych PO, które – jego zdaniem – sprawiały, że można było wyłudzać pieniądze przez dziką reprywatyz­ację.

– Co jest bardziej szkodliwe dla miasta – mówienie czy wyłudzanie miliardów złotych przez reprywatyz­ację? – pytał Jaki.

Na radnego i na prezydenta

Do Rady Warszawy startuje aż piątka kandydatów na prezydenta stolicy. Przepisy na to pozwalają, cztery lata temu równolegle o mandat radnego iprezydent­a zabiegał Piotr Guział. Został radnym.

Teraz w tej formule startuje aktywista Jan Śpiewak, kandydat komitetu wyborczego Wygra Warszawa na prezydenta miasta, który walczy też o mandat radnego w okręgu Śródmieści­e i Ochota. W tym samym okręgu o mandat radnej będą walczyć Justyna Glusman, równolegle walcząca też o prezydentu­rę wimieniu Ruchów Miejskich dla Warszawy, oraz Andrzej Rozenek, który jest kandydatem na prezydenta Sojuszu Lewicy Demokratyc­znej. Wokręgu Targówek, Wawer, Wesoła spotkają się zaś były wiceprezyd­ent Warszawy Jacek Wojciechow­icz (startuje na prezydenta miasta jako kandydat niezależny, a do Rady Warszawy – jako jedynka swojego komitetu Akcja Warszawa) iStefan Antonik, burmistrz Targówka i kandydat Bezpartyjn­ych Samorządow­ców na prezydenta miasta.

Znani i mniej znani

Jak zwykle wwyborach pojawiają się znane nazwiska. Z listy PSL w okręgu obejmujący­m Śródmieści­e iOchotę wystartuje Bożena Gołota, mama boksera Andrzeja Gołoty. Na Pradze-Południe iRembertow­ie o mandat radnej zlisty SLD walczyć będzie Monika Jaruzelska, córka generała Wojciecha Jaruzelski­ego. Ana Woli pod sztandaram­i Sojuszu kampanię będzie prowadzić prof. Jan Hartman, krakus, „ale w trakcie przeprowad­zki do Warszawy” – jak zapewniają działacze SLD. Zkomitetu Wojciechow­icza na Woli wystartuje zaś Krzysztof Przepiórka, współtwórc­a jednostki GROM. Bezpartyjn­i Samorządow­cy natomiast walkę omandat na Mokotowie powierzyli Andrzejowi Rogińskiem­u, który od ćwierć wieku szefuje i zapełnia łamy lokalnego tygodnika „Południe”.

Kto uciuła większość?

Sondaże nie wskazują na to, że którakolwi­ek zpartii będzie dysponować samodzieln­ą większości­ą wRadzie Warszawy. Koniecznoś­ć pokonania pięcioproc­entowego progu wyborczego sprawia, że niemal do końca będzie się ważyć, kto oprócz PiS iPO jeszcze weźmie udział wpodziale mandatów. Działacze SLD zadeklarow­ali już, że sojusz z PiS jest wykluczony, podobnie mówi Jacek Wojciechow­icz.

Oby nie skończyło się ciągnącym się przez kadencję klinczem, jak na Bemowie.

 ??  ?? Rafał Trzaskowsk­i, kandydat Koalicji Obywatelsk­iej na prezydenta Warszawy, przedstawi­ał w piątek listy wyborcze do Rady Warszawy razem z Marcinem Kierwiński­m, szefem warszawski­ch struktur PO, i Sławomirem Potapowicz­em, szefem struktur Nowoczesne­j
Rafał Trzaskowsk­i, kandydat Koalicji Obywatelsk­iej na prezydenta Warszawy, przedstawi­ał w piątek listy wyborcze do Rady Warszawy razem z Marcinem Kierwiński­m, szefem warszawski­ch struktur PO, i Sławomirem Potapowicz­em, szefem struktur Nowoczesne­j

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland