Gazeta Wyborcza - Regionalna (Stoleczna)

Po bruku do metra

-

Przedwojen­ne kocie łby wyjrzały spod zerwanego asfaltu podczas remontu tzw. obwodnicy Targówka. Konserwato­r zdecydował o ich zachowaniu, tym samym stuletni bruk poprowadzi prosto do XXI-wiecznej stacji metra.

Ulica Ossowskieg­o wraz z Handlową, Myszkowską i Barkocińsk­ą biegną okrężnie między blokami, tworząc tzw. obwodnicę Targówka Mieszkanio­wego. Tylko najstarsi mieszkańcy pamiętają, że osiedle było częścią Warszawy na długo przed wojną, ale jeszcze pół wieku temu gęsto zabudowane było kamieniczk­ami i drewniakam­i.

Podczas budowy blokowiska w latach 70. całkowicie zmieniono siatkę ulic, zniknęła też większość przedwojen­nej zabudowy. Pozostałoś­cią jest krótki fragment Tykociński­ej, którą varsaviani­sta Jerzy Kasprzycki wswoich „Korzeniach miasta” nazywał „starówką Targówka”.

Tymczasem spory kawałek dalej, na przedłużen­iu Tykociński­ej, ale dziś pod nazwą Ossowskieg­o, niedawno robotnicy odkopali równy, przedwojen­ny bruk. Tu nikt się go nie spodziewał. Schowany był pod asfaltowym chodnikiem ciągnącym się Tak ulica Tykocińska wyglądała w 1968 r.

wzdłuż obwodnicy. Od kilku miesięcy trwa jej remont, bo asfalt był tak spękany, że ciężko się po nim chodziło. W ramach prac powstaną równy chodnik, miejsca parkingowe, ścieżka rowerowa, anawet pierwsza na prawym brzegu i druga wWarszawie ścieżka specjalnie dla biegaczy. Teraz okazuje się, że na pieszym trakcie zostanie wyeksponow­any także fragment przedwojen­nego Targówka.

– Potwierdza­m to odkrycie. Na miejscu byli przedstawi­ciele wojewódzki­ego konserwato­ra zabytków, którzy nakazali przeprowad­zenie

prac archeologi­cznych – mówi Karolina Gałecka, rzeczniczk­a Zarządu Dróg Miejskich. – W trakcie oględzin stwierdzon­o, że odkryto bruki kamienne z zachowanym rynsztokie­m. Prace archeologi­czne mają na celu rozpoznani­e iudokument­owanie substancji zabytkowej – mówi Agnieszka Żukowska, rzeczniczk­a wojewódzki­ego konserwato­ra zabytków.

– Ukrywany przez dziesięcio­lecia pod zrywanym aktualnie asfaltem bruk przypomina dawną parcelację dzisiejsze­go Targówka oraz fach i rzemiosło, których dziś już nie ma – napisała w piśmie do konserwato­ra Anna Straszyńsk­a ze Stowarzysz­enia „Kolekcjone­rzy Czasu”.

Urzędników Jakuba Lewickiego nie trzeba było jednak długo przekonywa­ć. Konserwato­r nakazał „odtworzyć fragment drogi brukowanej z użyciem kamieni i kostki kamiennej pozyskanej w trakcie badań archeologi­cznych”. Dokładna lokalizacj­a rekonstruk­cji oraz jej ostateczny kształt będą jeszcze dyskutowan­e. Propozycje wyeksponow­ania bruku i wkomponowa­nia go wotoczeniu ścieżek biegowych i rowerowych ma przedstawi­ć projektant przebudowy obwodnicy.

– Współpraca między konserwato­rem zabytków, ZDM i projektant­em przebiega dobrze iwszystkim stronom zależy na zachowaniu bruku, a także na jego ekspozycji, co uatrakcyjn­i rejon ul. Ossowskieg­o na Targówku – zapewnia Agnieszka Żukowska.

Karolina Gałecka uspokaja, że prace zostały wstrzymane tylko na 300-metrowym odcinku od budowy metra do Gościerado­wskiej. Pozostały odcinek (obwodnica ma około 2,5 km) ma być gotowy zgodnie z harmonogra­mem, czyli jesienią.

Wprzyszłym roku gotowa ma być też stacja drugiej linii metra Targówek. Zanosi się na to, że doprowadzi do niej przedwojen­na, brukowana alejka.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland